Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak wygląda owsik
StockAdobe
Zdrowie

Jak wygląda owsik: ZDJĘCIA pasożyta i jaj owsików

Owsiki wyglądają jak cienkie białe niteczki. Można je zobaczyć gołym okiem. Zwykle nie przekraczają długości trzech lub 10 milimetrów – to zależy od płci pasożyta. Widoczne bywają w okolicach odbytu dziecka oraz w jego kale.

Jeśli wiesz, jak wygląda owsik, możesz stwierdzić, że dziecko ma te pasożyty, jeszcze zanim oddasz jego kał do badania. Szczególnie łatwo dzieci zarażają się owsikami w przedszkolu. Na owsicę mogą wskazywać różne objawy ogólne, a przede wszystkim silny świąd między pośladkami. Dodatkowo owsiki można niekiedy zobaczyć.

Aby potwierdzić zakażenie trzeba wykonać badania kału dziecka, w którym specjaliści stwierdzają (lub nie) charakterystycznie wyglądające owsiki.

Spis treści:

Jak wygląda owsik?

Owsiki u dziecka wyglądają jak białe, cienkie niteczki. Ich długość może wynosić nawet 1 cm w przypadku samic i ok. 3 mm w przypadku samców. Zdjęcie poniżej przedstawia owsika w 40-krotnym powiększeniu pod mikroskopem:
 

Owsik - pasożyt atakujący dzieci
StockAdobe

fot. Adobe Stock

Gdzie można zobaczyć owsiki?

Owsiki można wykryć, sprawdzając miejsca w okolicy odbytu dziecka późnym wieczorem, gdy śpi. Jest to pora, kiedy samice owsików wydostają się na powierzchnię skóry przez odbyt i tam składają jaja. Owsiki mogą być widoczne na skórze dziecka, na bieliźnie, a także na pościeli. Niektórzy doradzają, by założyć dziecku czarne majteczki – na czarnym materiale łatwiej zaobserwować białe pasożyty. Należy jednak pamiętać, że owsiki nie zawsze można zauważyć. Warto zwracać uwagę również na dodatkowe objawy owsicy u dzieci, które powinny wzmóc czujność rodziców (opisujemy je niżej).

Jak wyglądają jaja owsików?

Jaja owsików są tak maleńkie, nie można ich zobaczyć gołym okiem (mają wymiary 50–60 x 20– 2 µm). Są za to bardzo lekkie i z łatwością unoszą się w powietrzu, skąd mogą trafić na różne przedmioty, np. zabawki dziecka, bieliznę, pościel i ręczniki. Stają się widoczne dopiero pod mikroskopem – mają owalny kształt, są niesymetryczne, jeden koniec jest bardziej szpiczasty od drugiego. Poniżej można zobaczyć, jak wyglądają jaj owsików:

jaja owsików jak wyglądają
Adobe Stock
fot. Adobe Stock

Dodatkowe objawy owsików

Poza zaobserwowaniem owsików u dziecka, o ich obecności świadczyć może szereg symptomów. Czasami owsików nie udaje się zobaczyć, a mimo to wiele wskazuje na to, że pasożyt jednak wniknął do ciała. Najczęstsze objawy owsików u dzieci to:

  • świąd w okolicy odbytu,
  • podkrążone oczy,
  • zgrzytanie zębami.


U części dzieci zarażonych tym pasożytem pojawia się wysypka. Umiejscawia się ona wyłącznie na pośladkach. Są to pojedyncze zaróżowione wypryski, a skóra wokół nich jest blada, bez zaczerwienienia. Leczenie owsicy sprawia, że wraz z pasożytami wysypka ta znika samoistnie.

Przy podejrzeniu owsicy, trzeba zgłosić się do lekarza. Zleci on badania kału dziecka, w którym specjalista potwierdzi obecność pasożytów. Na tej podstawie lekarz zaleci odpowiedni lek na owsiki, którego działanie warto wspomóc specjalną dietą na owsiki. Ogranicza ona rozmnażanie pasożytów i ułatwia ich wydalanie z organizmu.

Czasami, choć rzadko, lekarz decyduje się na podanie dziecku leku bez wykonania badania kału. Może się tak zdarzyć, gdy w przedszkolu, do którego chodzi mały pacjent, stwierdzono owsicę, a rodzicowi uda się u swojego malucha zobaczyć owsiki.

W jaki sposób można zarazić się owsikami?

Mówi się, że owsica to tzw. choroba brudnych rąk. Faktycznie owsiki przenoszone są w ten sposób, że dziecko dotyka rzeczy, na których znajdują się jaja owsików, a potem nie myje rąk i wkłada je do buzi. Jaja owsików mogą również dostać się do jelit przez drogi oddechowe. Dziecko, oddychając, wciąga powietrze wraz z jajami, które są niezwykle lekkie i pozostawione np. na pościeli unoszą się wraz z powietrzem do nosa dziecka.

Owsik to pasożyt, który atakuje wyłącznie ludzi (zwierzęta nie przenoszą owsików). Pasożyt ten żyje w jelitach ludzkich, ale obserwowany jest również w kale dziecka.

Leczenie owsicy

Jedynym skutecznym sposobem na wyeliminowanie wszystkich owsików z organizmu jest odrobaczanie dziecka. Specjalne leki na owsiki stosuje się dwukrotnie – raz tuż po wykryciu choroby, a drugi raz po około 2-3 tygodniach. Jest to konieczne, by mieć pewność, że zginą wszystkie dorosłe osobniki owsików. Leki na odrobaczanie nie działają bowiem na jaja, dlatego tak ważne jest, by kuracja odbyła się w dwóch etapach.

Po pierwszym odrobaczaniu z organizmu zostaną usunięte osobniki dorosłe, ale jaja wciąż pozostaną. Gdy dojrzeją, nowe pasożyty należy usunąć poprzez powtórne odrobaczenie. Ważne jest też, by kuracji poddała się cała rodzina, a nie tylko zarażone dziecko. Owsiki bardzo łatwo się namnażają. Bliski kontakt z osobą zarażoną zwiększa prawdopodobieństwo przeniesienia się owsików na kolejną osobę, np. innego domownika. Należy przy tym zaznaczyć, że dorośli mogą być nosicielami owsików, ale nie zarażają się owsicą, ponieważ ich układ odpornościowy jest już na tyle silny, że potrafi obronić się przed tą chorobą.

Dodatkowo oprócz odrobaczania warto jak najszybciej wyeliminować potencjalne siedliska jaj owsików w domu, czyli:

  • odkurzyć dywany,
  • zetrzeć kurze,
  • umyć podłogi,
  • wyczyścić wszystkie zabawki dziecka (pluszaki wyprać);
  • zmienić pościele, ręczniki.


Zobacz też:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

objawy pasożytów u dzieci
adobe stock
Zdrowie
Objawy pasożytów u dzieci: po czym poznać, że dziecko je ma?
Objawy pasożytów u dzieci to najczęściej biegunka, nieokreślone bóle brzucha, wymioty, brak apetytu czy stan podgorączkowy. Objawy te nie są jednoznaczne i mogą być oznaką także innych chorób u dziecka. Pasożyty mogą także zamieszkiwać organizm i nie dawać żadnych objawów.

Objawy pasożytów u dzieci mogą być początkowo mylone z innymi schorzeniami. Występowanie pasożytów u dzieci może też być bezobjawowe, ale pewne zachowania dziecka mogą sygnalizować o zakażeniu pasożytami. Specjalista chorób pasożytniczych i odkleszczowych, doktor Wojciech Ozimek, opowiada, jakie objawy mogą sugerować, że dziecko ma pasożyty. Objawy pasożytów u dzieci: najczęstsze objawy  inne objawy leczenie domowe sposoby na pasożyty Najczęstsze objawy pasożytów u dzieci Do najczęściej pojawiających się objawów zarażenia pasożytami u dzieci zalicza się: biegunkę ,  wzdęcia,  nieokreślone bóle brzucha ,  nudności,  wymioty ,  brak apetytu,  stan podgorączkowy,  przewlekły kaszel , wysypka.  Wymienione objawy nie są oczywiste i mogą być oznaką także innych chorób u dziecka. Szczególnym sygnałem dla rodziców powinno być także niecodzienne zachowanie malca. Jeśli staje się on nerwowy i nie potrafi sobie poradzić ze świądem w okolicy odbytu , który pojawia się zwłaszcza w porze nocnej, może być to oznaka zakażenia pasożytem. Dodatkowo obecność pasożytów u dzieci objawia się także wzmożoną ochotą na słodycze , kosztem zwykłego pożywnego posiłku. Powyższe objawy mogą świadczyć o zakażeniu pasożytami u dziecka. Inne objawy obecności pasożytów Specjalista chorób pasożytniczych i odkleszczowych, doktor Wojciech Ozimek zauważa, że dziecko może zmagać się z pasożytami także wtedy, kiedy: ma bladą skórę, nieco wolniej rośnie i słabiej przybiera na wadze niż rówieśnicy, jest zwykle nerwowe i pobudliwe, może mieć zdiagnozowane np. ADHD lub onanizm wczesnodziecięcy, w nocy może zgrzytać zębami, moczy się w nocy, chodzi po mieszkaniu w nocy, miewa koszmary senne (słabo śpi, ogólnie...

światowy dzień mycia rąk
Zdrowie
Pasożyty - trudny przeciwnik
Wystarczy, że dziecko zje niedomyty owoc, będzie miało kontakt z zarobaczonym psem albo pobawi się w brudnej piaskownicy.

Maluchy często zarażają się pasożytami przez kontakt z innymi dziećmi – na placu zabaw, w klubiku czy żłobku. Objawy zakażenia są bardzo różne przy pasożytach u dzieci : biegunka, mdłości, ból brzuszka, wysypka, wymioty, zmiana w zachowaniu, chudnięcie, osłabienie. Namierzenie „winowajców” jest trudne i zajmuje trochę czasu. Kupkę trzeba badać przynajmniej trzy razy, co dwa dni. Zwykle leczenie obejmuje też wszystkich domowników. Przeczytaj też: Jak pozbyć się wszy Owsiki. Ich jaja mogą się znajdować np. w piasku, na ręczniku albo nawet unosić się w powietrzu. W jelitach wylęgają się z nich larwy, a z tych małe białe niteczki – owsiki. Około północy samice podpełzają w okolice odbytu i składają tam jaja. Można je zobaczyć gołym okiem! Maluch drapie się i na paznokciach przenosi jaja z powrotem do buzi. Leczenie polega nie tylko na podawaniu środków przeciwko pasożytom. Trzeba dokładnie wysprzątać mieszkanie i odkazić (wyprać i wyprasować gorącym żelazkiem) wszystkie ręczniki, pościel, narzuty, pluszaki. Jaja owsików poza organizmem człowieka mogą żyć aż trzy tygodnie. Tasiemiec. Jego larwy znajdują się z niedogotowanym lub niedosmażonym mięsie zakażonego zwierzęcia. Dziecko może się też zarazić, głaszcząc zakażonego psa lub kota i wkładając rękę do buzi. Tasiemiec może nie powodować dolegliwości przez wiele lat. Jego człony czasem pojawiają się w kupce (wyglądają jak kawałki makaronu). Pasożyt zagnieżdża się w jelitach, wątrobie lub mózgu. Leczenie trwa kilka miesięcy. [CMS_PAGE_BREAK] Lamblie. Dzieci zarażają się, zjadając cysty lamblii z zanieczyszczonym pokarmem lub wodą do picia. Objawy to: nudności, wymioty, biegunka, brak apetytu, brak przyrostu masy ciała, złe samopoczucie, mniejsza aktywność, nadmierna senność. W przypadku zakażenia przewlekłego może dojść do zaburzeń wchłaniania....

toksokaroza u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Toksokaroza: przyczyny, objawy i leczenie
Toksokarozę czyli chorobę pasożytniczą powoduje glista – najczęstszy pasożyt u kota albo psa. Najcięższe przypadki toksokarozy grożą utratą wzroku.

Toksokaroza to choroba pasożytnicza, na którą narażone są głównie dzieci. Wywołują ją glista kocia i glista psia . Dziecko może zarazić się tymi pasożytami od domowego pupila albo podczas zabawy w piaskownicy czy błocie. Toksokaroza: definicja objawy diagnozowanie i leczenie zapobieganie Co to jest toksokaroza Toksokaroza (inaczej zwana glistą psią lub kocią) to jedna z najgroźniejszych odzwierzęcych chorób pasożytniczych . Wywołujące ją larwy glisty umiejscawiają się nie tylko w przewodzie pokarmowym, lecz także w różnych narządach, np. oku, wątrobie lub mózgu, doprowadzając do ich uszkodzenia. Pasożyty dostają się do organizmu człowieka drogą pokarmową – do zachorowania może dojść w wyniku spożycia zanieczyszczonej żywności lub wody. Możliwe jest także bezpośrednie przeniesienie jaj do ust brudnymi rękami . Zobacz też: Po czym poznać, że dziecko ma pasożyty?   Objawy toksokarozy Po spożyciu jaj w jelicie człowieka uwalniają się larwy, które z krwią docierają do różnych narządów: najczęściej do wątroby,  a także do ośrodkowego układu nerwowego czy oka . W zależności, gdzie się zadomowią, mogą wywołać różnorodne objawy, takie jak: gorączka, bóle brzucha, kaszel u dziecka , duszności, zapalenia oskrzeli, wysypki, powiększenie węzłów chłonnych. Często objawy zarażenia glistą są mylone z alergią albo astmą .     Jeżeli pasożyt zatrzyma się w wątrobie, toksokaroza przebiega bezobjawowo albo z niewielkimi objawami: powracającymi stanami podgorączkowymi, lekkim powiększeniem wątroby albo pokrzywkami z pozornie niewiadomego powodu.  Toksokaroza ośrodkowego układu nerwowego charakteryzuje się objawami zapalenia mózgu, często z napadami padaczkowymi, a także zmianami osobowości i zachowania dziecka....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak