Przed zakażeniem wszawicą można się skutecznie chronić. Choć preparaty odstraszające wszy i prawidłowe nawyki higieniczne nie zagwarantują, że dziecko się nie zarazi, to znacząco zmniejszą ryzyko, że córka czy syn przyniosą wszy z przedszkola, szkoły albo przywiozą je z kolonii lub obozu.

Reklama

Co odstrasza wszy:

Czego nie lubią wszy

Dla wszy szkodliwe są niektóre kwasy tłuszczowe, zawarte na przykład w oliwie oraz oleju kokosowym. Zabija je też olej silikonowy używany w preparatach na wszy – oblepia skórę głowy i odcina wszom dopływ powietrza. Odstraszająco na wszy działają też pewne zapachy – eukaliptus, lawenda, drzewo herbaciane, rozmaryn oraz mentol, które wykorzystuje się w domowych sposobach na wszawicę oraz w środkach odstraszających wszy, czyli działających profilaktycznie.

Gumki na wszy

To naprawdę sprytne rozwiązanie, bo jest proste w stosowaniu, a przy tym gumka spina włosy, co zmniejsza ryzyko zarażenia wszawicą. Na rynku dostępne są gumki na wszy różnych producentów. Najbardziej znane są chyba gumki Leeloop i CichoWsza. Każde opakowanie zawiera 4 gumki, a każda z nich jest oddzielnie zapakowana. Po wyjęciu z osłony bardzo intensywnie pachną i to właśnie ich zapach ma działać odstraszająco na wszy. Można je stosować u dzieci powyżej trzeciego roku życia. Aby zachowywały skuteczność, nie należy ich moczyć.

Gumki na wszy CichoWsza są nieco większe, co w przypadku dzieci o niezbyt gęstych włosach może oznaczać konieczność wielokrotnego ich owijania wokół kucyka czy warkoczyka. Występują w różnych kolorach – kolor jest oznaczony na opakowaniu po angielsku na końcu numeru serii.

Zobacz także

Gumki na wszy Leeloop są drobniejsze i idealnie nadają się do dziecięcych kucyków i warkoczy. Występują w kolorach zielonym i różowym. W opakowaniu jest dodatkowo instrukcja z propozycjami fryzur i radami, które z nich skuteczniej chronią przed zarażeniem wszawicą.

Spreje odstraszające wszy

Tu oferta jest bogatsza, dzięki czemu wybór jest większy. Niemal wszystkie preparaty odstraszające wszy w spreju pachną podobnie: „antykomarowo’’, miętowo, lawendowo, ziołowo. Niektóre pachną owocowo, gdyż do ich produkcji użyto limonenu. Wszystkie nanosi się, spryskując włosy za pomocą atomizera. Płyny moczą włosy, ale w większości po wyschnięciu pozostawiają je suche, wyjątkiem jest preparat Sora Protect, ale o tym efekcie ostrzega producent. Pewne spreje utrudniają też wszom mocowanie gnid we włosach – to warto sprawdzić w opisie produktu.

Wszystkie dość mocno pachną w pierwszym momencie po nałożeniu, lecz z czasem intensywność zapachu maleje. Po trzech godzinach zapach najczęściej jest słabo wyczuwalny, z wyjątkiem Sora Protect, który być może właśnie dzięki tłustawej powłoczce, nawet po trzech godzinach, pachnie intensywnie. Zapach zmywa się całkowicie po zastosowaniu szamponu.

Kupując spreje odstraszające wszy, należy sprawdzić od jakiego wieku dziecka można ich używać. Niektóre nadają się dla dzieci od 6. miesiąca życia, inne od drugiego lub trzeciego roku życia.

Jak zapobiec wszawicy u dziecka

Najważniejszą rzeczą jest edukacja! Trzeba dziecku wytłumaczyć, dlaczego nie należy używać wspólnych grzebieni i szczotek do włosów, nie pożyczać koleżankom czy kolegom czapek, szalików i gumek do włosów (czytaj więcej: skąd się biorą wszy). Prawidłowe nawyki można wspomóc, korzystając z wyżej wymienionych odstraszaczy wszy – gumek lub sprejów.

Oto co jeszcze można zrobić, aby zapobiec wszawicy u dziecka lub szybko ją wychwycić i szybko zwalczyć:

  • jeśli dziecko ma długie włosy, warto je związywać na czas zajęć grupowych czy treningów,
  • należy raz w tygodniu robić przegląd włosów dziecka, szukając wszy i gnid, zwłaszcza za uszami nad karkiem i na skroniach,
  • codziennie dokładnie wyczesywać włosy dziecka.

Tego NIE należy robić:

  • stosować środków przeznaczonych do zwalczania wszy u zwierząt,
  • wyśmiewać zarażonego dziecka.

Więcej o wszawicy:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama