Czerwone dłonie u dziecka najczęściej są objawem wychłodzenia lub podrażnienia skóry niewłaściwymi kosmetykami. W takim przypadku zmiany ustępują same. Niepokój powinny budzić permanentnie czerwone dłonie u dziecka lub często pojawiające się zaczerwienienie. To może być sygnał, że w organizmie dzieje się coś niedobrego i trzeba skonsultować się z pediatrą. Wyjaśniamy, jakie czynniki mogą prowadzić do zaczerwienienia skóry na dłoniach lub pojawienia się na nich czerwonych plam lub wysypki.

Reklama

Spis treści:

Czego objawem są czerwone dłonie?

U niemowląt zaczerwienienie dłoni może być objawem niewykształcenia się bariery ochronnej skóry, czyli tzw. płaszcza hydro-lipidowego. Skóra dłoni niemowlęcia jest również bardzo cienka, może więc reagować zaczerwienieniem na szereg czynników zewnętrznych takich jak:

 • zimno
 • wiatr
 • promienie słoneczne
 • niektóre kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji
 • niewystarczające spłukanie skóry po kąpieli.

Czerwone dłonie u dziecka mogą także świadczyć o alergii, np. na białko mleka krowiego lub pyłki. Bardzo silną reakcję w postaci zaczerwienienia skóry dłoni może dawać alergia kontaktowa, np. na nikiel. Przy uczuleniu skóra staje się nie tylko czerwona, ale też silnie swędzi, twardnieje i pęka.

Czerwone dłonie u dziecka mogą pojawić się, gdy dojdzie do ich odmrożenia lub oparzenia, a także w przypadku ich stłuczenia czy innego urazu mechanicznego.

Zobacz także

Chorobowe przyczyny czerwonych dłoni u dziecka

Niektóre zaburzenia chorobowe mogą dawać objawy w postaci czerwonych dłoni. Należą do nich:

 • rumień dłoniowy
 • egzema
 • łuszczyca
 • atopowe zapalenie skóry
 • twardzina układowa
 • choroba Fabry’ego (rzadka choroba genetyczna)
 • reumatoidalne zapalenie stawów
 • choroba Raynauda (skurcz naczyń pod wpływem zimna czy stresu).

Co mogą oznaczać czerwone plamy lub krostki na dłoniach?

Jeśli na rękach występuje silne zaczerwienienie, a także widać grudki, krostki i bruzdy pokryte jasnymi łuskami, najprawdopodobniej są to objawy łuszczycy, która jest groźną przewlekłą chorobą na tle autoimmunologicznym. Dochodzi do procesów zapalnych i znacznie przyspieszonego rogowacenia naskórka. Choroba ta często ma podłoże genetyczne, ale sprzyjają jej zanieczyszczenie powietrza, infekcje, przyjmowanie niektórych leków.

Czerwone dłonie wewnątrz - przyczyny

Ten objaw, zwany rumieniem dłoniowym, częściej występuje u dorosłych, którzy mają poważne problemy z wątrobą, np. stłuszczenie czy marskość wątroby. Zaczerwienienie zwykle pojawia się na wewnętrznej stronie dłoni w okolicy kłębu kciuka i kłębika małego palca. Zaczerwienieniu mogą też ulec opuszki palców.

Powstawaniu zmian w postaci czerwonych dłoni od wewnątrz na tle kłopotów z wątrobą może sprzyjać:

 • poszerzenie naczyń włosowatych
 • podwyższony poziom estrogenów w organizmie
 • wzrost ilości krwi pompowanej do poszerzonych naczyń krwionośnych – tzw. zespół hiperkinetyczny.

Zaczerwienienie wnętrz dłoni potrafi też wystąpić jako jeden z objawów innych chorób, np.: reumatoidalnego zapalenia stawów, wyprysku kontaktowego czy łuszczycy.

Sucha skóra na rękach u dziecka – co oznacza?

Czerwona i sucha skóra u dziecka, bez dodatkowych zmian, może świadczyć o nieprawidłowej budowie płaszcza hydro-lipidowego. To częste zjawisko u niemowląt, ale u nich płaszcz hydro-lipidowy z czasem dojrzewa i zaczerwienienie rąk ustępuje.

Natomiast u starszych dzieci występowanie takich objawów może oznaczać trwały problem z tworzeniem bariery ochronnej skóry. Skóra przesusza się i jest bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z pediatrą, który może dziecko skierować do dermatologa. Specjalista zleci też stosowanie kosmetyków, które przywracają skórze prawidłowe pH oraz odbudowują barierę hydro-lipidową.

Jak leczyć czerwone dłonie u dzieci?

Niegroźne zmiany wynikające z niedojrzałości płaszcza hydro-lipidowego wymagają stosowania przez pewien czas emolientów, delikatnych i hipoalergicznych kosmetyków oraz unikania narażania dłoni dziecka na czynniki zewnętrze drażniące skórę.

Jeżeli zaczerwienienie dłoni dziecka ma podłoże chorobowe, przede wszystkim trzeba zając się leczeniem choroby. Dlatego dziecko może zostać skierowane do specjalisty, który zajmie się leczeniem alergii, choroby reumatycznej, autoimmunologicznej lub schorzenia wątroby.

Zawsze warto też unikać innych czynników, które dodatkowo mogłyby podrażniać skórę rąk dziecka. Dlatego zaleca się stosowanie kremów z filtrem latem, noszenie rękawiczek od jesieni do wiosny, stosowanie łagodnych kosmetyków do kąpieli i pielęgnacji. Skórę dłoni dobrze jest regularnie smarować kremami do rąk z mocznikiem i alantoiną.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama