Szczepienia a upały – czy można szczepić dziecko podczas upałów?
Wielu rodziców zastanawia się, czy można szczepić dzieci w upały. Dziecko może być zmęczone, spocone, rozgrzane, więc wydawać by się mogło, że to nie jest najlepszy moment na podawanie szczepień. Tymczasem upały nie mają wpływu na szczepienia.
Pogoda, a więc temperatura powietrza, nie ma wpływu na termin podania szczepień. Ani upały, ani mrozy nie są przeciwwskazaniem do zaszczepienia dziecka niezależnie od tego, jaka szczepionka ma być podana, ani w jakim wieku jest dziecko. Nawet ponad trzydziestostopniowy upał nie powinien powstrzymywać rodzica przed zabraniem dziecka do przychodni na szczepienie.
Szczepienie dziecka w upały: kontrowersje
Pediatrzy dość często spotykają się z pytaniami rodziców o to, czy szczepienie dziecka w upały to dobry pomysł. Ich wątpliwości wynikają z faktu, że dzieci mogą źle znosić wysokie temperatury. Bywają wtedy marudne, rozkojarzone, śpiące, niespokojne, mają spocone główki i zaczerwienione policzki. Podanie szczepionki wydaje się rodzicom w takiej sytuacji dodatkowym obciążeniem dla organizmu małego człowieka. Jednak specjaliści nie mają wątpliwości: upał NIE jest przeciwwskazaniem do podania dowolnego rodzaju szczepionki!
Dość dosadnie na ten temat wypowiedział się popularny na Instagramie lekarz – Łukasz Durajski. Gdy któraś z mam zapytała go o szczepienie dziecka w upał, odpowiedział pytaniem: „Na litość boską, jak sobie wyobrażacie, że szczepienia z powodu upałów są odraczane w Afryce, albo we Włoszech czy Hiszpanii? Czy myślicie, że oni szczepią tylko przez kilka dni w roku, albo nocą? No więc, żeby była jasność: Ani upał, ani mróz nie są przeciwwskazaniem do szczepień’’.
Okazuje się jednak, że nie wszyscy lekarze mają takie samo zdanie – w niektórych przychodniach termin szczepień jest przesuwany, gdy na dworze panuje upał, mimo tego, że nie ma żadnych medycznych wskazań do takiego postępowania.
Przeciwwskazania do szczepień – nie jest nim upał!
Istnieje szereg sytuacji, w których lekarz szczepionki nie powinien podać. To dlatego zawsze przed jej podaniem lekarz przeprowadza wywiad z rodzicem i ogląda dziecko. Szczepienie nie zostanie odroczone w upał, ale wtedy gdy:
- dziecko ma infekcję z gorączką (powyżej 38 st. C),
- nastąpiło u dziecka zaostrzenie choroby przewlekłej,
- po poprzedniej dawce wystąpiła u dziecka ciężka reakcja alergiczna; łagodne NOP (niepożądane odczyny poszczepienne) nie są przeciwwskazaniem!
- dziecko ma obniżoną odporność.
Podobnie jak upał, medycznym przeciwwskazaniem do szczepienia nie jest katar, kaszel, biegunka ani stan podgorączkowy. Przeciwwskazaniem do szczepienia nie jest też alergia.
Ważne! Ostateczną decyzję o tym, czy szczepionka zostanie podana, podejmuje lekarz na bazie konsultacji przed szczepieniem. Warto jego decyzję uszanować, choć zawsze można zapytać: dlaczego podejmuje taką, a nie inną.
Więcej o szczepieniach dzieci:
- Koronawirus: szczepienia dzieci wróciły, ale pod pewnymi warunkami
- Szczepionka 6w1 – opinie, zalety, cena
- Dostępne szczepionki przeciwko pneumokokom