Sok z brzozy: właściwości, dawkowanie u dzieci i dorosłych
Sok z brzozy zbiera się w kwietniu i w maju. Smakuje prawie jak woda, a zawiera cenne składniki mineralne i witaminy. Działa leczniczo i wzmacniająco. Mogą go pić nawet dzieci po 2 roku życia.
Sok brzozowy, zwany też oskołą bzowiną lub wodą brzozową, zbiera się z co najmniej 10-letnich drzew, nacinając je od strony południowej. Nie jest to groźne dla drzew i nie powoduje żadnych strat, bo drzewo samo potrafi się zregenerować. Sok z brzozy był dawniej niezwykle popularny i zbierano go w Europie masowo, gdy tylko nadchodziła wiosna.
Spis treści:
- Sok z brzozy: skład
- Właściwości wody brzozowej
- Stosowanie bzowiny u dzieci
- Stosowanie bzowiny u dorosłych
- Sok z brzozy: przeciwwskazania
- Zbieranie soku z brzozy
Sok z brzozy: skład
Sok z brzozy pozyskuje się bezpośrednio z pnia drzewa poprzez upuszczanie z jego pnia cieczy, która w nim krąży. Smakuje prawie jak woda, choć jest delikatnie słodkawy. Bo też w 95% sok z brzozy składa się z wody (stąd nazwa woda brzozowa), jednak pozostałe 5% zawiera sporo cennych składników mineralnych i witamin, w dodatku w łatwo przyswajalnej postaci (organizm człowieka łatwiej przyswaja składniki mineralne pochodzenia naturalnego niż te chemiczne).
Sok z brzozy zawiera:
- potas,
- magnez,
- wapń,
- żelazo,
- fosfor,
- kwasy organiczne,
- witaminę C,
- witaminy z grupy B.
Warto pamiętać, że soku z brzozy nie filtruje się, nie gotuje, nie podgrzewa, choć można go po zebraniu przecedzić przez gęste sitko, żeby pozbyć się zanieczyszczeń, np. drobinek kory. Można go przechowywać maksymalnie 4 dni, i to w lodówce. Niektórzy go mrożą.
Zobacz też: Sok z czarnego bzu: lek na kaszel i gorączkę
Właściwości wody brzozowej
Sok z brzozy dzięki temu, że zawiera mnóstwo dobroczynnych składników, wpływa bardzo pozytywnie na funkcjonowanie organizmu i poprawia ogólny stan zdrowia. Picie oskoły:
- reguluje trawienie,
- łagodzi podrażnienia jelitowe,
- łagodzi wrzody żołądka,
- wzmacnia odporność,
- pomaga zapobiegać infekcjom,
- łagodzi bóle reumatyczne,
- działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo,
- wypłukuje toksyny z przewodu moczowego,
- poprawia pracę nerek (zapobiega np. kamicy nerkowej),
- pomaga w usuwaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii,
- działa oczyszczająco,
- przeciwdziała anemii,
- zapobiega miażdżycy (dzięki zawartości betuliny),
- zapobiega zawałowi,
- pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
Zobacz też: Czy wiosną podawać dziecku suplementy?
Stosowanie bzowiny u dzieci
Wodę brzozową można podawać dzieciom, ale raczej nie niemowlętom, choć dawniej stosowano ją u dzieci karmionych piersią jako uzupełnienie pokarmu mamy. Teraz jednak choć sok z brzozy uważany jest za wartościowy, to w przypadku tak malutkich dzieci, których organizm, w tym układ pokarmowy, jest jeszcze niedojrzały, a przez to delikatny, może wywoływać nietypowe reakcje (np. nadwrażliwość na skład soku, biegunka). Zmieniła się też wiedza na temat kobiecego mleka, dziś wiadomo, że jest ono w pełni wartościowe, wystarczające i dostosowane do potrzeb maluszka. Poza tym sok z brzozy pije się najczęściej w postaci naturalnej – nie jest pasteryzowany po zebraniu, więc jest ryzyko, że może zawierać drobnoustroje chorobotwórcze, które zaszkodzą tak małym dzieciom.
Sok z brzozy można podać kilkulatkowi (po 2. roku życia) w niewielkiej ilości i koniecznie obserwować, jak na niego reaguje. W przypadku niepożądanych reakcji najlepiej poradzić się lekarza. Jednak, jak zapewniają mamy stosujące bzowinę u dzieci, zwykle nie powoduje ona komplikacji. Nie poleca się soku z brzozy dla maluchów w dużych ilościach także dlatego, że zawiera pochodne kwasu salicylowego, czyli tzw. naturalnej aspiryny – a tej, jak wiadomo, nie podaje się dzieciom przed 12. rokiem życia.
Zobacz też: Syrop z mniszka lekarskiego – przepis, właściwości, dawkowanie
Stosowanie bzowiny u dorosłych
W celach leczniczych warto przeprowadzić kurację z bzowiny trwającą ok. 2-3 tygodnie. Wówczas należy pić 3 razy dziennie po ¼ szklanki soku z brzozy. Dla uzyskania lepszych efektów dobrze jest w tym czasie unikać picia kawy i alkoholu, a także jedzenia mięsa, czekolady, szczawiu oraz szpinaku.
Sok z brzozy może być również stosowany w celach kosmetycznych, np. jako wcierki do włosów. Regularne wcieranie oskoły sprawia, że włosy stają się mocniejsze, pełne blasku i zwiększają swoją objętość. Natomiast picie ¾ szklanki soku z brzozy przez okres 6 tygodni powoduje widoczne zmniejszenie się cellulitu.
Zobacz też: Czy w ciąży można pić sok z brzozy?
Sok z brzozy: przeciwwskazania
Choć bzowina jest niesłychanie zdrowym i leczniczym sokiem, nie każdy powinien ją stosować. Nie należy jej pić, jeśli:
- jest się uczulonym na pyłki brzozy,
- ma się chorobę nerek lub serca, której towarzyszą obrzęki,
- cierpli się na nadwrażliwość, która powoduje różne reakcje skórne, typu swędzenie, wysypka,
- ma się stwierdzoną niewydolność układu moczowego.
Zbieranie soku z brzozy
Pobranie świeżego soku z brzozy nie powoduje ani wycięcia, ani nadmiernego uszkodzenia drzewa (drzewo jest w stanie samo się zregenerować, choć nacięcie trzeba zabezpieczyć). Po nacięciu lub wywierceniu otworu w pniu i założeniu rurki sok wycieka, kropla po kropli, do pojemnika. Drzewo dostarcza od 1 do 3 litrów soku dziennie, a duże – nawet do 10 litrów w 2 dni. Nie ma ryzyka wyczerpania drzewa, bo odda tylko tyle płynu, ile już dla siebie nie potrzebuje.
Zobacz na materiale wideo, jak zbiera się sok z brzozy:
Zobacz też:
- Przepis na syrop z młodych pędów sosny
- Najlepszy domowy syrop na kaszel i przeziębienie
- Propolis: właściwości, zastosowanie, przepis