Nie lekceważ biegunki - może być groźna!
Biegunka może być niebezpieczna, zwłaszcza dla niemowląt i małych dzieci. Bywa, że trzeba leczyć ją w szpitalu. Sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć.
Biegunka to sposób, w jaki organizm próbuje się pozbyć toksyn i drobnoustrojów. Może być groźna, bo robiąc rzadkie kupy dziecko traci także wodę i sole mineralne, co może prowadzić do niebezpiecznego, a czasem nawet zagrażającego życiu odwodnienia.
Przyczyny biegunki
Biegunka może mieć wiele przyczyn. Główne to:
- Infekcja wirusowa lub bakteryjna. Przyczyną bardzo ciężkich biegunek są najczęściej rotawirusy.
- Alergia pokarmowa. Mogą ją mmieć także niemowlęta karmione piersią.
- Błędy dietetyczne. W przypadku niemowląt chodzi najczęściej o nadmiar soków owocowych.
- Nietolerancja pokarmowa. Najczęściej chodzi o gluten lub laktozę.
Rzadsze kupy mogą pojawić się także podczas kuracji antybiotykiem lub innymi lekami, zdarza się, że towarzyszą ząbkowaniu lub różnym chorobom (np. zapaleniu ucha albo zakażeniom układu moczowego).
Objawy biegunki
Biegunkę diagnozuje się wówczas, gdy:
- Dziecko robi więcej niż trzy płynne kupy w ciągu dnia.
- Kupa dziecka (nawet tylko jedna) zawiera śluz albo krew.
- Kupa karmionego piersią dziecka jest bardziej obfita i wodnista niż zazwyczaj, ma wyjątkowo przykry, kwaśny zapach.
Dziecko, które ma biegunkę, źle się czuje, nie ma apetytu, nie chce pić, jest apatyczne albo nienaturalnie pobudzone. Może także mieć podwyższoną temperaturę.
Kiedy biegunka wymaga kontaktu z lekarzem?
Skontaktuj się z pediatrą, jeśli:
- Dziecko ma mniej niż sześć miesięcy. W przypadku małych niemowląt bardzo szybko może dojść do odwodnienia, dlatego zrób to natychmiast.
- Objawy biegunki nie mijają w ciągu kilku godzin (nawet jeśli dziecko ma więcej niż sześć miesięcy).
- Biegunka się nasila, w kupie widać śluz lub krew albo podejrzewasz, że dziecko się czymś zatruło (niezależnie od wieku dziecka).
- Do biegunki dołączają wymioty (niezależnie od wieku dziecka).
Pamiętaj: Im dziecko jest młodsze, tym szybciej może dojść u niego do odwodnienia i tym groźniejsze mogą być jego skutki.
Jeśli np. ważący 5 kilogramów maluch dwa razy zwymiotuje i zrobi trzy wodniste kupy może stracić nawet 10 procent masy ciała! To stan zagrażający życiu. Nie można do niego dopuścić. Nie wolno także czekać aż pojawią się niepokojące objawy, np. śluzówki staną się suche a skóra mało elastyczna. Trzeba działać zanim to nastąpi.
- Dziecko ma objawy odwodnienia:
Umiarkowane: niepokój, pragnienie (nie zawsze), brak łez, suche usta i język. dziecko bardzo mało siusia.Odwodnienie to bardzo poważna sprawa, więc nie można lekceważyć nawet pierwszych objawów. W razie wątpliwości lepiej wezwać lekarza niepotrzebnie, niż coś zaniedbać.
Ciężkie: apatia, osłabienie, zaburzenia świadomości, sucha, nieelastyczna skóra, malec nie siusia. Dziecko musi być leczone w szpitalu- to stan zagrożenia życia.
Jak dbać o dziecko z biegunką?
- Zapobiegaj odwodnieniu. Jeśli dziecko pije twoje mleko, przystawiaj je do piersi jak najczęściej. Nie musi pić długo, ale powinno robić to często.
- Dopajaj dziecko wodą, herbatą i marchwianką. Napój powinien być chłodny - to zmniejszy odruch wymiotny. Podawaj płyn powoli, regularnie, najlepiej po łyżeczce, żeby maluszek nie zwrócił
- Podawaj zalecone przez lekarza leki. W trudniejszych przypadkach lekarz może zalecić podawanie Gastrolitu lub Saltoralu - preparaty nawadniające, zawierające sole mineralne. Cierpiącemu na biegunkę dziecku można też podać Smectę węgiel, albo probiotyki.
- Nie zmuszaj do jedzenia. Jeśli dziecko nie ma apetytu, nie zmuszaj go do jedzenia. Jeśli dziecko chce jeść, a nie jest już karmione wyłącznie piersią, możesz mu podać kleik ryżowy, kleik ryżowy lub gotowaną, przetartą marchewkę. Pomocny może być także gotowy kleik marchwiowo-ryżowy ORS 200. Nie podawaj dziecku chleba (gluten może dodatkowo podrażnić jelita).
Higiena w czasie biegunki
Podczas biegunki higiena jest jeszcze ważniejsza niż zwykle. Po każdym wypróżnieniu natychmiast zmień malcowi pieluszkę i dokładnie umyj mu pupę. Bakterie buszujące w pełnej pieluszce lub na zabrudzonej skórze mogłyby się przedostać się do układu moczowego.
Luźne kupy podrażniają skórę, dlatego smaruj okolice odbytu kremem do pielęgnacji tych okolic. Pamiętaj o dokładnym szorowaniu rąk: własnych i dziecka.