Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
przekąski do szkoły dla dzieci
Adobe Stock
Żywienie

Przekąski do szkoły dla dzieci – 16 zdrowych, szybkich i fit propozycji (do 100 kcal)

Najlepsze przekąski do szkoły dla dzieci to przygotowany w domu posiłek. Tak uważają dietetycy i radzą, aby dawać go zamiast pieniędzy na drugie śniadanie. Wbrew pozorom przygotowanie zdrowych przekąsek nie zajmuje wiele czasu i nie jest kosztowne.

Najlepsze przekąski do szkoły są proste i szybkie w przygotowaniu. To surowe warzywa i owoce, zrobione w domu kanapki ze zdrowych produktów i soki warzywne lub woda jako dodatek do kanapek.

Przekąski do szkoły dla dzieci:

Rola przekąsek do szkoły dla dzieci

Przekąski mają zaspokoić głód, ale nie sycić na tyle, by dziecko nie zjadło głównego posiłku. Zdrową przekąskę dla dziecka trzeba dopasować do jego wieku. Uczniowi, jeśli lubi słodki smak, można podać kawałek domowego ciasta, najlepiej z owocami, ale może to być też garść bakalii, orzechy wymieszane z suszonymi morelami.

Na przekąski do szkoły dla dzieci świetnie nadadzą się także wafle ryżowe, chrupki kukurydziane, gotowane warzywa, np. marchewka. Jeśli dziecko jest bardzo głodne, można podać mu kanapki z warzywami i serem. Warto pamiętać, że przekąska nie powinna dostarczać więcej niż 100 kcal. Nie należy też przesadzać z liczbą przekąsek w ciągu dnia. Dlatego jeśli dziecko wraca ze szkoły na obiad lub je obiad w szkole, przekąska powinna pozwolić mu do niego dotrwać, czyli zaspokoić pierwsze uczucie głodu, które pojawi się w szkole po zjedzonym w domu śniadaniu.

Zdrowe przekąski do szkoły

Poniżej podajemy konkretne propozycje przekąsek do szkoły dla dzieci. Każda z nich zawiera ok. 100 kcal. Aby dziecko mogło zabrać je do szkolnego plecaka, warto zaopatrzyć się w pudełko na drugie śniadanie. Najlepsze są te z przegródkami, które mobilizują rodzica do wypełnienia ich różnymi produktami. Dzięki temu fit jedzenie do szkoły staje się bardziej atrakcyjne dla dziecka i zdrowsze.

Zdrowy lunch do szkoły –  ok. 100 kcal każdy zestaw:

  • pół szklanki winogron i 7 migdałów,
  • 3 średnie pokrojone w słupki marchewki i 10 orzeszków pistacjowych,
  • 12 pomidorków koktajlowych i pół szklanki borówek amerykańskich,
  • dwie kromki chrupkiego razowego pieczywa, zielony ogórek i mała nektarynka,
  • duże jabłko i 5 orzechów laskowych,
  • 2 brzoskwinie
  • kromka chleba graham, 10 g serka ricotta, plaster pomarańczy,
  • kromka chleba graham, 3 truskawki,
  • mały banan (do 120 g),
  • gruszka do 200 g,
  • jabłko i kiwi,
  • 100 g winogron i 10 g rodzynek,
  • 100 g żurawiny i nektarynka,
  • kromka razowego chleba żytniego z 10 g rukoli, plastrem chudej szynki i plastrem pomidora,
  • 3 plastry chudej szynki, 6 rzodkiewek,
  • 3 plastry szynki wędzonej, 1 pokrojona w słupki surowa marchew, 6 truskawek lub pół jabłka.


Jeśli dziecko przebywa w szkole długo, można mu przygotować produktu o wartości kalorycznej 200-250 kcal, które zje w dwóch porcjach – przed obiadem szkolnym, ale jeszcze przed powrotem do domu. Dzieci, które jedzą późniejszy obiad w domu, także potrzebują solidniejszej przekąski. W prosty sposób przygotujesz zestaw o wartości 200 lub 300 kcal, łącząc dwie lub trzy wymienione wyżej propozycje.

 

Dietetyczne przekąski do szkoły

Jeżeli twoje dziecko ma nadwagę, ustal z lekarzem lub dietetykiem kaloryczność i liczbę przekąsek do szkoły. Specjalista doradzi, jakie produkty są niskokaloryczne, dzięki czemu można zjeść ich więcej. Niektóre zdrowe produkty są bardzo kaloryczne, np. banany, dlatego w przypadku dziecka z nadwagą mogą nie być wskazane – na krótko sycą głód i nie wypełniają żołądka. Szykując jedzenie do plecaka dziecka, wyjaśniaj mu, co i kiedy powinno zjeść, tak aby sposób żywienia małego pacjenta odpowiadał zaleceniom specjalisty.

Najgorsze przekąski to produkty wysoko przetworzone, zawierające dużą ilość cukru lub jego zamienników oraz te, które mają w składzie tłuszcze utwardzone.

Nie przekarmiaj dziecka!

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia ponad 30 proc. polskich 11-latków ma nadwagę. Jest to konsekwencją: braku ruchu, niezdrowych i kalorycznych przekąsek oraz niewłaściwych pór posiłków. Problemem są zwłaszcza przekąski, które dzieci kupują w szkolnych sklepikach, a więc niezdrowe i kaloryczne chipsy, batoniki lub słone paluszki. Dietetycy radzą, by rodzice już od najmłodszych lat przestrzegali stałych pór posiłków i wyrabiali w dziecku nawyk sięgania po zdrowe przekąski.

Zbyt często proponowanie dziecku jedzenia między głównymi posiłkami może prowadzić do wyrobienia u niego nawyku ciągłego podjadania, a w efekcie do nadwagi w późniejszym wieku. Nadmiar słodkich przekąsek w diecie powoduje też często już u bardzo małych problemy z zębami. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że aż 86 proc. polskich 6-latków ma próchnicę.

Więcej o przekąskach dla dzieci:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Przekąski dla dzieci
Fotolia
Dieta
Zamiast niezdrowych przekąsek podawaj dzieciom chipsy…owocowe
Twoje dziecko ciągle podjada coś pomiędzy posiłkami, a ty nie masz pomysłu, jak ograniczyć kolejne zjadane paczki chipsów, paluszków i innych niezdrowych przekąsek? Wypróbuj chipsy owocowe. To zdrowa alternatywa dla fastfoodowych przekąsek.

Chipsy owocowe to nic innego, jak suszone owoce. W ten sposób można zrobić chipsy z jabłek, bananów, gruszek, truskawek, a także z warzyw: buraków, cukinii, marchewki. Przekąski takie nie zawierają substancji konserwujących, sztucznych barwników, soli, tłuszczów, glutenu , ani dodatkowych cukrów, a słodki smak zawdzięczają naturalnym cukrom występującym w owocach. Są zdecydowanie mniej kaloryczne od fastfoodowych przekąsek, ponieważ są suszone, a nie smażone, dzięki czemu zachowują cenne składniki odżywcze . – Tego typu produkty zawierają znacznie mniej kalorii, ponieważ nie są smażone, a jedynie suszone. Często poddawane są procesowi liofilizacji – jest to metoda suszenia, która polega na tym, że uzyskujemy produkt, który jest bardzo chrupiący – mówi Agnieszka Piskała, specjalista ds. żywienia Nestlé Polska. Dlaczego dzieci powinny jeść suszone owoce? Suszone owoce są cennym źródłem błonnika, witamin z grupy B, witaminy K i minerałów: miedzi, żelaza, potasu i magnezu. Błonnik zawarty w chipsach owocowych świetnie działa na przewód pokarmowy i jest przeciwutleniaczem, dlatego jest tak zalecany przez dietetyków. – Zjedzenie małej paczuszki suszonych chipsów jabłkowych równa się spożyciu trzech jabłek. Łatwiej jest nam na pewno zjeść suszone owoce, bo mają one znacznie mniejszą objętość i szybciej możemy je skonsumować. Natomiast zjedzenie trzech jabłek często jest dla nas ogromnym wyzwaniem – mówi Agnieszka Piskała. Chipsy owocowe stanowią zdrową przekąskę dla dzieci, którą mogą podjadać między posiłkami w domu, szkole, na spacerze, czy w podróży. Warto jednak pamiętać, że chipsy owocowe są kaloryczne, ponieważ zawierają naturalne cukry, dlatego nie należy spożywać ich w nadmiarze. Ta zasada nie dotyczy chipsów warzywnych, z marchewki, cukinii, czy buraków, które zawierają znacznie mniej cukrów....

Serki Bakuś
mat. prasowe
Zakupy
Rola drugiego śniadania w diecie dziecka
Instytutu Żywności i Żywienia bez względu na wiek zaleca spożywanie 5 posiłków w ciągu dnia. Szczególnie istotne jest to w przypadku dzieci, których nawyki żywieniowe dopiero się kształtują. Często jednak zdarza się, że rodzic bagatelizuje sprawę drugiego śniadania – w efekcie czego maluch pomija jeden z ważniejszych posiłków. Warto wiedzieć jakie mogą być tego konsekwencje.

Nawyki żywieniowe kształtują się już od najmłodszych lat. To od nas, dorosłych i naszego podejścia do żywienia w dużej mierze zależy jak maluch będzie się odżywiał oraz jakie smaki i potrawy będzie preferował w przyszłości. Wniosek jest jeden: należy uczyć dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych już od pierwszych miesięcy życia. Tylko dzięki takiemu podejściu uda się zapobiec większości błędów dietetycznych, które mogą mieć negatywny skutek w przyszłości. Dlaczego 5 posiłk ów? W naszej diecie najważniejsza jest regularność. To właśnie ona kształtuje prawidłowy metabolizm energetyczny. Co to oznacza? Organizm, otrzymując niewielkie porcje pożywienia w stałych odstępach czasowych, przygotowuje się do trawienia jeszcze zanim sięgniemy po pierwszy kęs. Dzieje się tak dlatego, że nasz żołądek instynktownie „wyczuwa” porę kolejnego posiłku i tuż przed nim rozpoczyna wzmożoną produkcję kwasów żołądkowych i enzymów ułatwiających rozpad złożonych białek, tłuszczy i węglowodanów do substancji prostych, które trafiają do krwioobiegu. Instytut  Żywności i Żywienia rekomenduje spożywanie 5 posiłków dziennie, co 3-4 godzin o stałych, wyznaczonych porach. Jeśli jednak maluch ma ochotę na „małe co nieco” częściej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spożywać 6 czy 7 posiłków w ciągu dnia – należy zwrócić jedynie uwagę, by były one proporcjonalnie mniejsze. Pamiętaj, że dzieci uczą się naśladując rodziców, dlatego staraj się być dla niego wzorem także w kwestii żywienia. Unikaj podjadania słonych i słodkich przekąsek, a śniadania i obiady jedzcie wspólnie – rodzinnie. Nigdy nie zapominaj również o drugim śniadaniu dla siebie i malucha. Najlepiej przygotuj je już dzień wcześniej, dzięki czemu rano zaoszczędzisz kilka cennych minut.   Drugie śniadanie –w domu i na wynos Drugie śniadanie...

przepisy kulinarne dla dzieci
Publicat
Żywienie
Chcesz urozmaicić dziecku posiłki? Oto książka z przepisami na każdą porę roku!
Szukasz najlepszych i najbardziej skondensowanych informacji o żywieniu dziecka? Polecamy najnowszą książkę Marty Jas-Baran i Tamary Chorążyczewskiej „Mniam, mniam, maluch już je sam. Jedzenie ma znaczenie”. Znajdziesz w niej przepisy na oryginalne i zdrowe posiłki na każdą porę roku.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'p9CVJHdiLVGvROsy9F0HNJZDTIOR4HiBAL2UTwj3qfD.F7', 'wimtfmpgow', 'ermxghuhhbyiwvamqdteyjwijblu']); Znacie już książkę „U malucha na talerzu”? To garść praktycznych porad na temat żywienia niemowląt, autorstwa Marty Jas-Baran i Tamary Chorążyczewskiej. Polscy rodzice od lat sięgają po tę „instrukcję obsługi dziecka”, ale ponieważ maluchy rosną, pojawiają się wciąż nowe pytania. Ile posiłków powinien jeść dwulatek? Jak uniknąć syndromu Tadka-niejadka? Właśnie dlatego powstała nowa książka pt. „Mniam, mniam, maluch już je sam. Jedzenie ma znaczenie”. Jej autorkami są wspomniane już wcześniej Marta Jas-Baran oraz Tamara Chorążyczewska. Książka omawia podstawowe zasady żywienia dziecka w wieku 1-3 lat, ale przede wszystkim zawiera mnóstwo bogato ilustrowanych, sezonowych przepisów! Pierwsze trzy lata życia dziecka to bardzo ważny okres w życiu malucha. To wtedy kształtują się jego nawyki żywieniowe, które mogą przełożyć się na zdrowie dorosłym życiu. Dlatego do nas, rodziców, należy troska o prawidłowe żywienie naszych dzieci. Jakie zapotrzebowanie na kalorie ma maluch? Zapotrzebowanie kaloryczne dzieci w wieku 1–3 lat to około 83 kcal na 1 kg masy ciała. Przyjmując, że średnia waga maluchów w tym wieku wynosi mniej więcej 8–16 kg, zapotrzebowanie dzienne to 664–1328 kcal. U trzylatka 16 kg wagi jest jednak dużym uproszczeniem. Przybliżony zakres wagi dla dzieci trzyletnich to 12–16,5 kg dla dziewczynek, 13–17 kg dla chłopców. - pisze Marta Jas-Baran - „Porcja” proponowana w każdym przepisie jest porcją dla dorosłego. Przyjmujemy, że dziecku w wieku 1–3 lat podajemy 1/2 lub 1/3 „dorosłej” porcji,  a więc jego posiłek ma 1/2 lub 1/3 wskazanej przy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak