Jedzenie typu fast food jest niezdrowe, o tym nie trzeba nikogo przekonywać. Niektórzy jednak zadają sobie pytanie, dlaczego właściwie należy go unikać. Czy nie możemy sobie lub dziecku pozwolić od czasu do czasu na pyszne frytki, hamburgera lub kebab? Dietetyk kliniczny Sylwia Leszczyńska wyjaśnia, co zawierają w sobie produkty nazywane fast foodami i dlaczego, mimo swojej kaloryczności, nie dostarczają nam odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Reklama

Fast foody ociekają tłuszczem

Głównym powodem, dla którego należy unikać fast foodów, jest to, że są wysoko kaloryczne i w większości kalorie te pochodzą z tłuszczu. Dietetyk Sylwia Leszczyńska wyjaśnia, że np. 100 g frytek zawiera 560 kalorii, przy czym aż 60 proc. z nich pochodzi z tłuszczu, w jakim są zanurzone, a tylko 40 proc. z ziemniaka. Dodatkowo tłuszcze zawarte w fast foodach to zwykle kwasy tłuszczowe trans, które:

  • obniżają odporność,
  • powodują zwiększenie wydzielania substancji prozapalnych.

Żywność typu fast food pozbawiona jest cennych składników

Jak podaje dietetyk, w fast foodach znajdziemy małą ilość błonnika, witamin i minerałów, przez co są to „produkty o bardzo niskiej gęstości odżywczej”. Spożywanie ich powoduje, że tak naprawdę nasz organizm nie jest odżywiony właściwie i nie może w pełni prawidłowo funkcjonować (nawet jeśli po zjedzeniu frytek czy chipsów czujemy, że nasz brzuch jest pełny).

Zobacz także: Okrągłe znaczy zdrowe? Fakty i mity o otyłości u dzieci

Produkty typy fast food mają wysoki indeks glikemiczny

„Indeks glikemiczny to wskaźnik, który mówi nam o tym, jak szybko podnosi się poziom glukozy we krwi” – wyjaśnia dietetyk. Produkty o wysokim indeksie, w tym fast foody, powodują bardzo szybki wzrost poziomu glukozy we krwi, a następnie bardzo szybki spadek. Przez to dość szybko po jedzeniu znów jesteśmy głodni, a nasza waga rośnie.

Zobacz także

To wszystko sprawia, że jedzenie typu fast food jest naprawdę niewskazane. Wszyscy powinniśmy go unikać, ale szczególnie niezdrowe jest dla dzieci, które rosną i powinny otrzymywać jedynie zdrowe i odżywcze posiłki.

Nie bez powodu fast foody nazywane są śmieciowym jedzeniem. Powodują wypełnienie żołądka, ale są pozbawione składników, których naprawdę potrzebujemy, aby dobrze się czuć i być zdrowym.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama