Zapalenie ucha jest to choroba, która objawia się silnym, pulsującym bólem w uchu. Ból ten wzmaga się zwłaszcza w nocy. Towarzyszą mu ból głowy, szum w uszach, problemy ze słuchem. U dzieci choroba jest zwykle powikłaniem po infekcji górnych dróg oddechowych. Sprzyja mu też anatomiczna budowa ucha małego dziecka.

Reklama

U małych dzieci trąbka słuchowa (przestrzeń, która łączy ucho z nosem i gardłem) jest szeroka, krótka i niemal pozioma. Każdy katar lub infekcja gardła może więc błyskawicznie objąć także uszy. Ponieważ za infekcję uszu często odpowiedzialne są bakterie, konieczne bywa podanie antybiotyku. Jeśli zauważysz poniższe objawy i zaczniesz podejrzewać, że to zapalenie ucha, najlepiej jak najszybciej idź do laryngologa, który zbada uszy dziecka za pomocą otoskopu lub wideootoskopu. Tylko tak można z całą pewnością postawić prawidłową diagnozę.

Objawy, które mogą świadczyć o zapaleniu ucha u dziecka:

1. Gorączka

Pojawia się nagle i u małych dzieci często od razu jest bardzo wysoka, dochodząca nawet do 40 st. C. Temperaturę trzeba obniżać za pomocą syropu lub czopka z paracetamolem lub ibuprofenem. Gorączka nie musi jednak zawsze towarzyszyć chorobie.

2. Ból ucha

Często nie wiadomo dlaczego małe dziecko płacze. Powodem może być właśnie infekcja ucha. Dziecko może pociągać za uszko, łapać się za nie. Starsze dzieci mówią, że boli je ucho, w początkowej fazie choroby mogą także narzekać na jego zatkanie. Leki przeciwbólowe znoszą tę dolegliwość.

Zobacz także

Zobacz też: Domowe sposoby na zapalenie ucha u dziecka

3. Rozdrażnienie

Pogorszonemu samopoczuciu może towarzyszyć:

  • bezsenność,
  • brak apetytu u dziecka,
  • płaczliwość (zwłaszcza u małych dzieci, które nie potrafią jeszcze powiedzieć, że boli je ucho).

Takie zachowanie dziecka plus często gorączka to objawy, które mogą świadczyć o zapaleniu ucha środkowego.

4. Biegunka

Problemom z uchem mogą towarzyszyć:

  • biegunka,
  • wymioty,
  • ból brzuszka (kiedyś lekarze mówili: "Ucho - brzucho").

Niemowlę może mieć obolały brzuszek, wierzgać nóżkami. Te objawy mogą być mylące i sugerować kłopoty z przewodem pokarmowym, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza.

5. Ropny wyciek z ucha

Z ucha zaczyna sączyć się wydzielina, ale za to ustępuje ból. To znak, że doszło już do tzw. perforacji (przerwania) błony bębenkowej. Zbierający się w uchu płyn uwypukla obrzękniętą błonę bębenkową (część ucha środkowego) oddzielającą ucho środkowe od zewnętrznego i może spowodować jej przerwanie. Błona bębenkowa po pewnym czasie zarasta się. Oczywiście nie zawsze podczas infekcji ucha dochodzi do jej perforacji.

6. Niedosłuch

Niedosłuch zawsze pojawia się przy ostrym zapaleniu ucha środkowego i jest głównym objawem wysiękowego zapalenia ucha środkowego – to choroba, która dotyka nawet 1/3 wszystkich dzieci we wczesnym dzieciństwie. Dziecko nie ma wtedy gorączki. Zaniepokoić powinno to, że dziecko:

  • nie reaguje na wołanie powtarzane tym samym co zwykle głosem,
  • prosi o powtarzanie tego, co do niego mówisz,
  • samo mówi głośniej niż zwykle,
  • podkręca głos w telewizorze.

W jamie bębenkowej gromadzi się śluzowa wydzielina (a nie ropna jak w ostrym zapaleniu ucha), co upośledza słuch. Jest to odwracalne – po zniknięciu płynu słuch wraca do normy. Najczęstszą przyczyną choroby jest:

  • przerost migdałka gardłowego (tzw. trzeciego migdała),
  • niewłaściwie leczone lub niedoleczone ostre zapalenie ucha środkowego,
  • alergiczne nieżyty nosa.

Choroba często sama ustępuje, czasem konieczne jest podanie leków rozrzedzających wydzielinę. Jeśli to nie pomaga, wykonuje się drenaż jamy bębenkowej. Polega on na nacięciu błony i założeniu w narkozie drenów wentylacyjnych. Wypadają one same po kilku miesiącach. Często jednocześnie z drenażem usuwa się trzeci migdałek, jeżeli jest przerośnięty.

Zobacz też: 10 pytań o migdałki – czy trzeba je wycinać?

A może to zapalenie ucha ucha zewnętrznego?

Nie jest tak groźne jak ostre zapalenie ucha środkowego (raczej nie daje powikłań), ale jest też bolesne. Infekcja pojawia się w kanale słuchowym wiodącym od ucha zewnętrznego do błony bębenkowej, a powodują ją bakterie lub grzyby. Do zachorowania dochodzi zwykle po kąpieli w basenie, jeśli:

  • woda jest niedostatecznie chlorowana lub ma nieodpowiednie pH,
  • ucho długo pozostaje wilgotne,
  • podczas oczyszczania go z woskowiny zostanie uszkodzona skóra w uchu.

Oprócz bólu pojawia się niewysoka gorączka. Ścianka przewodu słuchowego jest mocno zaczerwieniona, obrzęknięta. Przeciwbólowo i przeciwgorączkowo najlepiej podać dziecku syrop z ibuprofenem. Takie zapalenie też trzeba leczyć, najlepiej miejscowo opatrunkami, należy więc szybko pokazać malucha lekarzowi.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama