Reklama

Jeśli dziecko będzie miało kaszel, katar lub gorączkę, prawdopodobnie będziesz się zastanawiać, czy jest to jedynie przeziębienie lub grypa, czy może koronawirus. Podpowiadamy, jak możesz rozpoznać, co dolega maluchowi. Dzieci mogą przechodzić COVID-19 bezobjawowo, jeśli jednak występują u nich symptomy, są to m.in. kaszel, gorączka, biegunka lub zatwardzenie. Objawy koronawirusa są bardzo podobne do innych chorób dziecięcych, np. grypy lub przeziębienia.

Reklama

Spis treści:

  1. Problemy z odróżnieniem koronawirusa od innych chorób
  2. Przeziębienie czy koronawirus?
  3. Grypa a koronawirus - objawy
  4. Wieloukładowy zespół zapalny - syndrom koronawirusa
  5. Kiedy zatrzymać dziecko w domu?
  6. Czy powinnaś poddać dziecko testowi na koronawirusa?

Problemy z odróżnieniem koronawirusa od innych chorób

Na temat problemu z odróżnieniem koronawirusa od innych chorób wypowiedziała się pediatra kardiolog i specjalistka opieki intensywnej Eva Cheung z nowojorskiego Presbyterian Morgan Stanley Children’s Hospital oraz Columbia University Medical Center: „Niestety, nie ma wyodrębnionej charakterystycznej cechy [zakażenia koronawirusem – przyp. red.]”.

Meg Fisher, pediatra, specjalistka od chorób zakaźnych i ordynatorka szpitala Unterberg Children’s Hospital w Monmouth Medical Center w Long Branch przypomina, że każdy rodzic zna swoje dziecko najlepiej, jeśli więc zawsze o tej porze roku twoje dziecko miało alergię – możesz założyć, że to właśnie ona jest przyczyną kataru. Jeżeli jednak coś cię niepokoi, występują objawy, których nigdy wcześniej nie zauważyłaś u dziecka – skontaktuj się z lekarzem.

Przeziębienie czy koronawirus?

Naukowcy z Centers for Disease Control and Prevention twierdzą, że najpowszechniejsze objawy COVID-19 u dzieci to:

  • kaszel,
  • gorączka,
  • biegunka lub zatwardzenie.

Do innych symptomów, które występują u dzieci z koronawirusem, zaliczamy:

Pamiętaj, że niektóre z tych objawów pojawiają się również, gdy dziecko boryka się z innymi chorobami, które są charakterystyczne dla sezonu jesienno-zimowego. Niektóre maluchy chore na COVID-19 nie mają żadnych symptomów. We Francji naukowcy przeprowadzili badania, które obejmowały 400 hospitalizowanych dzieci. Wynika z nich, że 45 proc. z 22 dzieci z koronawirusem nie miało żadnych objawów, które są charakterystyczne dla tego zakażenia. To pokazuje, jaki może być potencjalny odsetek dzieci, które chorują bezobjawowo.

Dla porównania przedstawiamy również objawy przeziębienia:

  • ból głowy (występuje rzadko, przy silnym katarze),
  • gorączka (występuje rzadko),
  • bóle mięśni i pleców (niewielkie, ale możliwe),
  • poczucie osłabienia (niewielkie i krótkotrwałe),
  • zapchany nos (zawsze),
  • kichanie (pojawia się często),
  • ból gardła (jest to bardzo częsty objaw),
  • kaszel (umiarkowany suchy).

Grypa a koronawirus – objawy

Żeby rozróżnić grypę od koronawirusa, powinnaś też znać jej objawy. Są to:

  • wysoka gorączka (nawet 38-40 stopni Celsjuesza),
  • ból głowy (jest to jeden z głównych objawów),
  • bóle mięśni i pleców (często bardzo dokuczliwe),
  • poczucie osłabienia (poważne, może utrzymywać się przez 2-3 tygodnie),
  • wyraźne wyczerpanie (jest to istotny objaw choroby, który pojawia się na początku),
  • zapchany nos (czasami, katar może się w ogóle nie pojawić),
  • ból gardła (czasami, lecz niekoniecznie musi wystąpić),
  • kłujący, dokuczliwy kaszel (uciążliwy, często przechodzi w mokry kaszel z odkrztuszaniem).

Wieloukładowy zespół zapalny może świadczyć o koronawirusie

Odróżnienie COVID-19 od przeziębienia lub grypy może być dla ciebie trudne – istnieje jednak jeden bardzo charakterystyczny syndrom zakażenia koronawirusem, jest to wieloukładowy zespół zapalny znany jako MIS-C, występuje on jednak rzadko. Wieloukładowy zespół zapalny u dzieci objawia się:

  • gorączką powyżej 38 stopni (która nie ustępuje),
  • czerwoną wysypką,
  • bólem brzucha,
  • wymiotami,
  • biegunką u dziecka.

Kiedy zatrzymać dziecko w domu?

Z pewnością powinnaś to zrobić, gdy dziecko ma gorączkę. Nie możesz posłać do szkoły chorego dziecka, gdy maluch cierpi na alergię – potrzebne będzie zaświadczenie od lekarza, że katar i inne objawy nie są spowodowane koronawirusem. Jeśli twoje dziecko ma katar, kaszel, gorączkę, biegunkę, a także wymiotuje i boli go brzuch – również nie powinno iść do szkoły.

„W tym roku szkolnym nie możemy posyłać chorych dzieci do szkoły, nawet jeśli mają bardzo łagodne objawy. Wiem, że to brzmi jak szaleństwo, bo dla rodziców oznacza poważny problem" – mówi pediatra Adam Ratner, członek Komisji Chorób Zakaźnych American Academy of Pediatrics oraz dyrektor zakaźnego oddziału pediatrycznego w Hassenfeld Children’s Hospital.

Czy powinnaś poddać dziecko testowi na koronawirusa?

Eksperci z amerykańskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych twierdzą, że testy na przeciwciała są odpowiednie, by zbadać dużą grupę ludzi i sprawdzić, jaki odsetek przeszedł już chorobę. Nie sprawdzą się jednak, żeby postawić indywidualną diagnozę. Nawet jeśli dziecko uzyska wynik pozytywny – nie wiadomo na ile jest odporne na wirusa, a także jak długo ta odporność się u niego utrzyma.

Takie testy pomogą jednak w diagnozie MIS-C. Jeśli jest podejrzenie, że u dziecka występuje wieloukładowy zespół zapalny – lekarz powinien zlecić wykonanie genetycznego testu na COVID-19 i testu na przeciwciała.

„Większość dzieci cierpiących na wieloukładowy zespół zapalny miało pozytywny wynik testu na przeciwciała, choć nie wszystkie"– mówi dr Ratner.

Jeśli twoje dziecko ma symptomy COVID-19 (gorączka, kaszel, katar, ból brzucha) – zadzwoń do pediatry i zapytaj o możliwość wykonania testu. Jeśli wynik będzie negatywny – będziesz spokojniejsza. Natomiast w przypadku wyniku pozytywnego – powiadom o tym szkołę i zaplanuj kwarantannę dla malucha.

„Ogólna rada dla rodziców jest taka, żeby raczej przesadzać z ostrożnością, niż bagatelizować zagrożenie w dużych miastach i regionach, gdzie wskaźnik infekcji jest wysoki” – radzi dr Cheung.

„Jeśli dziecko nie ma objawów, a ostatnio było narażone na taki kontakt, warto odczekać pięć dni ze zrobieniem testu, gdyż tyle trwa inkubacja wirusa” – tłumaczy dr Fisher.

Źródło: wysokieobcasy.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama