z katarem do przedszkola
Adobe Stock
Zdrowie

Z katarem do przedszkola: czy można puszczać zakatarzone dziecko do przedszkola?

Dzieci z katarem często chodzą do przedszkola. Czasem potrzebują jednak zaświadczenia od lekarza, że nie są zarażone np. koronawirusem, ale borykają się np. z alergią. MEiN wyjaśnia przy tym, że jeśli dziecko ma tylko katar, nie należy od rodzica wymagać zaświadczenia lekarskiego. Czy zatem można puszczać dziecko z katarem do przedszkola i szkoły?

Rodzice często puszczają dzieci z katarem do przedszkola, bo nie traktują kataru jako choroby albo zwyczajnie nie mogą pozwolić sobie na dzień wolny w pracy. Ale uwaga – od początku roku szkolnego w szkołach i przedszkolach obowiązują różnego rodzaju restrykcje, m.in. taka, że dziecko z objawami choroby zakaźnej lub infekcji nie powinno być wpuszczane do placówek. Ministerstwo Edukacji i Nauki odniosło się do tego rozporządzenia i poradziło rodzicom, co robić, gdy dziecko ma katar.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Czy można puszczać dzieci z katarem do przedszkola?

Zgodnie z rozporządzeniem MEiN, MZ i GIS „do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej”. Ten zapis nie jest jednoznaczny. Nie wyjaśniono dokładnie, co oznaczają objawy infekcji, i czy zalicza się do nich katar. Wiadomo jedynie, że wyraźnie chorych dzieci nie wolno puszczać do przedszkola i szkoły. W praktyce więc to od decyzji dyrekcji konkretnej placówki zależy, czy wpuści dziecko z katarem, czy każe rodzicom zabrać zakatarzonego malucha do domu.

Dzieci z katarem w przedszkolu a koronawirus

Przed rozpoczęciem roku szkolnego dyrektorzy placówek dostali wytyczne dla szkół przedszkoli, by wiedzieć, jak postępować w czasie pandemii koronawirusa. Była tam między innymi mowa o tym, że „do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych”. Ma to zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa, ale katar lub kaszel wcale nie muszą świadczyć o zakażeniu SARS-CoV-2. Mogą to być objawy zwykłego przeziębienia lub alergii. A to oznaczałoby, że w okresie jesienno-zimowym klasy i sale przedszkolne świeciłyby pustkami!

Tu przeczytasz pełne wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Stanowisko MEiN w sprawie „dzieci z katarem a koronawirus” jest jasne: w jednym z komunikatów opublikowanym jeszcze w zeszłym roku szkolnym, można przeczytać, że „niezasadne jest wymaganie [przez przedszkole, szkołę, żłobek – przyp. red.] potwierdzenia braku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u dzieci bezobjawowych lub z katarem”. Katar, zwłaszcza bez innych dolegliwości, nie jest objawem zakażenia koronawirusem!

Co innego w przypadku poważniejszych chorób: MEiN poinformowało, że rodzice chorego dziecka powinni zgłosić się z nim do lekarza, by ten wydał specjalne zaświadczenie o tym, że dziecko nie ma koronawirusa: „Rodzice dzieci, u których występują objawy takie jak: kaszel czy kichanie, zgłaszają się do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w celu wydania zaświadczenia, które ma służyć dopuszczeniu dziecka do zajęć w żłobku, przedszkolu czy szkole lub poświadczać, że występujące u dziecka objawy nie są wynikiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, lecz przewlekłej choroby układu oddechowego”.

Czy puszczać dziecko z katarem do przedszkola, jeśli maluch ma alergię?

Z racji wytycznych, by do przedszkola lub szkoły przychodziło dziecko zdrowe, nasuwa się pytanie o alergię wziewną. Co w przypadku, gdy dziecko jest uczulone na pyłki, pleśń, kurz lub grzyby i dlatego ma katar (a często i kaszel)? Czy można wtedy puszczać dziecko z katarem do przedszkola?

MEiN wyjaśnia: „W przypadku, kiedy w szkole/przedszkolu pojawia się dziecko z objawami charakterystycznymi dla alergii (katar sienny, kichanie, wyciek z nosa wodnistej wydzieliny, łzawienie oczu), należy honorować zaświadczenie lekarskie potwierdzające alergię u dziecka”.

Zarówno szkoły, jak i przedszkola muszą uznawać więc zaświadczenie od lekarza, że dziecko z alergią i katarem jest zdrowe i może brać udział w zajęciach.

Źródło: MEiN

Zobacz też

kiedy zamkną szkoły
Aktualności
Czy zamkną szkoły? Rząd zdecydował
Lawinowy wzrost zakażeń i nowy wariant koronawirusa, Omikron, sprawiają, że zarówno uczniowie, jak i rodzice ponownie zadają sobie pytanie: czy zamkną szkoły? Czy jest to nieuniknione w najbliższej przyszłości? Już wiadomo, czy uczniowie ze szkolnych ławek ponownie trafią na nauczanie zdalne.

Rządzący zapowiadali, że nauka online jest ostatecznością, której starają się uniknąć, ale coraz silniejsze są obawy, że niebawem całe szkoły znów mogą przejść na nauczanie zdalne. Pytanie brzmi: czy szkoły w najbliższym czasie ponownie zostaną zamknięte? Rząd poinformował o planowanych zmianach . Czy zamkną szkoły? Jaki plan na najbliższe dni? 25 stycznia Przemysław Czarnek poinformował na konferencji prasowej, że od czwartku, czyli od 27 stycznia, przedszkola, zerówki i klasy 1-4 mają nauczanie stacjonarne, a  uczniowie wyższych klas przechodzą na naukę zdalną do końca ferii zimowych. Nauka zdalna została więc wprowadzona dla klas 5-8 szkół podstawowych oraz dla szkół ponadpodstawowych do 27 lutego. Możliwe jednak, że ten okres nauki zdalnej zostanie skrócony. 1 lutego minister edukacji zapowiedział, że w sprzyjającej sytuacji niektórzy uczniowie będą mogli wrócić do nauki stacjonarnej wcześniej, czyli przed 28 lutego. Chodzi o dzieci z tych kilku województw, w których ferie rozpoczęły się najwcześniej. „Teraz, z uwagi na tę liczbę zakażeń, która jest coraz większa i ona będzie jeszcze większa w tym tygodniu, wykorzystując również przerwę feryjną, wprowadziliśmy naukę zdalną do 27 lutego. Dla większości województw oznacza to nieco ponad dwa tygodnie nauki zdalnej, bo dwa tygodnie to są ferie zimowe. (...) jeśli sytuacja by na to pozwalała, będziemy dążyć do tego, żeby skrócić ten okres nauki zdalnej, przynajmniej w tych pięciu województwach, które rozpoczęły ferie wcześniej i już te ferie się skończyły” – powiedział Przemysław Czarnek w Polskim Radiu 24.   . @CzarnekP w #PR24 : strategia opiera się na nauce stacjonarnej. Z uwagi na liczbę zakażeń wprowadziliśmy naukę zdalną do 27 lutego. Będziemy dążyć do tego, żeby skrócić ten okres, analizujemy sytuację. Najpóźniej 28 lutego...

Segregacja dzieci w przedszkolu. Najpierw będą przyjmowane zaszczepione maluchy?
Adobe Stock
Aktualności
Segregacja dzieci w przedszkolu: najpierw będą przyjmowane zaszczepione maluchy?
Możliwe, że już wkrótce zaszczepione dzieci będą miały większą szansę dostać się do przedszkola i żłobka. Jeśli plan wejdzie w życie, w trakcie rekrutacji będzie wymagane zaświadczenie o szczepieniu.

Wiele wskazuje na to, że w żłobkach, klubach dziecięcych i przedszkolach szykują się wielkie zmiany. Rodzic, który będzie ubiegał się o przyjęcie dziecka do danej placówki, na etapie rekrutacji będzie musiał przedstawić oświadczenie lub zaświadczenie o tym, czy maluch przyjął podstawowy pakiet szczepień. Tym samym zaszczepieni będą mieli większe szanse, by dostać miejsce. Tak wynika z senackiego projektu nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech oraz prawa oświatowego. Jak podaje „Rzeczpospolita”, projekt ma poparcie rządu.  Zlikwidowana ma być luka prawna Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, do tej pory niektóre gminy decydowały się na wprowadzenie ulgi dla zaszczepionych, ale były zaskarżane do sądów administracyjnych. Ostatecznie wygrywały, ale sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana: „Nie powinny wymagać od rodziców przedkładania zaświadczeń, bo lekarze nie mają podstaw, by je wydać. Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej i udzielonych mu świadczeń zdrowotnych nie oznacza bowiem prawa do żądania takiego dokumentu, który rodzic mógłby przedłożyć w procesie rekrutacji do przedszkola”. Jeśli nowy projekt wejdzie w życie, lekarze będą mieli prawo wydawać zaświadczenia konieczne do przeprowadzenia rekrutacji.  W przedszkolach od dawna brakuje miejsc Przypominamy, że choć gminy mają obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolach wszystkim dzieciom od trzech do sześciu lat (jeśli rodzice chcą zapisać je do placówki), w publicznych przedszkolach niekiedy brakuje miejsc.  Jeśli ustawa wejdzie w życie, nie będzie dotyczyła sześciolatków objętych obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym (czyli zapisywanych do tzw. zerówki). Co sądzicie o tym pomyśle?  Zobacz też: SKANDAL! Przedszkole zamknięte, a płacić trzeba Zasiłek na dziecko: ile dostaniesz, jeśli zamkną...

Policja zabrała dziecko ze stołówki szkolnej. Jego rodzice nie płacili za posiłki
Adobe Stock
Aktualności
Policja zabrała dziecko ze stołówki szkolnej. Jego rodzice nie płacili za posiłki
Siedmioletni chłopiec został wyprowadzony ze stołówki szkolnej, bo jego rodzice zalegali z płatnościami. Od dwóch lat nie opłacali posiłków syna.

Do zdarzenia doszło w Saint-Medard-de-Guizieres w zachodniej Francji. Policjanci wtargnęli do szkolnej stołówki na zlecenie merostwa i wyprowadzili z niej 7-letniego chłopca. Okazało się, że jego rodzice od 2019 roku zalegali z płatnościami za posiłki syna. Byli zadłużeni w gminie na 900 euro (to 400 nieopłaconych posiłków dziecka). Ratusz się tłumaczy Miejscowy rzecznik praw obywatelskich zapowiedział śledztwo, które ma wyjaśnić okoliczności zdarzenia. „Dzieci muszą być wykluczone z konfliktów między rodzicami a administracją” – napisała w oświadczeniu rzeczniczka Claire Hedon. Przedstawiciele ratusza tłumaczyli, że od dwóch lat probują wyegzekwować zadłużenie od rodziców dziecka. „Nigdy nie odpowiedziała przychylnie na nasze prośby o spotkanie w celu znalezienia rozwiązania ani na nasze prośby o zwrot kosztów” – mówiła w rozmowie z dziennikiem „Le Figaro” mer miasta Mireille Conte Jaubert.  Dodała również, że „musiała podjąć ostateczne środki”. Podkreślała jednocześnie, że dziecko było zachwycone, gdy wsiadało do radiowozu, a działania merostwa miały stygmatyzować rodziców, a nie ich syna. Przekonują was te wyjaśnienia? Zobacz też: ​ 4-latka zmarła po zakażeniu COVID-19. Zaraziła ją matka – przeciwniczka szczepień Prawa i obowiązki rodziców w szkole + obowiązki nauczyciela wobec rodziców Dzieci nie chodzą na religię, a rodzice muszą się tłumaczyć. To pomysł dyrektora!

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj