Uczulenie? Sprawdź na co
Alergia to podstępna choroba i nie zawsze od razu masz pewność, na co dziecko jest uczulone. Dlatego sprawdź, co najczęściej wywołuje alergię, jakie są objawy i jak z nią walczyć.
1 z 6
Uczulenie na jedzenie
U niemowląt najczęstsza jest alergia pokarmowa. Choć może się zdarzyć nawet uczulenie na ryż, w większości przypadków winowajcami są: mleko, jajka, gluten (białko z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa), ryby, czekolada, cytrusy, truskawki, miód, a także coraz częściej sztuczne dodatki do jedzenia (np. konserwanty, barwniki).
Najczęstsze objawy: kolki, bóle brzuszka, biegunki, wysypka, ciemieniucha.
Jak pomóc? Jeśli karmisz piersią, nie jedz produktów uczulających dziecko. Mleko modyfikowane dla dziecka powinien dobrać pediatra! Dietę malca rozszerzaj ostrożnie (obserwuj jego reakcje). Nie dawaj smykowi uczulających go dań. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone (uważnie czytaj etykiety).
2 z 6
Uczulenie na roztocza kurzu
Miliony tych niewidocznych pajęczaków kryją się w fotelach, dywanach, kocach, tapicerowanych meblach – wszędzie, gdzie gromadzi się kurz.
Najczęstsze objawy: kiepski sen (najwięcej roztoczy jest w materacach i pościeli, bo żywią się one złuszczonym naskórkiem), katar, kaszel.
Jak pomóc? Z pokoju malca usuń dywany, tapicerowane meble, zasłony. Raz w tygodniu pierz pościel. Na materac załóż specjalny antyalergiczny pokrowiec, sprzątaj odkurzaczem z filtrem HEPA lub wodnym.
3 z 6
Uczulenie na pleśnie
Najczęściej są w łazience i kuchni – tam, gdzie jest ciepło, wilgotno i nie ma dobrej wentylacji.
Najczęstsze objawy: katar, kaszel
Jak pomóc? Mieszkanie często wietrz. Nie używaj nawilżaczy. Z pokoju dziecka wynieś kwiaty doniczkowe. Nie dawaj maluchowi serów pleśniowych.
4 z 6
Uczulenie na zwierzaki
Kot, świnka, królik – to najczęściej uczulające zwierzęta.
Najczęstsze objawy: katar, kaszel, wysypka.
Jak pomóc? Pilnuj, by zwierzę nie spało w pokoju malca. Psa i kota często kąp, ich posłanie pierz raz w tygodniu,
a podłogę przemywaj środkiem dezynfekującym. Gdy alergia jest silna, niestety musisz zwierzę oddać.
5 z 6
Uczulenie na pyłki drzew, traw
Alergia na pyłki daje o sobie znać już w zimie (pyli wówczas leszczyna i olcha), a kłopoty kończą się dopiero pod koniec jesieni.
Najczęstsze objawy: łzawienie oczu, swędzenie nosa, katar, kaszel (objawy są silniejsze po wyjściu na dwór).
Jak pomóc? Zapoznaj się z kalendarzem pylenia. Spaceruj z dzieckiem wczesnym rankiem lub tuż po deszczu (wtedy stężenie pyłków jest mniejsze).
6 z 6
Uczulenie na produkty pielęgnacyjne
Czyli przede wszystkim kremy, mydła, żele, szampony (a także proszki do prania).
Najczęstsze objawy: suchość skóry, swędzenie, krostki, wypryski.
Jak pomóc? Wybieraj kosmetyki jak najmniej zapachowe, najlepiej przeznaczone dla niemowląt o skórze atopowej. Jeśli kosmetyk uczula, natychmiast z niego zrezygnuj.