Dziecko zgrzyta zębami w nocy - przyczyny, leczenie [WIDEO]
Jeśli dziecko zgrzyta w nocy zębami, robi to nieświadomie. Mimo tego, że zgrzytanie zębami nie wydaje się kłopotliwe - nie należy go lekceważyć. W przypadku bruksizmu spowodowanego wadami zgryzu konieczna będzie wizyta u ortodonty. Nie warto z nią zwlekać.
Kiedy dziecko zgrzyta zębami w nocy, może być to objawem choroby lub pasożytów, ale nie zawsze musi oznaczać, że z dzieckiem dzieje się coś złego. Choć nocne zgrzytanie zębami u dzieci nie jest uciążliwe, nieleczone może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka. Prawidłowa diagnoza powodu zgrzytania zębami u dzieci pozwala na skuteczne leczenie. Zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, to dość częsta dolegliwość u dzieci, występująca najczęściej nocą.
Spis treści:
- Zgrzytanie zębami przez sen - przyczyny
- Co na zgrzytanie zębami w nocy
- Nocne zgrzytanie zębami u dzieci - szyna
Zgrzytanie zębami przez sen – przyczyny
Najczęściej powodem, dla którego dziecko zgrzyta zębami nocą, przez sen, może być:
- Owsica. Zgrzytanie zębami podczas snu u dziecka jest jednym z objawów owsicy. Na obecność owsików u malucha wskazują też inne objawy: drapanie się w okolicy odbytu, bóle głowy i brzucha, brak apetytu i zwiększone łaknienie na słodycze, apatia i problem z koncentracją.
- Wada zgryzu. Zgrzytanie zębami u dzieci może oznaczać wady zgryzu, wynikające z wyrastania zębów, najpierw mlecznych, potem stałych. Może również za to odpowiadać złe ułożenie szczęki. Problem powinien zdiagnozować ortodonta lub stomatolog.
- Silne emocje i stres. Dla malucha powodem do niepokoju w nocy, objawiającego się zgrzytaniem zębami, mogą być nagromadzone w ciągu dnia emocje: np. nieporozumienia z rówieśnikami, czy rodzicami. Dziecko w ten sposób odreagowuje stres nagromadzony w ciągu dnia.
Zgrzytanie zębami powoduje:
- znaczne osłabienie uzębienia
- ścieranie szkliwa nazębnego
- kruszenie się zębów
- bóle stawów skroniowo-żuchwowych.
Warto więc udać się z dzieckiem, które zgrzyta zębami do stomatologa i ortodonty, by specjalista podpowiedział, co robić, by zapobiec skutkom bruksizmu.
Co na zgrzytanie zębami w nocy?
Zgrzytanie zębami u dzieci nie jest poważnym problemem, jeśli dotyczy dziecka, które ma jeszcze zęby mleczne lub wtedy, gdy zdarza się rzadko. Inaczej podchodzi się do bruksizmu w sytuacji, gdy dziecko ma już stałe zęby albo zgrzyta zębami bardzo często.
Sposób leczenia nocnego zgrzytania zębami u dzieci uzależniony jest od przyczyny problemu:
- Jeśli jest nim wada zgryzu, wtedy ortodonta zaleci specjalne szyny relaksacyjne i/lub nakładki ochronne do stosowania na noc.
- W przypadku owsicy najważniejsze będzie zastosowanie odpowiedniego leku na owsiki i wspomaganie jego działania specjalną dietą na owsiki.
- Jeżeli specjaliści nie stwierdzą u dziecka zakażenia pasożytami ani wady zgryzu, wtedy można podejrzewać, że dziecko zgrzyta zębami w wyniku stresu. W takim przypadku bardzo ważne jest, aby zrelaksować i uspokoić dziecko przed snem, czemu mogą służyć domowe rytuały ułatwiające odprężenia dziecka przed snem: lekka kolacja, kąpiel o stałej porze, wspólne czytanie przed snem.
Nocne zgrzytanie zębami u dzieci - szyna
Stosuje się ją, aby chronić zęby przed ścieraniem u osób, które zgrzytają zębami przez sen. Jej zastosowanie zapobiega też powstawaniu dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Ich nieprawidłowa praca może bowiem przyczyniać się do bólów głowy, karku i kręgosłupa.
Wyróżnia się dwa typy szyn na zgrzytanie zębami: twarde i miękkie. Zdania na temat ich skuteczności są podzielone – część specjalistów nie zaleca tych miękkich, uważając, że niedostatecznie chronią przed zaciskaniem szczęk i ścieraniem się zębów. Szynę na bruksizm powinien zalecić specjalista – najlepiej ortodonta. Najczęściej poleca on szynę twardą, którą wykonuje się z wizyty na wizytę po uprzednim pobraniu odcisku zębów górnych i dolnych oraz po określeniu tzw. zwarcia zębów.
Szyna na bruksizm wykonana jest z materiałów odpornych na ścieranie, a przy tym niewywołujących podrażnień i reakcji alergicznych. Twarde wykonuje się ze sztywnego akrylu, a miękkie zrobione są z elastycznych materiałów polimerowych. Te ostatnie kupuje się gotowe w aptece lub specjalistycznym sklepie, jednak aby spełniały swoją funkcję, muszą zostać indywidualnie dobrane!
Zobacz także: