Mokry kaszel u dziecka - jak rozpoznać?

Mokry kaszel poznasz po tym, że dziecko odkrztusza wydzielinę i w ten naturalny sposób oczyszcza drogi oddechowe (ze śluzu i wydzieliny zapalnej, która jest pożywką dla bakterii). Pamiętaj, że nie można podawać syropów zatrzymujących mokry kaszel! To spowodowałoby zatkanie oskrzeli i oskrzelików wydzieliną i jeszcze szybsze namnażanie się bakterii.

Reklama

Jeśli dziecko ma mokry kaszel, można go hamować tylko wtedy, gdy jest mocno osłabione.

Sprawdź: Kiedy do lekarza z mokrym kaszlem dziecka?
Przeczytaj też: Domowe sposoby na kaszel

Na mokry kaszel podaj dziecku syrop mukolityczny

Co zatem trzeba zrobić, by ulżyć dziecku? Na mokry kaszel u dziecka podaje się syrop wykrztuśny. Co to za syrop? Ma on za zadanie rozrzedzić wydzielinę, by maluszkowi łatwiej było ją potem odkrztusić. Leki wykrztuśne (mukolityczne) podaje się najpóźniej do godziny 17. Dlaczego? Rozrzedzają wydzielinę, przez co dziecko kaszle nawet więcej. To korzystne, ale w nocy malec nie mógłby spać.

Uwaga! Lekarze i farmaceuci odradzają syropy na kaszel typu 2 w 1 i zalecają stosowanie konkretnych syropów w zależności od rodzaju kaszlu. Warto również sprawdzać skład syropu na kaszel, by zawierał odpowiednie substancje czynne.

Zobacz także

Sprawdź też: Najlepsze sposoby na dziecięce przeziębienie

Przy mokrym kaszlu oklepuj dziecku plecki

Oklepywanie plecków dziecka ułatwia pozbycie się wydzieliny. Najlepiej robić to rano, gdy malec wstanie oraz w godzinę po podaniu środka mukolitycznego. Połóż dziecko na brzuszku, na swoich kolanach, tak by jego główka znajdowała się nieco niżej niż reszta ciała. Oklepuj plecki dłonią złożoną w łódkę, po obu stronach kręgosłupa, zawsze w kierunku barków.

Uwaga! Nie można klepać szkraba po nerkach ani po kręgosłupie!

Przeczytaj więcej: Rodzaje kaszlu

Mokry kaszel dziecka złagodzą inhalacje

Dzięki inhalacjom mokry kaszel będzie łagodniejszy. Dzięki nim wydzielina jeszcze bardziej się rozrzedza i łatwiej się jej pozbyć. Dla małego dziecka najlepsze są inhalacje z gorącej wody i soli (łyżka soli na dwa litry wody). Musisz jednak uważać, by maluch się nie poparzył!

Przeczytaj także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama