Bostonka to bardzo zaraźliwa choroba wirusowa, która najczęściej atakuje późnym latem i wczesną jesienią. Swą nazwę zawdzięcza epidemii, którą zaobserwowano w amerykańskim mieście – Bostonie. Powodującego ją wirusa pierwszy raz opisano w 1958 roku. Dokonali tego Rhodes i Robinson, którym udało się wyizolować wirusa od chorych w Toronto w Kanadzie.

Reklama

Sprawdź, co trzeba wiedzieć o bostonce.

Spis treści:

Co to jest bostonka? Czy bostonka to groźna choroba?

Bostonka jest chorobą zakaźną wywoływaną najczęściej przez wirusy Coxsackie (A5, A9, A10, A16, B1, B3) i enterowirus 71. Bostonka znana jest także jako:

 • wysypka bostońska,
 • grypa bostońska,
 • ospa bostońska,
 • choroba dłoni, stóp i jamy ustnej w skrócie HFMD (od angielskiego: Hand, Foot and Mouth Disease).

O bostonce mówi się też, że jest chorobą brudnych rąk. Do zakażenia dochodzi wskutek niedostatecznej higieny dłoni (po skorzystaniu z toalety, po zmianie pieluszki), a następnie przeniesieniu wirusów do jamy ustnej z przedmiotów wspólnego użytku, zabawek, czy jedzenia.

Zobacz także

Choć bostonka szybko się rozprzestrzenia, najczęściej ma ona łagodny przebieg i nie powoduje powikłań zdrowotnych.

Bostonka: powikłania

W naszej szerokości geograficznej dochodzi do bostonki w wyniku zakażenia wirusem Coxsackie, który nie powoduje poważniejszych powikłań – najczęściej dochodzi jedynie do odwodnienia, które stanowi poważne zagrożenie zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci. Przy drażnieniu skóry w miejscach wysypki może dojść do zakażenia bakteryjnego skóry, które wymagać będzie antybiotykoterapii.

W innych rejonach świata, np. w Azji, bostonkę często wywołuje enterowirus 71. Spowodowana nim choroba może prowadzić nie tylko do odwodnienia, ale także do powikłań neurologicznych (zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy porażenie wiotkie) lub kardiologicznych (np. zapalenie mięśnia sercowego).

Objawy bostonki u dzieci

Na początku choroba może być mylona ze zwykłym przeziębieniem, zapaleniem gardła, anginą. Nawet dobry lekarz nie od razu jest w stanie zdiagnozować bostonkę. Jej charakterystyczne objawy pojawiają się jakiś czas po pierwszych symptomach.

Pierwszymi objawami bostonki u dzieci są:

 • złe samopoczucie,
 • utrata apetytu,
 • ból gardła.

Kolejne objawy bostonki to:

 • gorączka – temperatura rośnie do 38-39 stopni Celsjusza,
 • wysypka – pojawia się w ciągu 2 dni od zachorowania. Przypomina małe czerwone lub łososiowe plamki, które przekształcają się w wypełnione surowiczym płynem pęcherzyki. Wysypka nie swędzi, ale może powodować ból lub pieczenie.

Jak wygląda bostonka u dzieci? [ZDJĘCIA]

Krostki pojawiające się przy bostonce przypominają ospę wietrzną. Jednak w przypadku choroby bostońskiej wysypka pojawia się zwykle na dłoniach, stopach i w jamie ustnej (czasem też na pupie, jeśli dziecko ma biegunkę).

bostonka u dziecka zdjęcie
Fotolia
Objawy bostonki na stopach u dziecka
Adobe Stock
Objawy bostonki na rączkach u malucha
Adobe Stock


W przebiegu bostonki u dzieci, a także przez pewien czas po jej przebyciu, u może występować nadmierne złuszczanie się naskórka, a także oddzielanie się paznokci od macierzy.

Łuszczenie się skóry po bostonce
Adobe Stock

Przebieg bostonki u dzieci

Choroba bostońska u dzieci dzieli się na 3 etapy:

 • okres wylęgania się wirusa bostońskiego w organizmie,
 • faza prodromalna, pojawiają się pierwsze dolegliwości (można ją pomylić z grypą, anginą czy przeziębieniem), w ostatnich dniach tej fazy występuje wysypka,
 • faza wysypkowo-osutkowa, czyli właściwa choroba.

Ile trwa bostonka u dzieci?

Cała choroba trwa ok. 2 tygodni:

 • Okres pierwszy, czyli okres wylęgania, trwa 3-5 dni.
 • Pojawianie się pierwszych dolegliwości, czyli drugi okres choroby, trwa 2-3 dni.
 • Właściwa choroba, od momentu wystąpienia wysypki, trwa 7-10 dni.

Jak długo dziecko chore na bostonkę może zakażać?

Wirus bostoński utrzymuje się w organizmie jeszcze przez pewien czas po ustąpieniu objawów – drogą kropelkową może przenosić się do miesiąca, w kale utrzymuje się nawet do 6-11 tygodni. Zdolność zarażania jest największa tylko w momencie występowania najbardziej uciążliwych objawów, takich jak gorączka i wysypka.

Bostonka nie różni się od większości dziecięcych chorób wirusowych – większość lekarzy zgadza się, że po ustąpieniu objawów dziecko nie zaraża na tyle, aby stanowić znaczące zagrożenie dla otoczenia.

Jeśli dziecko od ponad doby nie zgłasza złego samopoczucia, a bolesna wysypka i gorączka ustąpiły – może wrócić do żłobka, szkoły lub przedszkola.

Jak można zarazić się chorobą bostońską?

Do zakażenia bostonką dochodzi poprzez kontakt z wydzielinami i wydalinami osoby zakażonej. Najbardziej podatne na bostonkę są dzieci do 10. roku życia. Ale chorobą zarażają się również dorośli (zwłaszcza osoby o obniżonej odporności i starsze). Infekcja ma u nich jednak łagodniejszy przebieg. Przed zarażeniem powinny chronić się przyszłe mamy – bostonka w ciąży czasem może wiązać się z przykrymi powikłaniami.

Co sprzyja zarażeniu się bostonką:

 • Pora roku – największe żniwo bostonka zbiera późnym latem i jesienią.
 • Bezpośredni kontakt – wirus przenosi się przez mocz, kał i ślinę. Do zakażenia może np. dojść, gdy chore dziecko włoży zabawkę do buzi, a potem będzie się nią bawić inne dziecko. Źródłem zakażeń mogą też być kąpieliska i baseny.
 • Brak higieny – jeśli zakażony maluch nie umyje po skorzystaniu z toalety rąk, szybko zarazi innych.

Bostonka u dzieci – jak leczyć?

Przy podejrzeniu bostonki należy iść z dzieckiem do lekarza. Pediatra wykluczy inne, groźniejsze choroby przebiegające z wysypką (podobnie może objawiać się różyczka, ospa wietrzna lub odra). Przepisze też odpowiedni lek na wysypkę.

Choroba bostońska na szczęście rzadko powoduje powikłania, a jej objawy ustępują same w ciągu 7-10 dni i to niezależnie od tego, czy leczenie zostało wdrożone, czy nie.

Nie istnieje leczenie pozwalające zwalczyć wirusa. Organizm musi poradzić sobie z nim sam, można natomiast podejmować działanie objawowe, czyli łagodzące objawy bostonki u dzieci.

 • Najczęściej stosuje się leki obniżające gorączkę, działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Dzieciom podaje się w tym celu leki z paracetamolem.
 • Warto także stosować preparaty odkażające zmienioną skórę, np. wodny roztwór pioktaniny, lub leki z oktenidyną.
 • Przy nasilającym się swędzeniu skóry, można łagodzić tę dolegliwość preparatami przeciwświądowymi, np. leki przeciwhistaminowe czy działające miejscowo pianki czy pudry o działaniu znieczulającym.

Pęcherzyki na skórze smaruj preparatem przepisanym przez lekarza. Nie przekłuwaj ich i nie zdrapuj – możesz je w ten sposób zainfekować bakteriami (a wtedy konieczne będzie leczenie antybiotykiem).

W leczeniu bostonki nie należy stosować glikokortykosteroidów. Zastosowane na wczesnym etapie choroby znacząco zwiększają ryzyko ciężkiego jej przebiegu.

Jak pomóc dziecku z bostonką:

 • Pamiętaj, że dziecko musi dużo pić – najlepsza jest woda, soki podrażnią chore gardło.
 • Podawaj lekkostrawne dania – z powodu pęcherzyków w gardle dziecko może mieć problemy z jedzeniem. Proponuj letnie, delikatne, niekwaśne potrawy, np. kisiel, zupy kremy, kaszki. Nie zmuszaj do jedzenia.
 • Gdy dziecko źle się czuje, zatrzymaj je w domu i pozwól poleniuchować.

Czy wychodzić na dwór z dzieckiem chorym na bostonkę?

Wielu rodziców zastanawia się, czy można wychodzić na dwór podczas bostonki. Jeśli dziecko nie gorączkuje, wskazane jest, by mogło się przewietrzyć. Dopóki utrzymują się objawy charakterystyczne dla bostonki, należy jednak unikać wyjść w miejsca powszechnie dostępne, aby dziecko nie roznosiło wirusa (chory maluch nie powinien zbliżać się do innych dzieci bliżej niż na odległość 2 metrów, musi też unikać dużych zbiorowisk ludzi i placów zabaw).

  Jak chronić dziecko przed zachorowaniem na bostonkę?

   Bostonka jest wyjątkowo zakaźna. Można jednak próbować uchronić przed nią dziecko.

   • Dbaj o higienę – często myj dziecku ręce, przebieraj je od razu po powrocie ze żłobka czy przedszkola, a także czyść środkiem antybakteryjnym jego zabawki. Przypominaj również, aby nie korzystało z cudzych sztućców, nie piło z czyjegoś kubeczka i nie jadło ze wspólnych naczyń.
   • Unikaj tłumów – jeśli w twojej okolicy pojawiła się bostonka, nie zabieraj dziecka do kina, supermarketu. Jeżeli masz taką możliwość, nie posyłaj go też do żłobka czy przedszkola, w którym pojawił się wirus bostoński.

   Zobacz także:

   Reklama
   Reklama
   Reklama
   Reklama