Reklama

Mononukleoza u dzieci to ostra infekcja wirusowa, której objawy mogą przypominać anginę bakteryjną. Mononukleoza zakaźna charakteryzuje się wysoką gorączką i powiększonymi węzłami chłonnymi. U niemowląt choroba często przebiega niezauważalnie. Choć leczenie mononukleozy u dzieci jest głównie objawowe, okres rekonwalescencji może trwać nawet miesiąc po ustaniu najpoważniejszych symptomów.

Reklama

Wyjaśniamy, co to jest mononukleoza, jakie daje objawy u dzieci, i jak podczas choroby wygląda wysypka i gardło. Sprawdź powikłania po mononukleozie u dzieci.

Spis treści:

Co to jest mononukleoza u dzieci?

Mononukleoza u dzieci (z łaciny Mononucleosis infectiosa) to choroba zakaźna. Inne jej nazwy to gorączka gruczołowa, angina monocytowa, choroba Pfeiffera, choroba pocałunków. Mononukleozę powoduje wirus Epsteina-Barra należący do grupy wirusów opryszczkowych. Ten drobnoustrój przenosi się drogą kropelkową lub przez ślinę – łatwo więc zarazić się nim przez pocałunek lub poprzez dzielenie jednej butelki czy szklanki napoju.

Mononukleoza u dzieci atakuje głównie migdałki, węzły chłonne i śledzionę, która podczas choroby może się powiększyć do znacznych rozmiarów. Najczęściej wirusem mononukleozy zakażają się dzieci w wieku przedszkolnym, które mają kontakt z dużą grupą rówieśników.

Mononukleoza u dzieci: najczęstsze objawy

Objawy mononukleozy zakaźnej są różne, ale żaden nie jest typowy tylko dla tej choroby. Początkowo mononukleoza u dzieci przypomina zwykłe przeziębienie lub grypę. Dziecko może być senne, mieć duży katar, gorączkę i ból głowy. Gardło przy mononukleozie może boleć, a na migdałkach mogą pojawić się białe naloty jak przy anginie.

Na początku choroby ogólne osłabienie i zmęczenie często prowadzi do zmniejszonej aktywności i chęci do zabawy. W miarę postępu infekcji pojawiają się bóle gardła, które mogą być intensywne i utrudniać jedzenie oraz picie. Zazwyczaj towarzyszy im powiększenie migdałków, które mogą być pokryte białawym nalotem.

Wśród objawów ogólnych mononukleozy występuje także gorączka, która może być umiarkowana lub wysoka. Dzieci mogą skarżyć się na bóle głowy i bóle mięśni, co dodatkowo potęguje uczucie dyskomfortu. W miarę rozwijania się mononukleozy powiększeniu mogą ulegać węzły chłonne, szczególnie te znajdujące się w okolicy szyi, co może powodować ból przy dotyku.

Inne objawy mononukleozy to powiększenie śledziony i wątroby, co czasami objawia się bólem w lewym lub prawym podżebrzu. Niektóre dzieci mogą doświadczać wysypki skórnej, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak nudności czy brak apetytu.

Warto zauważyć, że nie każde dziecko będzie miało wszystkie z tych objawów, a ich nasilenie może się różnić. Objawy mononukleozy mogą utrzymywać się przez kilka tygodni, a w niektórych przypadkach nawet dłużej. Nie wolno ich lekceważyć. Należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza, zwłaszcza przy długo utrzymującej się gorączce.

Podsumowując, częste objawy mononukleozy u dzieci na początku choroby to:

Potem dochodzą kolejne objawy mononukleozy u dziecka:

  • ból gardła,
  • katar z obfitą ropną wydzieliną,
  • gorączka u dziecka lub stan podgorączkowy,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • naloty ropne na migdałkach,
  • wysypka,
  • obrzęki powiek.

Mononukleoza: wysypka (zdjęcia)

Wysypka pojawiająca się przy mononukleozie u dzieci przypomina tę, która jest charakterystyczna dla różyczki czy odry. Są to drobne, czerwone plamki, którym nie towarzyszy swędzenie. Wysypka pojawia się na tułowiu, rękach i nogach, zwykle ustępuje po kilku dniach.

mononukleoza u dzieci wysypka
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Czasami, gdy dziecko choruje na mononukleozę, a zostanie postawiona zła diagnoza i maluch zacznie przyjmować antybiotyk, może pojawić się wysypka będąca reakcją na lek, np. po przyjęciu amoksycykliny.

Mononukleoza: objawy u niemowlaka

U niemowląt z mononukleozą mogą wystąpić podobne objawy jak u starszych dzieci. Maluszek staje się marudny, gorączkuje, ma powiększone węzły chłonne i nalot na migdałkach. Objawy u niemowląt ustępują szybciej niż u starszych dzieci, jednak częściej pojawia się u nich:

  • obrzęk wątroby, śledziony i powiek,
  • wysypka.

Mononukleoza u dzieci: diagnoza

Objawy mononukleozy mogą być mylone z wieloma innymi chorobami. Zdarza się, że niektóre symptomy mononukleozy rozpoznawane są jako objawy choroby nerek lub anginy.

Mononukleoza zakaźna czy chore nerki?

Choroba niekiedy rozpoczyna się obrzękiem na górnych powiekach, który powoduje, że dziecko wygląda na senne. Zdarza się tak zwłaszcza u starszych kilkuletnich dzieci. Lekarz może wtedy podejrzewać zapalenie kłębków nerkowych. Wątpliwości rozwiewa zwykłe badanie moczu u dziecka, które pozwala wykluczyć chorobę nerek. Przy mononukleozie w jego wynikach nie ma zmian.

Mononukleoza zakaźna czy angina?

Pediatra na początku może rozpoznać anginę u dziecka, która mimo leczenia antybiotykami nie ustępuje. W rozpoznaniu mononukleozy pomaga badanie krwi:

  • charakterystyczne są zmiany w postaci tzw. wirocytów, czyli limfocytów o nieprawidłowej budowie,
  • podwyższone mogą być też transaminazy, co świadczy o tym, że wirus zaatakował wątrobę.

Uwaga! Objawy mononukleozy u dzieci w pewnej fazie mogą przypominać białaczkę. Rozpoznanie mononukleozy udaje się potwierdzić specjalnym testem serologicznym wykrywającym odpowiedź układu immunologicznego dziecka na zakażenie wirusem mononukleozy zakaźnej (test Paula-Bunnella-Davidsohna).

Leczenie mononukleozy u dzieci

Leczenie mononukleozy zakaźnej polega na podaniu odpowiednich leków łagodzących objawy: obniżających gorączkę i niwelujących uporczywy kaszel. Poza tym:

  • nie stosuje się antybiotyków,
  • podczas choroby dziecko powinno leżeć w łóżku.

Jak długo trwa mononukleoza u dzieci? Ostra faza choroby nie powinna przekroczyć 14 dni, jednak kiedy już minie, dziecko powinno pozostać w domu przez co najmniej miesiąc. Po przechorowaniu mononukleozy u dziecka często utrzymuje się tzw. zespół przewlekłego zmęczenia. Konieczny jest wtedy oszczędzający tryb życia.

Mononukleoza u dzieci: powikłania

Czy mononukleoza u dzieci jest groźna? Na pewno jest to uciążliwa choroba, ale zwykle nie zagraża ona życiu dziecka. Groźne powikłania po mononukleozie zdarzają się rzadko.

W wyniku mononukleozy u dziecka może dojść do następujących powikłań:

  • U około 10 proc. dzieci bakterie usadawiają się na uprzednio uszkodzonych przez wirusa migdałkach i wywołują dodatkowo anginę bakteryjną.
  • Największym zagrożeniem jest pęknięcie śledziony, która w przebiegu choroby jest mocno powiększona – ale na szczęście zdarza się to tylko w skrajnych przypadkach.

Uwaga! Jeśli dziecko ma silne bóle w lewym górnym kwadracie brzucha, konieczna jest szybka wizyta u lekarza.

Czy można się zaszczepić na mononukleozę?

Na mononukleozę niestety nie ma szczepienia. Nie jest też możliwe zapobieganie chorobie w żaden inny sposób, gdyż zarazki są właściwie wszędzie (ponad połowa ludzi po 40. roku życia jest ich nosicielem). Jednak jest i dobra wiadomość: jednorazowe jej przechorowanie pozostawia trwałą odporność.

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

prof. Maria Korzon

Pediatra, onkolożka, gastrolożka. Jest m.in. Konsultantem Wojewódzkim Pediatrii, członkinią Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, członkinią Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, prezeską oddziału gdańskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Reklama
Reklama
Reklama