Reklama

Wirusowe zapalenie opon mózgowych jest najczęstszym typem zapalenia opon mózgowych. Przebieg i skutki choroby mogą być bardzo różne, ale w większości przypadków da się ją wyleczyć i uniknąć powikłań. Zapalenie wywołane wirusem jest o wiele mniej niebezpieczne niż zapalenie wywołane bakterią, w wyniku którego bardzo często dochodzi do zgonu chorego. Czym jest wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i jak je leczyć? Przeczytaj!

Reklama

Czym jest wirusowe zapalenie opon mózgowych?

Zapalenie opon mózgowych to choroba, którą wywołuje infekcja wirusowa, a jej skutkiem jest powstanie stanu zapalnego w tkankach opon mózgowo-rdzeniowych. Choroba ta objawia się na różne sposoby, jej przebieg zależny jest też od wieku i ogólnego stanu zdrowia chorego.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

Wśród przyczyn wirusowego zapalenia opon wymienia się najczęściej takie wiusy, jak:

  • enterowirusy,
  • wirus nagminnego zapalenia ślinianek,
  • wirus kleszczowego zapalenia mózgu,
  • wirus opryszczyki zwykłej,
  • wirus ospy wietrznej i półpaśca;

Wirusy wywołujący tę chorobę rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Stosunkowo trudno jest się przed nimi uchronić, jeśli przebywa się w bliskim otoczeniu z osobą zarażoną. Wirusy powodujące zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych nagromadzone są też w wodzie zanieczyszczonej ściekami.

Jak zdiagnozować tę chorobę?

Podobnie jak w przypadku innych typów zapalenia opon mózgowo rdzeniowych, należy wykonać następujące badania:

  • badanie płynu mózgowo-rdzeniowego,
  • posiew płynu mózgowo-rdzeniowego.

Lekarz przeprowadza też z chorym dokładny wywiad, wykonuje również badanie fizykalne. Sprawdzenie ciśnienia, częstotliwości rytmu serca, obejrzenie skóry pacjenta (czy np. nie ma na niej żadnej wysypki wirusowej) również są ważnymi elementami w diagnostyce wirusowego zapalenia opon mózgowych.

Jak leczyć wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych?

Zapalenie powstałe w wyniku zarażenia wirusem leczy się antybiotykowo, dlatego niezbędna jest wizyta u lekarza. Wirusowe zapalenie opon mózgowych zwykle ma łagodny przebieg i może być leczone w warunkach domowych. Wyjątkiem są noworodki i niemowlaki, u nich każde zapalenie opon jest szczególnie ryzykowne i na czas leczenia muszą być pod stałą opieką lekarską na miejscu w szpitalu. Również chorzy z poważniejszym przebiegiem choroby, u których np. dodatkowo obserwuje się obniżoną odporność, muszą być hospitalizowani.

Powikłania po wirusowym zapaleniu opon mózgowych

Ten typ zapalenia opon stosunkowo rzadko kończy się powikłaniami. W przypadku ostrego przebiegu choroby może dojść do:

  • napadów drgawek,
  • stanu padaczkowego,
  • obrzęku mózgu,
  • zespołu nieadekwatnej sekrecji hormonu antydiuretycznego.

Bardzo rzadko w wyniku choroby pojawia się upośledzenie słuchu lub wodogłowie.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama