Domowe sposoby na biegunkę pomagają powstrzymać rozwolnienie i dają możliwość nawodnienia oraz odżywienia dziecka. Podrażniony układ pokarmowy wymaga specjalnego traktowania. Z tego względu nie wszystkie napoje i potrawy można podawać dziecku w czasie rozwolnienia i tuż po nim. Jakie metody pomogą, gdy dziecko cierpi z powodu biegunki.

Reklama

Domowe sposoby na biegunkę dziecka

Domowe sposoby na biegunkę opierają się przede wszystkim na leczniczym wpływie na układ pokarmowy różnych pokarmów. Najbardziej popularnymi i skutecznymi sposobami zwalczania rozwolnienia u niemowląt i małych dzieci są:

  • marchwianka – czyli bardzo rzadka zupa z marchwi. Zawiera pektyny, które pęcznieją i wchłaniają w jelicie wodę, gazy i jady bakteryjne. Posiada potas, którego podczas biegunki zwykle zaczyna brakować. Można podawać ją nawet niemowlętom, które mają już rozszerzaną dietę.
    Przepis na marchwiankę: środkową część marchwi dokładnie umyj, pokrój i ugotuj w wodzie w proporcji 1/2 kg marchewki na litr wody. Po ugotowaniu marchewkę zmiksuj i dodaj ciepłą, przegotowaną wodę. Tak sporządzony napój podawaj dziecku po dwie łyżeczki kilka razy dziennie.
  • mleko na bazie marchwianki – jeśli podajesz dziecku mleko modyfikowane, możesz przygotować je zamiast na zwykłej wodzie, na marchwiance.

  • kleik ryżowy ugotowany na wodzie – ryż ma działanie zatwardzające, podobnie jak marchwianka. Kleik ryżowy można podać nawet niemowlętom, które dopiero wchodzą w okres rozszerzania diety.
  • napar z suszonych jagód – działa powstrzymująco na biegunkę. Jest polecany dla starszych dzieci niż niemowlaki.
    .
  • kompot z jabłek – jest bogaty w składniki mineralne (sód, potas), które w czasie biegunki są wypłukiwane z organizmu. Jabłka zawierają pektyny, błonnik oraz kwasy organiczne, mające własności bakteriobójcze. Pediatrzy porównują dietę jabłkową do szczotki czyszczącej jelita z uszkodzonych nabłonków i bakterii. Zaraz po biegunce warto dziecku zacząć podawać zmiksowane gotowane lub pieczone jabłuszko – jest łagodne dla jelit i odżywcze.
  • woda, lekkie herbatki – podczas biegunki organizm bardzo szybko ulega odwodnieniu, dlatego dziecko powinno często pić. Choć młodsze niemowlęta nie powinny być dopajane, przy biegunce dopuszczone jest podawanie dziecku wody do picia, możesz również częściej przystawiać je do piersi. Koniecznie należy obserwować, czy u dziecka nie pojawiają się objawy odwodnienia.
  • specjalny płyn do nawadniania małych dzieci ORS HiPP – zawiera oprócz wody potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu jony.
  • probiotyki – warto podawać je dziecku w trakcie biegunki i przez kilka dni po jej ustąpieniu. W aptece znajdziesz mnóstwo preparatów probiotycznych – zawierają one dobre bakterie, które regulują pracę przewodu pokarmowego. Pozwalają na skrócenie czasu biegunki i przywrócenie prawidłowej mikroflory jelitowej.
  • banan i/lub grzanka – działają ściągająco na jelita, wchłaniają wodę, dobrze „uspokajają" układ trawienny. Dziecku można podać też sucharki lub lekko czerstwe białe pieczywo cienko posmarowane masłem. Jeśli dziecko odzyska apetyt może jeść gotowane warzywa, lekki rosołek, gotowane mięso drobiowe, gotowane jabłko.

W czasie biegunki u dziecka należy unikać podawania potraw ciężkostrawnych, owoców, słodyczy. Będą zbyt dużym obciążeniem dla układu pokarmowego. Słodycze mogą stać się pożywką dla bakterii, które wywołały biegunkę i przedłużyć czas jej trwania.

Czytaj też: Dieta przy biegunce u dziecka.

Zobacz także

Jeśli dziecko ma biegunkę, te sytuacje wymagają natychmiastowej konsultacji z pediatrą:
– Rozwolnienie pojawiło się u dziecka, które nie skończyło jeszcze 6 miesięcy. W tym wieku bardzo szybko dochodzi do odwodnienia.
– Stan ogólny dziecka jest zły. Maluch jest słaby, ma podwyższoną temperaturę i wyraźnie widać, że źle się czuje.
– Kupa ma postać zielonej biegunki lub u dziecka wystąpiła biegunka z krwią. Lekarz musi zbadać przyczyny tego rodzaju wypróżnienia.

Domowe sposoby na zapobieganie biegunkom u dzieci

    Bakterie szybciej namnażają się w wysokich temperaturach. Można temu zapobiec, pamiętając o kilku ważnych zasadach:

    • Niemowlęciu podawaj do picia przegotowaną i ostudzoną wodę.
    • Mleko modyfikowane przygotowuj tuż przed podaniem (nie rób go na zapas i nie odgrzewaj, resztki wylej).
    • Starannie myj butelki, smoczki, kubeczki, miseczki i łyżeczki. Często je wyparzaj.
    • Nie trzymaj na słońcu jedzenia (serków, jogurtów, wędlin).
    • Podczas wyjazdów do krajów południowych podawaj niemowlęciu do picia tylko wodę butelkowaną (przegotowaną). Na tydzień przed wyjazdem i przez cały pobyt dziecko powinno zażywać probiotyk.

    Tłuszcze a biegunki u dziecka

    Istnieją dowody, że dieta ubogotłuszczowa może powodować u dzieci rodzaj przewlekłej biegunki. Warto zadbać o odpowiednią ilość tłuszczu w potrawach. Ale uwaga: specjaliści radzą podawać chude mięso i wędliny, a tłuszcz dodawać jedynie w postaci niezmienionej termicznie, czyli nie smażyć na nim, nie dodawać do gotowania, tylko np. dodać łyżeczkę masła czy oleju rzepakowego do gotowej zupki dla dziecka.

    Dowiedz się więcej:

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama