Szczepionka na ospę - za i przeciw
Szczepić czy nie? Ilu rodziców, tyle teorii: jedni mówią, że lepiej dla dziecka, by przeszło tę chorobę, inni, że jeśłi da się jej uniknąć, nie warto narażać malucha. Przedstawiamy argumenty za i przeciw.
1 z 5
Szczepionka pozwala uniknąć choroby
ZA: Szczepionka znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na ospę
Szczepionka znacznie zmniejsza szansę, że maluch zachoruje na ospę wietrzną. Nie jest to stuprocentowa gwarancja, ale dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że dziecko uniknie nieprzyjemnej choroby, która często może zostawić na ciele ślady i blizny, jeśli maluch rozdrapie krostki, niesie ze sobą również ryzyko powikłań.
Czytaj też: Ilu rodziców szczepi dzieci?
2 z 5
Szczepionka nie daje stuprocentowej pewności
PRZECIW: Szczepionka nie zapewnia stuprocentowej odporności
To prawda, szczepionka znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania, ale nie daje stuprocentowej pewności, że maluch uniknie ospy. Wielu rodziców zatem decyduje się oszczędzić dziecku stresu związanego z kłuciem igłą.
Czytaj też: Kalendarz szczepień obowiązkowych 2013
3 z 5
Szczepionka nie jest droga
ZA: Szczepionka jest niedroga i łatwo dostępna
Dla wielu rodziców, którzy chcą zaszczepić swoje dzieci, nie jest bez znaczenia, że koszt szczepionki nie jest wygórowany (ok. 100 zł) i jest ona łatwo dostępna - wystarczy dopytać swojego pediatrę.
Czytaj też: Gruźlica - szczepić czy nie?
4 z 5
Szczepionka uodparnia w dzieciństwie
PRZECIW: Zaszczepione dzieci mogą przejść ospę później
Szczepionka przeciw ospie może uodpornić na tę chorobę (nie przez przypadek zwaną chorobą wieku dziecięcego), ale nie jest wykluczone, że zaszczepiona osoba zachoruje już jako dorosły, a wtedy ospa ma dużo cięższy przebieg i jest bardziej dokuczliwa.
Czytaj też: 8 pytań o szczepienia dzieci
5 z 5
Ospa ma łagodniejszy przebieg
ZA: Ospa, nawet jeśli wystąpi, ma łagodniejszy przebieg
Wielu pediatrów twierdzi, że po zaszczepieniu, nawet jeśli ospa wystąpi, to ma łagodniejszy przebieg. Pojawia się mniej krostek i są one mniej douczliwe, a i ryzyko powikłań jest mniejsze.
Czytaj też: Kalendarz szczepień niemowlaka