Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Muszynianka
materiały prasowe
Żywienie

Jak zachęcić dzieci do picia wody?

Dzieci, podobnie jak dorośli, powinny pić wodę. Sprawa oczywista. Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Trudniej nie znaczy, że to niemożliwe. Dzieci nie od razu akceptują czy lubią nowe smaki. Nie zniechęcajmy się więc po pierwszej nieudanej próbie. Warto działać dalej, bo od tego co je i pije nasze dziecko, zależeć będzie jego zdrowie w przyszłości.

Najlepiej, by dziecko piło wodę bez dodatków, a przynajmniej bez sztucznych dodatków. Te naturalne możemy dodać sami, na przykład sok z cytryny czy malin. Woda będzie miała delikatny posmak i atrakcyjniejszy wygląd dla malucha. Od tego można zacząć. Dzieci również lubią bąbelki, może przypadnie im zatem do gustu naturalna woda mineralna Muszynianka na początku z ewentualnym dodatkiem!

Dlaczego dzieci nie piją wody?

Dziecko nie poprosi o wodę, jeśli będziemy mu podawać słodkie gazowane napoje, które nie zaspokajają pragnienia, a mogą prowadzić do nadwagi lub otyłości. Dziecko nie poprosi o wodę, jeśli w ogóle jej nie zna, jeśli zawsze pije herbatkę czy soki. Dobrze, żeby woda była w domu w zasięgu wzroku i pod ręką. Wtedy jest szansa, że dziecko samo po nią sięgnie. Pochwal je za taki zdrowy wybór, niech będzie z siebie dumne i zadowolone.

Muszynianka
materiały prasowe

Pomyślmy o naszych przyzwyczajeniach i o tym, jakie wzorce żywieniowe królują w naszym domu. Dzieci przejmują je od nas. Jeśli my nie pijemy wody, nie oczekujmy, że dziecko chętnie będzie ją piło. Spożywajmy więc wodę całą rodziną, podawajmy ją do wspólnych posiłków. Pokażemy maluchom, że woda jest smaczna i zdrowa. Dzieci uwielbiają się bawić w wodzie, kąpać i chlapać. Takie wspólne zabawy mogą stanowić doskonałą okazję do opowiadania dziecku o właściwościach wody. Można wspólnie podlewać kwiatki, czy poić kotka edukując malucha w zakresie nawadniania.

Strefa Zdrowia Muszynianki

Istnieje wiele programów edukacyjnych, zachęcających dzieci do picia wody. Jednym z nich jest Akcja Strefa Zdrowia Muszynianki. Wykorzystuje ona siłę grupy rówieśniczej i ogromne zaangażowanie w realizację idei zdrowego wychowania  dzieci w wieku przedszkolnym. Akcja została bardzo pozytywnie przyjęta przez kadrę nauczycielską i placówki przedszkolne. Zyskała patronat honorowy Państwowego Zakładu Higieny i cieszy się dużym zainteresowaniem mediów. Patronat medialny nad akcją objęły: Onet.pl, Magazyn Przedszkola oraz WomanMagazine.pl.  To wyróżnienie, zważywszy na fakt, że aktualnie realizowanych jest wiele akcji społeczno-edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Przebić się z nową ideą nie jest łatwo. Strefa Zdrowia Muszynianki dała radę!

Dowiedz się więcej na: www.akademiazdrowiamuszynianki.pl

żywiec
materiały prasowe
Żywienie
Co powinno pić dziecko?
Woda stanowi ok. 60 proc. ciała dorosłego człowieka, u noworodka – aż 75% Ile płynów powinno pić dziecko i co podać do picia maluchowi?

O tym, że my, dorośli powinniśmy wypijać ok. 2 litrów płynów dziennie, doskonale wiemy. To, czy stosujemy się do tych zaleceń, to już zupełnie inna kwestia. Jak jest natomiast z dziećmi? Czy one też muszą tyle pić? I co podać dziecku do picia: soczek, napój, a może wodę? Mały człowiek – duże potrzeby Mogłoby się wydawać, że skoro dziecko jest znacznie mniejsze niż dorosły człowiek, ma też zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na płyny . To jednak nie jest zupełnie prawdą, a my - dorośli powinniśmy dbać, aby dzieci regularnie uzupełniały płyny . Dlaczego? Maluchy dużo się ruszają, a więc intensywniej oddychają i więcej się pocą, a  zajęte zabawą z łatwością zapominają się napić. Właśnie dlatego, są bardziej narażone na odwodnienie niż dorośli.   Ile powinno wypijać dziecko? Noworodek potrzebuje ok. 680 ml lub 100-190 ml/kg płynów dziennie. Maluszek karmiony piersią potrafi jednak świetnie zadbać o swoje potrzeby i w zupełności wystarczy mu mleko mamy , dlatego nie musisz podawać mu żadnych innych płynów. Takie samo zapotrzebowanie na płyny ma niemowlę do ok. 6 m.ż. W drugim półroczu życia dziecka ilość potrzebnych płynów wzrasta do ok. 0,8 – 1,2 litra dziennie i nadal sukcesywnie rośnie. Maluch w wieku 1-2 lat dziennie powinien wypijać około 1,1 – 1,2 litra płynów, a 3-latek ok. 1,3 litra. Dziecko w wieku 3-8 lat – powinno pić już 6 szklanek płynów każdego dnia, czyli ok. około 1,6 litra. To całkiem sporo, dlatego warto zapytać, po co dzieciom aż tyle płynów. Już niewielkie niedobory płynów mogą spowodować bóle i zwroty głowy, kłopoty z koncentracją i koordynacją ruchową, a nawet omdlenia. Dlatego zawsze powinnaś mieć przy sobie coś do picia dla dziecka. No właśnie, jaki napój zaserwować maluchowi? Herbatkę, soczek, a może wodę? Woda – napój idealny Dorosłym...

ile wody powinno pić dziecko
Adobe Stock
Aktualności
Ile wody powinno pić dziecko, żeby się nie odwodnić
Ponad połowa Polaków pije za mało wody, 11 procent w ogóle po nią nie sięga. Oprócz tego, że sami nie pijemy wody, nie uczymy tego również dzieci! A to duży błąd. Sprawdź, ile wody powinno pić dziecko, żeby zachować świetną formę i nie doprowadzić do odwodnienia.

Choć młodzi rodzice są coraz bardziej świadomi, jak należy dbać o dietę dziecka, nadal wiele jest do zrobienia w kwestii nawadniania organizmu najmłodszych. Sami często nie pijemy wody i sięgamy po słodkie napoje, ucząc tego od początku dzieci. A to duży błąd! Dzieci w wieku 4-9 lat piją średnio tylko jedną szklankę wody dziennie na 5 wypijanych szklanek płynów! Takie niezdrowe nawyki wpływają nie tylko na gorsze samopoczucie, ale mogą także zaszkodzić zdrowiu. Dzieci nie tylko powinny zacząć pić wodę, ale muszą również dostawać ją w odpowiedniej ilości. Wyjaśniamy, ile wody powinno pić dziecko w zależności od wieku.   Ile wody powinno pić dziecko? Indywidualne zapotrzebowanie na wodę jest uzależnione od wielu czynników, ale istnieją konkretne zalecenia w zakresie ilości jej spożycia. Zgodnie z zaleceniami Instytut Żywności i Żywienia powinniśmy pić 1 l wody na każde 30 kg masy ciała lub 1 ml na 1 kcal spożywanego pokarmu. W praktyce oznacza to zapotrzebowanie na poziomie ok. 1,5 litra wody dziennie u dzieci w wieku 4-9 lat i do 2,5 litra w przypadku osób dorosłych. Dotyczy to umiarkowanej temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. Jeśli jest cieplej i więcej sie ruszamy – powinniśmy pić więcej. Warto także pamiętać, że ok. 20 proc. zapotrzebowania na wodę pokrywa zbilansowana dieta , resztę musimy uzupełnić płynami. Ważne! Zapotrzebowanie na płyny rośnie, gdy zwiększona jest ich utrata, np. w trakcie gorączki, biegunki, intensywnego pocenia się, wymiotów. Kalkulator wody dla dzieci Aby dokładnie odpowiedzieć na pytanie, ile wody powinno pić 1,5 roczne, 2-letnie, 3-letnie lub 10-letnie dziecko, należy znać jego wagę.  Zgodnie z wytycznymi WHO, należy pić minimum 0,03 litra wody dziennie na kilogram masy ciała. Przykładowo, dla dziecka ważącego 20 kg, należy wykonać następujące obliczenie: 20 * 0,03...

Woda dla dziecka
Panthermedia
Żywienie
Jaka woda jest najlepsza dla dziecka?
Woda to, jak wiadomo, najlepszy napój - nie tylko zresztą dla dzieci. Już niemowlęta właśnie nią powinny zaspokajać pragnienie. Dzięki temu będziesz kształtować dobre nawyki u swojego dziecka. Tylko czy wiesz, jaką wodę można podawać małym dzieciom? Sprawdź koniecznie!

Nie powoduje próchnicy, nie przyczynia się to nadmiernej masy ciała, świetnie zaspokaja pragnienie. Woda będzie dla dziecka naturalnym wyborem, ale pod jednym warunkiem: że od początku nauczysz je, że gdy chce mu się pić, trzeba sięgnąć po wodę. Zobacz, która woda jest najlepsza dla dziecka . 1. Woda butelkowana Woda butelkowana jest najbezpieczniejsza dla niemowląt. Na wodzie źródlanej niskozmineralizowanej (zawiera do 500 mg/l składników mineralnych), o małej zawartości sodu ( poniżej 20 mg/l) możesz przygotowywać dania dla dziecka, maluch powinien ją też pić, ale po przegotowaniu. Najlepiej by miała pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Gdy dziecko skończy pierwszy rok życia, możesz mu podać wodę butelkowaną bez gotowania . Zobacz tez: 3 powody, dla których dzieci nie powinny pić dużo soków 2. Woda filtrowana Możesz założyć filtr na kran lub używać specjalnego dzbanka filtrującego wodę . Specjalne filtry węglowe oczyszczają wodę kranową z większości niekorzystnych zanieczyszczeń. Dzięki temu zawsze będziesz mieć czystą świeżą wodę do picia – dla dzieci przed pierwszymi urodzinami trzeba ją przegotować. Filtrowanie wody za pomocą filtra węglowego zapobiega też osadzaniu się kamienia w czajniku. Do wody możesz dodać kilka kropli soku z cytryny lub pomarańczy - będzie miała odrobinę bogatszy smak. Jaka butelka do karmienia - sprawdź opinie! 3. Woda oligoceńska Czyli woda ze studni głębinowej . Można ją pić tylko, jeśli jest świeża – trzeba ją koniecznie zużyć w ciągu 24 godzin od nabrania ze studni. Należy też dbać o czystość pojemników, w których woda jest przechowywana – szybko namnażają się w nich bakterie. Jej wadą jest to, że tak naprawdę nie wiesz, jaki ma skład, choć z pewnością jest czysta. Z powodu nie do końca znanego składu woda oligoceńska nie nadaje...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz