Co pyli w lutym i marcu? Zobacz kalendarz pylenia dla małego alergika
Nasilona alergia dziecka? Dokucza mu katar lub kaszel? Poznaj winowajcę! Sprawdź, pylenie których roślin jest groźne dla dziecka z alergią już na przełomie zimy i wiosny.
1 z 5
Alergia u dziecka
Dziecku cieknie z noska i często pokasłuje – myślisz, że to przeziębienie, bo przecież jest dopiero luty, a to zbyt wcześnie na alergię. Nic bardziej błędnego. Oczywiście największe stężenie alergizujących pyłków w powietrzu występuje wiosną, są jednak rośliny, które zaczynają pylenie już pod koniec zimy. Luty i marzec to wbrew pozorom szczyt pylenia. Sprawdź, jakie pyłki unoszą się w tym czasie w powietrzu.
Sprawdź, co pyli w lutym i marcu i jakie są objawy alergii.
- leszczyna
- olcha
- wierzba
- brzoza
2 z 5
Co pyli w lutym - leszczyna
Co pyli w lutym i marcu?
Leszczyna
Coroczny kalendarz pyleń „otwiera” leszczyna. To ona zaczyna swe pylenie jako pierwsza na początku lutego, a czasem nawet w styczniu. Najsilniejsze objawy alergii u osób na nią uczulonych pojawiają się w lutym. Leszczyna kończy swe pylenie w drugiej połowie marca.
Ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych u dzieci na ten alergen w dużych miastach nie jest wysokie, ponieważ w okresie pylenia leszczyny (styczeń – marzec) nie przebywają długo na zewnątrz, a co za tym idzie w jej pobliżu. Wysokie stężenia leszczyny mogą natomiast występować w terenach wiejskich i podmiejskich o w pobliżu ogródków działkowych.
Najczęstsze objawy alergii na pyłki leszczyny:
- kichanie,
- wodnisty katar,
- swędzenie nosa,
- zaczerwienienie, swędzenie lub łzawienie oczu.
Uwaga! U dzieci z alergią na pyłki leszczyny wzrasta ryzyko alergii na brzozę i olchę, jak również alergeny pokarmowe np. orzechy laskowe.
Zobacz też: Alergia u dzieci – fakty i mity.
3 z 5
Co pyli w lutym i marcu - olcha
Co pyli w lutym i marcu?
Olcha
Pierwsze pyłki olchy pojawiają się w połowic lutego, choć intensywność pylenia tej rośliny jest ściśle uzależniona od pogody (przede wszystkim temperatury powietrza). Przy wysokich temperaturach występujących pod koniec zimy olcha zaczyna wcześniej pylić. Dla dzieci uczulonych na olchę okresem najsilniejszych objawów alergicznych będzie marzec. Olcha kończy swe pylenie w kwietniu.
W przeciągu ostatnich lat w Polsce zaobserwowano wzrost stężenia pyłków olchy.
Najczęstsze objawy alergii na pyłki leszczyny:
- kichanie,
- wodnisty katar,
- swędzenie nosa,
- problemy z drożnością nosa,
- zaczerwienienie, swędzenie lub łzawienie oczu.
Uwaga! U dzieci mającymi objawy niedrożności nosa w okresie pylenia olchy mogą występować również objawy astmy pyłkowej w postaci kaszlu czy duszności.
Dowiedz się wszystkiego o odczulaniu dzieci.
4 z 5
Co pyli w marcu - wierzba
Co pyli w lutym i marcu?
Wierzba
Wierzba nie jest silnym alergenem. Alergia na pyłki wierzy u dzieci nie występuje często, jeśli jednak twoje dziecko znajduje się w tej nielicznej grupie, objawy alergiczne (w postaci dolegliwości ze strony układu oddechowego) mogą pojawić się u niego od połowy marca i trwać, aż do maja.
Uwaga! Alergie na pyłki wierzby pojawiają się częściej u dzieci mieszkających w miastach niż na wsiach.
Zobacz też: Alergia - podstawowe fakty.
5 z 5
Co pyli w marcu - brzoza
Co pyli w lutym i marcu?
Brzoza
Pylenie brzozy rozpoczyna się w połowie marca, by swój szczyt osiągnąć w kwietniu.
Najczęstsze objawy alergii na pyłki brzozy:
- nieżyt nosa,
- zapalenie spojówek,
- atopowa astma pyłkowa.
Pyłki brzozy są drugą najczęstszą przyczyną tych objawów alergicznych (po alergenach pyłków traw).
U dzieci z alergią na pyłki brzozy wzrasta ryzyko alergii na pyłki leszczyny i olchy.
Pyłki brzozy mogą dostawać się do mieszkań oknami i zalegać w kurzu domowym.
Pamiętaj! Po zakończeniu sezonu pylenia brzozy (maj) dokładnie posprzątaj mieszkanie. Dotyczy to szczególnie osób mieszkających w pobliżu brzóz.
Uwaga!U dużej części dzieci z uczuleniem na alergeny pyłku brzozy występuje nietolerancja gruszek, jabłek, niekiedy też innych owoców pestkowych.