Białe plamki na paznokciach mogą pojawić się u dzieci w każdym wieku, także u niemowląt. Występują dość często i zazwyczaj nie mają związku z poważnymi chorobami. Warto jednak je obserwować, zwracać uwagę na kształt i liczbę, sprawdzać, czy zrastają wraz z paznokciem i czy znikających zmian nie zastępują kolejne. W ten sposób łatwiej ustalić przyczynę wykwitów i zapobiec pojawianiu się kolejnych. Czasem konieczne jest uzupełnienie niedoboru witamin albo zmiana butów dziecka na wygodniejsze.

Reklama

Czym jest leukonychia?

Białe plamki widoczne na płytce paznokciowej noszą fachową nazwę – leukonychia. Potocznie określane są również terminem „kwitnące paznokcie”. Leukonychia może mieć postać kropek, plamek lub kresek ułożonych poprzecznie lub prostopadle do macierzy paznokcia. Czasem zmiana obejmuje cały paznokieć, który staje się biały.

Pojawienie się białych plamek na paznokciach dziecka u rąk lub stóp powinno wzmóc czujność rodzica. Białe kropki lub kreski mogą (ale nie muszą) świadczyć o niedoborach składników odżywczych lub rozwijającej się chorobie. Wygląd płytki paznokciowej bywa jedną z informacji o stanie organizmu – zdrowe, dobrze odżywione dzieci mają zazwyczaj różowe, gładkie i mocne paznokcie (czytaj też: 10 objawów u dziecka, których nie możesz przeoczyć).

O czym świadczą białe plamki na paznokciach u dziecka?

Obecność białych plamek na paznokciach najczęściej nasuwa podejrzenie, że dziecku brakuje witamin. Niedobory składników odżywczych są dość częstą, ale nie jedyną przyczyną zmian na płytce paznokciowej.

Przyczyny leukonychii:

Zobacz także
  • niedobory – najczęściej cynku, czasem także magnezu, żelaza, wapnia lub biotyny (witaminy B7). Białe plamki na paznokciach mogą być objawem anemii u dziecka.
  • uraz paznokcia – a dokładniej uraz płytki paznokciowej lub macierzy, czyli miejsca, z którego wyrasta paznokieć. To bardzo częsta przyczyna pojawienia się białych plamek na paznokciach u dzieci. Zmiany może powodować nie tylko uderzenie w paznokieć, ale również obgryzanie paznokci, a nawet noszenie ciasnych butów, w których paznokcie stale poddawane są uciskowi (czytaj też: jak dobrać rozmiar butów dla dziecka). Białe plamki spowodowane urazem nie pojawiają się od razu, uwidoczniają się po około dwóch tygodniach, co utrudnia ustalenie ich przyczyny. Zmiana spowodowana urazem ma zwykle postać większej białej plamki.
  • alergia – białe plamki na paznokciach mogą wywoływać substancje chemiczne. Zmiany na płytce paznokciowej mogą pojawić się np. po malowaniu dziecku paznokci lakierem lub używaniu zmywacza do paznokci. Przy alergii na paznokciu może być widocznych kilka białych kropek.
  • choroby – białe plamki na paznokciach mogą towarzyszyć chorobom nerek, serca, zapaleniu płuc, egzemie, łuszczycy. Czujność rodzica powinny wzmóc przede wszystkim plamki stale obecne, które nie znikają wraz ze wzrostem paznokcia.

Białe plamki, kropki lub kreski na paznokciach

Leukonychia może mieć różne rodzaje. Na paznokciach rąk i stóp mogą pojawić się:

  • poprzeczne białe paski
  • zmiany punktowe, małe, białe plamki
  • podłużne białe smugi
  • białe przebarwienie obejmujące cały paznokieć

Kiedy to zniknie?

Białe plamki na paznokciach u dziecka spowodowane urazem powinny zniknąć wraz ze zrastaniem płytki paznokciowej. To niestety długi proces, który może trwać nawet sześć do dziewięciu miesięcy. Jeśli plamki nie znikają, ale pojawiają się kolejne, należy szukać przyczyny. Warto zrobić to również wtedy, gdy białe plamki pojawiły się na wszystkich paznokciach. Pediatra może zlecić badanie krwi, aby sprawdzić, czy dziecko jest zdrowe i nie ma niedoborów witamin i minerałów.

Co dodatkowo może pomóc:

  • nawilżanie paznokci (smarowanie kremem po kąpieli), sucha płytka paznokciowa łatwiej ulega uszkodzeniom
  • dieta bogata w cynk i inne niezbędne witaminy i minerały
  • unikanie ciasnego obuwia
  • unikanie malowania dzieciom paznokci
  • pilnowanie, aby dziecko nie obgryzało paznokci.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama