Szkarlatyna – po czym ją poznać? Jak leczyć?
Im szybciej zaczniesz leczenie szkarlatyny, tym mniejsze będzie ryzyko powikłań. Sprawdź koniecznie, jak wygląda szkarlatyna i jak się ją leczy.
Szkarlatyna panuje w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Dziecko może nią się zarazić drogą kropelkową, kiedy ktoś chory obok niego kichnie czy zakaszlnie. Łatwo też zarazić się poprzez wspólną zabawę, gdy maluch weźmie do buzi oślinioną wcześniej przez chorego zabawkę (tak często dzieje się w najmłodszych przedszkolnych grupach).
Przeczytaj też: Wszystko, co trzeba wiedzieć o szkarlatynie
Objawy szkarlatyny
Mówi się, że szkarlatyna przypomina objawy anginy, tyle, że przebiega z wysypką i jest w tym jakaś prawda. Podejrzewając, że dziecko mogło się zarazić szkarlatyną, zwracaj zatem uwagę przede wszystkim na gardło i skórę dziecka.
Objawami szkarlatyny u dziecka są:
- czerwone, opuchnięte gardło;
- biały nalot na migdałkach;
- wysoka gorączka, często występującą z dreszczami;
- trudności w połykaniu;
- gorszy apetyt (gardło bardzo boli);
- powiększone węzły chłonne.
Pozostałe objawy szkarlatyny
To na pewno płonica, jeśli:
- Dwa dni po wystąpieniu bólu gardła, pojawia się wysypka. Po mniej więcej dziesięciu dniach od pojawienia się wysypki skóra zaczyna swędzieć i łuszczyć się.
- Wysypka szkarlatynowa przypomina gęsią skórkę: plamki są wielkości łebka od szpilki, bardzo czerwone i zlewają się ze sobą.
- Krostki pojawia się w pachwinach, pod pachami, potem na całym ciele.
- Wysypka i zaczerwienienie nie obejmuje nosa i ust (tzw. trójkąt Fiłatowa).
- Czerwony język z powiększonymi brodawkami smakowymi (wygląda jak malina). W pierwszych dniach choroby język jest pokryty białym nalotem, jak na zdjęciu poniżej:
Groźne są powikłania po szkarlatynie
Źle leczona szkarlatyna grozi powikłaniami, np. zapaleniem mięśnia sercowego i stawów. Warto też dwa tygodnie po przejściu przez dziecko szkarlatyny zrobić mu badanie moczu i zaprowadzić na pomiar ciśnienia, aby sprawdzić, czy nie wystąpiło przewlekłe zapalenie kłębków nerkowych, które, jeżeli nie będzie leczone, grozi niewydolnością nerek. Często po szkarlatynie pojawia się zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok albo węzłów chłonnych.
Kiedy dziecko przestaje zarażać?
Już dwa dni po rozpoczęciu kuracji antybiotykowej dziecko przestaje zakażać. Znika też gorączka. Po kolejnych dwóch dniach możecie wybrać się na pierwszy, niezbyt długi spacer. Każdego dnia wydłużaj spacer o kwadrans, aż dojdziecie do zalecanych przez lekarzy dwóch godzin.
Uwaga! Na szkarlatynę, inaczej niż na ospę, dziecko może chorować kilka razy razy w życiu.
Zobacz też:
- Co trzeba wiedzieć o anginie?
- Jak oglądać gardło chorego dziecka?
- Czy to szkarlatyna, czy angina?
- Wszystko o zapaleniu zatok – objawy, leczenie, zapobieganie