co odstrasza wszy
Adobe Stock
Zdrowie

Co odstrasza wszy, czyli jak zapobiec wszawicy

Wszy odstraszają preparaty zawierające substancje zapachowe, m.in. mentol i lawendę. Mogą mieć postać płynów do spryskiwania włosów lub intensywnie pachnących gumek. Jednak najlepszą profilaktyką wszawicy są dobre nawyki higieniczne: nieużyczanie nikomu grzebienia, szczotki i gumek do włosów oraz nakryć głowy.

Przed zakażeniem wszawicą można się skutecznie chronić. Choć preparaty odstraszające wszy i prawidłowe nawyki higieniczne nie zagwarantują, że dziecko się nie zarazi, to znacząco zmniejszą ryzyko, że córka czy syn przyniosą wszy z przedszkola, szkoły albo przywiozą je z kolonii lub obozu.

Co odstrasza wszy:

Czego nie lubią wszy

Dla wszy szkodliwe są niektóre kwasy tłuszczowe, zawarte na przykład w oliwie oraz oleju kokosowym. Zabija je też olej silikonowy używany w preparatach na wszy – oblepia skórę głowy i odcina wszom dopływ powietrza. Odstraszająco na wszy działają też pewne zapachy – eukaliptus, lawenda, drzewo herbaciane, rozmaryn oraz mentol, które wykorzystuje się w domowych sposobach na wszawicę oraz w środkach odstraszających wszy, czyli działających profilaktycznie.

Gumki na wszy

To naprawdę sprytne rozwiązanie, bo jest proste w stosowaniu, a przy tym gumka spina włosy, co zmniejsza ryzyko zarażenia wszawicą. Na rynku dostępne są gumki na wszy różnych producentów. Najbardziej znane są chyba gumki Leeloop i CichoWsza. Każde opakowanie zawiera 4 gumki, a każda z nich jest oddzielnie zapakowana. Po wyjęciu z osłony bardzo intensywnie pachną i to właśnie ich zapach ma działać odstraszająco na wszy. Można je stosować u dzieci powyżej trzeciego roku życia. Aby zachowywały skuteczność, nie należy ich moczyć.

Gumki na wszy CichoWsza są nieco większe, co w przypadku dzieci o niezbyt gęstych włosach może oznaczać konieczność wielokrotnego ich owijania wokół kucyka czy warkoczyka. Występują w różnych kolorach – kolor jest oznaczony na opakowaniu po angielsku na końcu numeru serii.

Gumki na wszy Leeloop są drobniejsze i idealnie nadają się do dziecięcych kucyków i warkoczy. Występują w kolorach zielonym i różowym. W opakowaniu jest dodatkowo instrukcja z propozycjami fryzur i radami, które z nich skuteczniej chronią przed zarażeniem wszawicą.

Spreje odstraszające wszy

Tu oferta jest bogatsza, dzięki czemu wybór jest większy. Niemal wszystkie preparaty odstraszające wszy w spreju pachną podobnie: „antykomarowo’’, miętowo, lawendowo, ziołowo. Niektóre pachną owocowo, gdyż do ich produkcji użyto limonenu. Wszystkie nanosi się, spryskując włosy za pomocą atomizera. Płyny moczą włosy, ale w większości po wyschnięciu pozostawiają je suche, wyjątkiem jest preparat Sora Protect, ale o tym efekcie ostrzega producent. Pewne spreje utrudniają też wszom mocowanie gnid we włosach – to warto sprawdzić w opisie produktu.

Wszystkie dość mocno pachną w pierwszym momencie po nałożeniu, lecz z czasem intensywność zapachu maleje. Po trzech godzinach zapach najczęściej jest słabo wyczuwalny, z wyjątkiem Sora Protect, który być może właśnie dzięki tłustawej powłoczce, nawet po trzech godzinach, pachnie intensywnie. Zapach zmywa się całkowicie po zastosowaniu szamponu.

Kupując spreje odstraszające wszy, należy sprawdzić od jakiego wieku dziecka można ich używać. Niektóre nadają się dla dzieci od 6. miesiąca życia, inne od drugiego lub trzeciego roku życia.

 

Jak zapobiec wszawicy u dziecka

Najważniejszą rzeczą jest edukacja! Trzeba dziecku wytłumaczyć, dlaczego nie należy używać wspólnych grzebieni i szczotek do włosów, nie pożyczać koleżankom czy kolegom czapek, szalików i gumek do włosów (czytaj więcej: skąd się biorą wszy). Prawidłowe nawyki można wspomóc, korzystając z wyżej wymienionych odstraszaczy wszy – gumek lub sprejów.

Oto co jeszcze można zrobić, aby zapobiec wszawicy u dziecka lub szybko ją wychwycić i szybko zwalczyć:

  • jeśli dziecko ma długie włosy, warto je związywać na czas zajęć grupowych czy treningów,
  • należy raz w tygodniu robić przegląd włosów dziecka, szukając wszy i gnid, zwłaszcza za uszami nad karkiem i na skroniach,
  • codziennie dokładnie wyczesywać włosy dziecka.


Tego NIE należy robić:

  • stosować środków przeznaczonych do zwalczania wszy u zwierząt,
  • wyśmiewać zarażonego dziecka.


Więcej o wszawicy:

Po czym poznać, że dziecko ma wszy? [WIDEO]

wszy objawy
Fotolia/Babyonline.pl
Zdrowie
Po czym poznać, że dziecko ma wszy? [WIDEO]
Twoje dziecko drapie się po głowie i zastanawiasz się, czy ma wszy? Wszawica to duży problem w przedszkolach i szkołach, dlatego sprawdź, jakie są jej objawy i wiedz, czego szukać.

Wszy to powszechny problem w dużych skupiskach dzieci: w przedszkolach, szkołach, na obozach i koloniach. Wesz ludzka, głowowa , pasożytuje na skórze głowy, żywiąc się krwią. Toksyny, które wydala, powodują świąd głowy. To najbardziej charakterystyczny objaw wszawicy, obok obecności wszy i gnid. Jak możesz sprawdzić, czy twoje dziecko nie złapało wszy? Objawy wszawicy Najbardziej charakterystyczne objawy wszy u dziecka to: świąd skóry głowy – dziecko drapie się po głowie, także przez sen; czerwone punkciki na szyi, karku, za uszami, na linii włosów – to ślady ugryzień wszy. Nie zawsze jednak się pojawiają; wszy we włosach – to ewidentny objaw wszawicy , czasami jednak trudno je dostrzec, bo młode wszy są bardzo małe, a nawet dorosłe nie grzeszą wielkością – mają długość mniej więcej ziarenka sezamu. Poza tym są szybkie i trudno je dostrzec. Wszy są brązowe lub szarawe; gnidy we włosach – to jajka wszy , przyczepione najczęściej u nasady włosów, głównie nad linią karku, za uszami, na czubku głowy. Możesz je pomylić z łupieżem , ale w przeciwieństwie do niego – wszy nie da się łatwo strącić z włosów, bo są przymocowane do nich specjalną wydzieliną; powiększone węzły chłonne . Na początku możesz nawet nie zauważyć, że dziecko ma wszy . Dopiero kiedy pasożyty zaczną się rozmnażać i wszy będzie dużo, uporczywe drapanie, a nawet nagły widok tego nieproszonego gościa na włosach dziecka, sprawi, że będziesz miała pewność, że twoje dziecko złapało wszy. Wtedy pora przystąpić do leczenia wszawicy ! Co zrobić, jeśli dziecko ma wszy? Przede wszystkim poinformuj szkołę lub przedszkole dziecka. Pamiętaj, że wszawica jest problemem powszechnym, tak jak inne choroby pasożytnicze u dzieci i nie jest powodem do wstydu. Jeśli inni rodzice nie sprawdzą głów swoich dzieci, twoja...

czy wszy skaczą
Adobe Stock
Zdrowie
Czy wszy skaczą? Obalamy mity o wszawicy
Wszy nie skaczą. Poruszają się powoli na własnych nóżkach, a ruch ten przypomina pełzanie. Aby dziecko zaraziło się wszami, musi mieć bezpośredni kontakt z zarażoną głową lub przedmiotem.

Wszy to pasożyty, które nie potrafią skakać, nie latają i nie pływają. Mogą jedynie dość powoli poruszać się na własnych nogach. Dlatego nie są w stanie przefrunąć ani przeskoczyć z człowieka na człowieka. Żywe wszy lub ich jaja – gnidy – mogą jednak skolonizować skórę głowy nowego żywiciela, gdy zostaną na niego przeniesione z osoby zarażonej. Spis treści: Jak przenoszą się wszy? Drogi zakażenia Czy wszawica świadczy o braku higieny? Wszy nie skaczą, tylko pełzają Wszy poruszają się ruchem pełzającym. Przemieszczają się bardzo szybko i są mistrzami kamuflażu! Dlatego trudno je znaleźć – myślimy, że dziecko nie ma wszy, chociaż wskazywałoby na to intensywne drapanie głowy , tymczasem wesz ukrywa się w najlepsze w miejscu, którego nie dostrzegliśmy. Jeśli dziecko drapie skórę głowy, warto przejrzeć jego włosy, szukając gnid , a nie wszy. Gnidy mogą być bardzo liczne i nie poruszają się. O wszawicy mogą też świadczyć pozlepiane przy skórze kosmyki włosów (minikołtuny). Dzieje się tak, gdy dojdzie do nadkażenia i skóra wydziela surowicę i ropę, które, zasychając, sklejają włosy. U niektórych osób powiększają się węzły chłonne, co może być objawem reakcji alergicznej na ukąszenia pasożytów. Czy dziecko zarazi się, przebywając z kimś, kto ma wszy? Nieprawdą jest, że samo przebywanie w jednym pomieszczeniu z osobą, która ma wszy, oznacza zarażenie. Ponieważ wszy nie skaczą i nie latają, aby doszło do zarażenia wszawicą, musi dojść do bezpośredniego kontaktu włosów osoby zarażonej z włosami osoby zdrowej lub poprzez kontakt z przedmiotami, na które wszy mogły z włosów osoby chorej na wszawicę się przedostać: z grzebienia , z czapki, z gumki do włosów , z ręcznika, z pościeli , z ubrania. Wszawica a higiena osobista Wszawica może dotknąć...

jak wyglądają wszy
StockAdobe
Zdrowie
Jak wyglądają wszy i gnidy - zobacz zdjęcia
Jeżeli zaobserwujesz u swojego dziecka podobne "kuleczki", które ciężko zdjąć z włosa- to z pewnością gnidy- rozpocznij leczenie!
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj