Lubisz pizzę i frytki? Lepiej sprawdź, ile mają kalorii (też myślałaś, że mniej?)
Nie wszystkie dania typu fast-food tuczą, ale niektóre z nich to prawdziwe kaloryczne bomby. Kaloryczność jednego kawałka pizzy albo popularnych skrzydełek z kurczaka może przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza jeśli takie danie często pojawia się w jadłospisie dziecka.
Jedzenie fast foodów, zwłaszcza często i regularnie, nie wpływa dobrze ani na sylwetkę, ani na zdrowie. Oczywiście hamburger, frytki albo mała pizza od czasu do czasu nie zaszkodzą, ale przed sięgnięciem po kolejną porcję warto poznać kaloryczność popularnych dań typu fast food. Wszyscy wiedzą, że fast foody tuczą, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak bardzo!
Ile kalorii mają popularne dania fast food?
Nie wszystkie dania serwowane w fast foodach są tak samo kaloryczne. Niektóre można nawet jeść (z umiarem!) bez większych wyrzutów sumienia. Ale jeśli często sięgasz po frytki, kebab albo nuggetsy, a do tego miewasz uczucie przepełnienia, osłabienia oraz ból brzucha, prawdopodobnie wybierasz te bardziej tłuste i niezdrowe przekąski. Niestety, fast foody składają się w przeważającej mierze z tłuszczów, i to tych szkodliwych − tłuszczów trans, które wpływają m.in. na osłabienie odporności. Jeśli dodać do tego niską zawartość składników odżywczych i wysoki wskaźnik glikemiczny, to okazuje się, że poza chwilową przyjemnością fast foody jedynie tuczą i niszczą zdrowie.
Kaloryczność fast foodów:
- hamburger: 254 kcal
- cheeseburger: 304 kcal
- shake czekoladowy: 335 kcal
- nuggetsy z kurczaka: 377 kcal
- hot-dog: 436 kcal
- kawałek pizzy: 436 kcal
- duże frytki: 448 kcal
- kebab w bułce: 878 kcal
- porcja skrzydełek z kurczaka: 930 kcal (!)
Nie wiesz, ile kalorii mają konkretne dania dostępne w restauracjach? Korzystaj z tabel wartości odżywczych, które są dostępne w lokalach.
Czy dzieci mogą jeść fast foody?
Odpowiedź może być tylko jedna: dzieci nie powinny jeść fast foodów. A jeśli już, to jak najrzadziej. Fast foody to nie tylko ogromna porcja kalorii, których małe dziecko wcale nie potrzebuje (i przez które nie zje wartościowego posiłku). To także mieszanina trujących tłuszczów trans, soli i cukru. Jedzenie fast foodów przez kilkulatka nie spowoduje oczywiście od razu, że dziecko nabawi się miażdżycy czy nadciśnienia, ale będzie wyrabiać złe nawyki żywieniowe, co powoli zacznie odbijać się na zdrowiu. Fast foody uzależniają! Wyrazisty słony smak sprawia, że dziecku trudniej potem przyzwyczaić się do zwykłego jedzenia. Zamiast kupnych frytek czy cheeseburgera znacznie zdrowiej przygotować dziecku domowe fast foody.
Zobacz też: