Co pyli w kwietniu 2022? Uczulające pyłki i lista roślin pylących [WIDEO]
Co pyli w kwietniu i wywołuje kaszel oraz inne objawy alergii? W kwietniu najczęstsze alergeny to m.in. pyłki brzozy i topoli, które unoszą się w powietrzu. Niektóre rośliny pylą najsilniej w kwietniu, inne będą pylić jeszcze dłużej. Alergia wziewna może bardzo utrudniać wychodzenie na spacery i korzystanie z ładnej pogody, dlatego sprawdź, co pyli w kwietniu i odpowiednio się przygotuj do wyjścia z domu.
- Ewa Cwil
Co pyli w kwietniu – to pytanie zadaje sobie wielu alergików, którym dokuczają zaczerwienione i swędzące oczy, ataki suchego kaszlu, a czasem duszności. Do tego często dochodzi przewlekły wodnisty katar. Rodzice z niepokojem obserwują dzieci. Gdy lekarz wyklucza infekcję, wszystko wskazuje na alergię wziewną, której przyczyną są unoszące się w powietrzu alergeny. W kwietniu pyli wiele roślin, a największe stężenia osiągają w tym miesiącu pyłki brzozy i wierzby, choć wysokie stężenie może być jeszcze pyłku topoli, intensywniej zaczyna teraz pylić też dąb.
Spis treści:
Co pyli w kwietniu?
Kwiecień to intensywny okres pylenia wielu roślin. Natomiast sezon na pylenie grzybów zaczyna się wczesną wiosną i trwa niemal do początku zimy. Na szczęście w kwietniu mamy do czynienia z niskim stężeniem tych alergenów.
Brzoza
To jeden z bardzo silnych alergenów, który powoduje mocne objawy uczulenia (zapalenie spojówek i katar sienny). Żółty pyłek brzozy najczęściej zaczyna unosić się w powietrzu już w marcu, ale to w kwietniu pylenie jest najintensywniejsze i dokucza aż do pierwszych dni maja. Z kalendarza pylenia wynika, że brzoza najdłużej pyli w Polsce centralnej i północnej (przez pierwszy tydzień maja).
Pyłek brzozy bardzo łatwo dostaje się do mieszkań, więc trudno się przed nim chronić. Z tego względu objawy alergii na brzozę mogą utrzymywać się po zakończeniu pylenia tego drzewa (konieczne jest gruntowne sprzątanie). Najwięcej pyłku brzozy unosi się w powietrzu po południu, dlatego spacery najlepiej planować rano. Warto starannie wybierać też miejsce spaceru, bo mocno pylą drzewa rosnące w pobliżu ulic.
Topola
Zwisające bazie topoli zaczynają pylić już w marcu (to pyłek z bazi, a nie biały puch, który unosi się z tego drzewa później, wywołuje objawy uczulenia). Topola zaczyna pylić w połowie marca i pyli jeszcze przez 2-3 tygodnie kwietnia. Najwyższe stężenie jej pyłków jest na przełomie marca i kwietnia.
Na szczęście uczulenie na topolę nie daje bardzo silnych objawów.
Wierzba
Intensywny okres pylenia wierzby trwa przez trzy pierwsze tygodnie kwietnia. Na koniec pylenia trzeba czekać aż do czerwca.
Pyłek wierzby jest cięższy od pyłku olchy i leszczyny, dlatego rzadziej wywołuje reakcje alergiczne. Jeśli dziecko jest uczulone na wierzbę, nie należy przynosić do domu wierzbowych bazi. Uczuleniu na wierzbę często towarzyszy również alergia na topolę (i odwrotnie – oba drzewa należą do tej samej rodziny).
Jesion
Zaczyna pylić pod koniec marca i najintensywniej pyli w środku kwietnia. Pyłek jesionu utrzymuje się w powietrzu niemal do maja, podobnie jak pyłek brzozy. Uczuleni na jesion często mają też objawy przy zetknięciu z pyłkiem brzozy.
Dąb
Zaczyna pylić w połowie kwietnia. Pylenie od początku jest dość intensywne, ale największe stężenie pyłków dębu notuje się w ostatnim tygodniu kwietnia i pierwszym tygodniu maja. Później stężenie systematycznie spada aż do końca maja.
Grab
Intensywne pylenie trwa od połowy kwietnia do początku maja. Największe stężenie pyłków grabu jest w parkach i lasach. Na szczęście grab uczula stosunkowo rzadko. Uczulone na nią osoby w okresie pylenia powinny unikać spacerów do parków. Z dala od parków stężenie pyłków grabu jest z reguły bardzo niskie.
Alternaria
To zarodniki grzybów, które pojawiają się w powietrzu od kwietnia. W tym miesiącu ich stężenie jeszcze jest niskie, nasila się w połowie maja i będzie utrzymywać się na wysokim poziomie aż do września.
Grzyby Alternaria są obecne w glebie, na butwiejących roślinach, w źle wentylowanych pomieszczeniach, a czasem w doniczkach, w których uprawiamy domowe rośliny. Uczulenie na pyłki grzybów Alternaria wywołuje katar alergiczny i objawy astmy.
Cladosporium
Pyłki grzybów Cladosporium pojawiają się w powietrzu pod koniec marca i utrzymują się na niskim poziomie przez pierwsze trzy tygodnie kwietnia. Na przełomie kwietnia i maja ich ilość wzrasta. Najwyższy poziom będzie utrzymywał się od połowy czerwca do końca września.
Objawy uczulenie na pyłki Cladosporium mogą wystąpić w różnych miejscach – wiatr przenosi je na duże odległości, grzyby też mogą rozwijać się w źle wietrzonych mieszkaniach.
Pamiętaj o alergii krzyżowej! Osoby uczulone na pyłki rzadko wiedzą o tym, że mogą być również uczulone na inne alergeny. To efekt alergii krzyżowej, która jest związana z tym, że w różnych alergenach występują podobne białka, na które jesteśmy wrażliwi. Przy uczuleniu na brzozę, należy również uważać na pyłek buku, dębu, jesionu, olchy, ale również na pokarmy: marchewkę, kiwi, pomidor, seler. Alergia na wierzbę łączy się natomiast z alergią na pyłek topoli.
Objawy alergii na pyłki w kwietniu
Alergię wziewną czasem myli się z przeziębieniem. Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ma pyłkowicę, sprawdź, czy objawy nasilają się w słoneczne dni podczas pobytu poza domem, a zmniejszają lub zanikają w czasie deszczu. To może wskazywać na alergię na pyłki. W tym przypadku nie podaje się leków zwalczających infekcje, tylko leki antyalergiczne. Okres pylenia trwa od wczesnej wiosny do jesieni. Kiedy się zakończy, warto wykonać testy alergiczne, żeby ustalić, jakie pyłki uczulają dziecko.
Do objawów alergii wziewnej zaliczamy:
- wodnistą wydzielinę z nosa
- częste kichanie
- zapalenie spojówek (świąd i zaczerwienienie oczu)
- kaszel
- duszności (problemy z oddychaniem)
- świsty w klatce piersiowej przy oddychaniu
Jak radzić sobie z pyleniem w kwietniu?
Jeśli ty lub twoje dziecko macie alergię na pyłki, możecie sobie pomóc, stosując się do poniższych zaleceń:
- unikaj spacerów w słoneczne dni – stężenie pyłków w powietrzu jest wtedy wyższe
- wybieraj spacery po deszczu, powietrze jest wtedy oczyszczone
- jeśli alergia nasila się – zawieś w oknie mokre firanki, które będą wyłapywać pyłki.
Uwaga: alergia wziewna może prowadzić do astmy oskrzelowej. W Polsce na astmę cierpi 8,6 proc. dzieci. Specjaliści uważają, że liczba alergików podwaja się co 10-20 lat.
Zobacz też: