Gdyby zapytać różnych lekarzy, czy lody na ból gardła są dobrym sposobem, większość z nich z pewnością odpowiedziałaby: nie. Wszystko przez to, że obniżenie temperatury gardła pogarsza miejscową odporność, co sprzyja narastaniu przyczyn dolegliwości, a więc namnażaniu się bakterii wirusów i grzybów.

Reklama

Lody na ból gardła:

Czy lody pomagają na ból gardła?

Ponieważ zapalenie gardła spowodowane jest nadmiernym namnażaniem się chorobotwórczych drobnoustrojów, leczenie powinno polegać na ich zwalczaniu, a nie tylko na łagodzeniu objawów. Lody nie zabijają bakterii, mogą jedynie tymczasowo znieczulić bolące gardło. Działanie znieczulające polega na zmniejszeniu wrażliwości zakończeń nerwowych na ból poprzez ich silne wychłodzenie. Niestety działanie jest krótkotrwałe i może utrudniać organizmowi walkę z wirusami i bakteriami. Z tego względu lody na anginę czy ból gardła spowodowany chorobotwórczymi wirusami to nie jest dobry pomysł.

Lody na ból gardła po operacji laryngologicznej

Jedyną sytuacją, kiedy lekarze zalecają swoim pacjentom jedzenie lodów przy bólu gardła, jest stan po usunięciu migdałków, np. w wyniku przerostu trzeciego migdała. Operowane dziecko jest ogólnie rzecz biorąc zdrowe, ma jednak w gardle bolesne rany po zabiegu. Jedzenie lodów w takiej sytuacji uśmierza ból i działa przeciwobrzękowo. Lody na ból gardła po operacji migdałków są wtedy procedurą medyczną, która sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia.

Co zamiast lodów na ból gardła

W przypadku infekcji gardła lepiej unikać jedzenia lodów. Dłużej przeciwbólowo działają leki, które zwalczają jednocześnie wirusy i bakterie. Występują one w postaci:

Zobacz także
  • pastylek do ssania,
  • sprejów,
  • syropów,
  • gum do żucia.

Leki na ból gardła u dzieci mają słodki smak, więc maluchy nie krzywią się, gdy muszą je brać. Przeciwbólowa guma do żucia w ogóle dziecku nie kojarzy się z lekami i jest dla niego atrakcją jak każda inna słodycz. Z powodzeniem więc zastąpi lody dziecku z anginą czy zapaleniem gardła.

Przyczyny bólu gardła

Gardło boli najczęściej wtedy, gdy toczy się w nim infekcja, czyli rozwija się tzw. zapalenie gardła. Około 80 proc. takich infekcji powodowana jest wirusy, np. adenowirusy, rinowirusy czy wirusy grypopodobne. Pojawia się wtedy silny ból gardła, któremu towarzyszy katar i podwyższona temperatura ciała.

Drugą co do częstości występowania przyczyną zapalenia gardła jest infekcja bakteryjna, czyli angina. Wywołują ją paciorkowce, które poza bólem gardła powodują obrzęk i bolesność migdałków oraz pokrywający je białawy nalot, a także gorączkę, brak apetytu i czasami powiększenie węzłów chłonnych.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama