6 najczęstszych wysypek u dzieci. Jak rozpoznać chorobę?
Różne wypryski na skórze to ważna informacja, z jakim schorzeniem mamy do czynienia. Sprawdź, jakie wysypki najczęściej pojawiają się u dzieci i zobacz, jak wyglądają.
- Anna Leo-Wiśniewska
Często wysypka to pierwszy objaw choroby. Niektóre wysypki są bardzo charakterystyczne, np. pęcherzyki wypełnione płynem wskazują na ospę wietrzną. Chociaż przeciw niektórym chorobom są obowiązkowe szczepienia, nie znaczy to, że dziecko na pewno nie zachoruje. Dlatego warto wiedzieć, jak wyglądają krostki przy różyczce czy odrze (po szczepieniu infekcja będzie miała łagodniejszy przebieg).
Kiedy na skórze dziecka pojawią się krostki, rodzice obawiają się, że mycie nasili wysypkę. Niesłusznie. Chore dziecko trzeba normalnie kąpać! W przeciwnym razie na skórze mogą namnożyć się chorobotwórcze bakterie i grzyby.
Wysypka przy ospie wietrznej
Wygląd wysypki, objawy towarzyszące ospie wietrznej: Najpierw na tułowiu, a następnie wysypka na twarzy, ramionach, skórze głowy, udach i w okolicy oczu, ust i krocza pojawiają się plamki i grudki. Zmieniają się one w pęcherzyki różnej wielkości (od łepka szpilki do wielkości grochu) wypełnione przezroczystym płynem. Płyn mętnieje i pęcherzyki zmieniają się w krosty, które po 6–7 dniach przysychają i powstają strupki. Niekiedy dziecko ma gorączkę, źle się czuje, jest osłabione.
Zalecenia: Krostki można smarować preparatami zmniejszającymi świąd (np. Pudrodermem lub roztworem gencjany). Jeśli pęcherzyki pojawią się w buzi i dziecko ma problemy z jedzeniem, należy podawać mu potrawy chłodne i lekko osłodzone.
Czas trwania ospy wietrznej: 11–21 dni.
Sprawdź, jak przetrwać ospę wietrzną u dziecka
Wysypka przy różyczce
Wygląd wysypki, objawy towarzyszące: Drobne (wielkości główki szpilki) grudkowate wykwity tworzą się na całym ciele. Różyczka u dzieci zazwyczaj jest przechodzona bardzo lekko. Może jednak pojawić się niewielka gorączka. Powiększają się też węzły chłonne zauszne i karkowe.
Zalecenia: Różyczka nie wymaga leczenia. Lekarz powinien jednak dziecko obejrzeć, aby potwierdzić diagnozę. Chore dziecko należy izolować, aby nie zarażało innych. Różyczka u dzieci jest niebezpieczna, także dla kobiet w ciąży (może powodować uszkodzenie płodu). Od 2003 r. szczepienie przeciw różyczce znajduje się w kalendarzu szczepień, obejmuje dzieci w wieku 13 miesięcy.
Czas trwania różyczki: 14–21 dni.
Sprawdź, jak rozpoznać i wyleczyć różyczkę
Wysypka przy szkarlatynie
Wygląd wysypki, objawy towarzyszące: Na klatce piersiowej i szyi pojawia się drobna, czerwona wysypka zlewająca się na tułowiu, w zgięciach łokciowych i pod kolanami. Najwyraźniejsza jest na piersiach, brzuchu, pośladkach i w pachwinach. Wysypka na twarzy - na policzkach widać zaczerwienienie (rumień), skóra wokół ust i nosa pozostaje jednak blada. Pierwsze objawy szkarlatyny to ból gardła i wysoka gorączka. Migdałki mają szkarłatny kolor. Gdy wysypka zniknie, po 2–3 tygodniach skóra zaczyna się łuszczyć.
Zalecenia: Szkarlatyna jest chorobą bakteryjną (wywołują ją paciorkowce), konieczne jest więc podawanie antybiotyku przez 10–14 dni. Dopóki dziecko ma gorączkę, powinno leżeć w łóżku. Antybiotyk podawaj zawsze do końca. Niedoleczona szkarlatyna grozi powikłaniami. Może to być zapalenie ucha środkowego, nerek, mięśnia sercowego lub gorączka reumatyczna.
Czas trwania szkarlatyny: 7–10 dni.
Jakie objawy u dziecka powinny zaniepokoić rodziców - tłumaczy pediatra:
Zobacz, jak mogą wyglądać różne wysypki u dziecka
[CMS_PAGE_BREAK]
Wysypka na plecach przy szkarlatynie:
fot. By Estreya at en.wikipedia
Wysypka na brzuchu przy różyczce:
fot. CDC Public Health Image Library
Wysypka przy ospie wietrznej:
fot. Zeimusu at wikipedia
Wysypka na twarzy