Leukocyty w moczu u dziecka – normy, interpretacja wyniku badania
Leukocyty w moczu u dziecka zawsze budzą niepokój rodziców. Jednak nie w każdej sytuacji podwyższony poziom leukocytów oznacza zakażenie układu moczowego, np. zapalenie pęcherza czy nerek. Leukocyturia może również towarzyszyć odwodnieniu lub wyczerpaniu fizycznemu dziecka.
Obecność leukocytów (białych krwinek) w moczu dziecka nie zawsze musi oznaczać coś groźnego. Niewielka ilość nie powinna budzić niepokoju. Wyraźnie podwyższony poziom może (ale nie musi) świadczyć o zakażeniu układu moczowego. Dotyka ono 5 proc. dziewczynek i 2 proc. chłopców. Wyjaśniamy, jakie są normy lekocytów w moczu u niemowlaka i starszego dziecka oraz kiedy ich podwyższony poziom wymaga leczenia.
Spis treści:
- Leukocyty w moczu u dziecka
- Leukocyty w moczu u dziecka – normy
- Podwyższone leukocyty w moczu u dziecka - przyczyny
- Leukocyty i erytrocyty w moczu u dziecka
- Leukocyty w moczu u niemowlaka
Leukocyty w moczu u dziecka – normy
Im mniej leukocytów w moczu dziecka tym lepiej i odwrotnie. Pojedyncze leukocyty w moczu u dziecka są zjawiskiem normalnym i nie powinny niepokoić.
Leukocyty w moczu u dziecka – normy:
- 0-5 leukocytów w polu widzenia (w nieodwirowanym moczu, przy 40 krotnym powiększeniu)
- 8-10 leukocytów w 1 mm3 moczu przy świeżej próbce
- 8-10 krwinek w moczu odwirowanym (leukocyty w osadzie moczu u dziecka).
Podwyższony poziom leukocytów u dziecka
Przekroczenie normy leukocytów w moczu nazywane jest leukocyturią. Każde podwyższenie poziomu leukocytów w moczu trzeba skonsultować z lekarzem, choć nie zawsze musi mieć ono chorobowe przyczyny. Leukocyty w moczu u dziecka na poziomie 500 i więcej wymagają pogłębionej diagnostyki.
Jeśli dziecko przyjmuje witaminę C lub spożywa dużo białka, należy poinformować o tym lekarza, gdyż oba czynniki mogą zafałszować wynik badania poziomu leukocytów w moczu – test może ich nie wykazać.
Badanie moczu u dziecka pozwala też na sprawdzenie:
- obecności erytrocytów
- obecności bakterii w moczu u dziecka
- obecności glukozy (normalnie nie powinna być ona wydalana z moczem)
- poziomu pH, barwy i stężenia moczu.
Podwyższone leukocyty w moczu u dziecka - przyczyny
Co oznacza obecność leukocytów w moczu dziecka? Najczęściej podwyższony poziom białych krwinek w moczu obserwowany jest przy zakażeniu układu moczowego. O zakażeniu mogą świadczyć takie objawy, jak:
- gorączka
- ból brzucha
- nudności i wymioty
- problemy z oddawaniem moczu
- nieprzyjemny zapach moczu.
W przypadku, gdy w moczu dziecka wykryte zostaną nie tylko leukocyty w podwyższonej ilości, lecz także bakterie, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do:
- zapalenia cewki moczowej
- zakażenia układu moczowego
- zapaleniu pęcherza lub
- zapalenia nerek.
Gdy w moczu dziecka jest zwiększona liczba białych krwinek, ale bez bakterii, wówczas może to świadczyć o zakażeniu układu moczowego bakteriami atypowymi o nazwach Chlamydia trachomatis lub Ureaplasma urealyticum.
Podwyższone leukocyty w moczu u dziecka mogą być też oznaką fizycznego przemęczenia lub odwodnienia dziecka. Natomiast zawsze, gdy badanie moczu wykaże obecność leukocytów w moczu powyżej normy, należy udać się z dzieckiem do lekarza, by ocenił, czy i ewentualnie jakie leczenie należy wdrożyć.
Leukocyty w moczu u dziecka mogą świadczyć także o:
- kłębuszkowym zapaleniu nerek
- śródmiąższowym zapaleniu nerek
- kamicy nerkowej
- raku pęcherza moczowego
- zapaleniu lub nowotworze jajników
- zapaleniu lub nowotworze prostaty.
Na szczęście cztery ostatnie diagnozy rzadko są stawiane dzieciom.
Leukocyty w moczu u niemowlaka
W przypadku najmłodszych dzieci, czyli noworodków i niemowląt do 3. miesiąca życia, stwierdzenie obecności leukocytów w moczu i innych objawów chorobowych zakażenia układu moczowego (ZUM) Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej zaleca pozostawienie dziecka w szpitalu.
Najczęstszą przyczyną obecności leukocytów w moczu u niemowlaka są infekcje układu moczowego. Aby im zapobiegać, trzeba dbać o higienę intymną dziecka: regularnie myć okolice pieluszkowe, nie trzymać niemowlęcia w mokrej lub zabrudzonej pieluszce, dbać o jego komfort termiczny.
Każde podwyższenie leukocytów w moczu u niemowlęcia trzeba skonsultować z lekarzem. U tak małego dziecka zakażenie szybciej się rozprzestrzenia, dlatego nieuchwycenie infekcji pęcherza może sprawić, że chorobotwórcze drobnoustroje powędrują wyżej, co może przy braku leczenia doprowadzić nawet do uszkodzenia nerek.
Leukocyty i erytrocyty w moczu u dziecka
Obecność leukocytów i erytrocytów w moczu u dziecka (powyżej normy) może wskazywać na śródmiąższowe zapalenie nerek. Przy tej chorobie w moczu pojawiają się białe krwinki oraz krwinki czerwone, ale często występują też dodatkowe objawy, do których należą:
- wysypka,
- bóle stawów,
- ból w okolicy lędźwiowej.
Zawsze wyniki badań należy konsultować z lekarzem, zamiast stawiać diagnozę na własną rękę. Lekarz bierze pod uwagę wszystkie wyniki badania oraz objawy, a czasami musi zlecić dodatkowa diagnostykę, aby wykluczyć inne choroby i potwierdzić diagnozę.
Zobacz także: