zdrowe przekąski dla dzieci
Adobe Stock
Żywienie

Przekąski dla dzieci: zdrowe, pożywne i szybkie w wykonaniu [PRZEPISY]

Oto pomysły na szybkie i zdrowe przekąski dla dzieci. Sprawdzą się jako szybkie domowe danie, gdy u dziecka nagle pojawi się głód, jako propozycje do podania podczas dziecięcego przyjęcia lub do zabrania na spacer. Najlepsza przekąska dla dziecka to ta przygotowana w domu z owoców, warzyw i zdrowych składników. Takie przekąski zrobisz dzięki naszym przepisom.

Dzieci powinny jeść częściej, ale mniej. Dlatego między śniadaniem, obiadem i kolacją warto podawać im przekąski. Metabolizm dziecka jest szybki, więc małe porcje jedzenia między głównymi posiłkami pozwalają utrzymać stały poziom energii. 

Dawniej mówiło się o drugim śniadaniu i podwieczorku, dzisiaj modniejszą nazwą są przekąski. Jeśli będą naprawdę zdrowe, nie dodadzą dziecku kilogramów, tylko zdrowia i energii. Oto pomysły na przekąski, które można wykorzystać na różne okazje – zabrać na dłuższy spacer, w podróż, dać dziecku do szkoły, przygotować na urządzane w domu urodziny czy inną imprezę dla maluchów. Są szybkie w przygotowaniu i przede wszystkim zdrowe.

Spis treści:

Przekąski dla dzieci – przepisy

Wytrawna przekąska dla dzieci – jajecznica w naleśniku

przekąski dla dzieci wytrawny naleśnik
Stepanek Photography/Adobe Stock
fot. Stepanek Photography/Adobe Stock
Przygotuj tradycyjne ciasto naleśnikowe. Usmaż naleśniki dla dzieci. Pokrój w kosteczkę warzywa: pomidory, paprykę ogórek, posiekaj szczypiorek lub natkę pietruszki. Zrób jajecznicę – licz jedno jajko na jednego naleśnika. Wyłóż jajecznicę na połowę każdego naleśnika, posyp ja warzywami i zieleniną, delikatnie posól. Złóż naleśniki. Na przekąskę dla jednego dziecka wystarczy pół naleśnika.

Owocowa przekąska dla dzieci – mleczny koktajl

przekąski dla dzieci koktajl owocowy
Ruslan Mitin/Adobe Stock
fot. Ruslan Mitin/Adobe Stock

Koktajl można przygotować na bazie krowiego mleka, mleka bez laktozy, roślinnego napoju mlecznego lub świeżo wyciśniętego soku owocowego. Do płynu dodaj owoce jednego rodzaju (np. maliny, truskawki) lub mieszankę owoców (np. owoce leśne, banana). Dzieciom najbardziej smakują koktajle z bananami i mango, z truskawkami, malinami, jeżynami. Jeśli koktajl jest nieco za kwaśny, można dodać trochę miodu. Całość zmiksuj blenderem. Możesz udekorować listkiem mięty lub melisy.

Fajna przekąska dla dzieci – ciasto z manny z dżemem

przekąski dla dzieci ciasto z manny
pronina/Adobe Stock
fot. pronina/Adobe Stock

Ciasto robi się w bardzo prosty sposób, w dodatku nie trzeba go piec. Dobrze jest jednak przygotować je dzień wcześniej, aby zdążyło stężeć. Do garnka wlej litr mleka, dodaj jeden cukier waniliowy, 200 g masła i podgrzewaj do rozpuszczenia dodatków. Kiedy to się stanie, wsyp szklankę kaszy manny i mieszaj, aż zgęstnieje. Wyłóż blachę o wymiarach 24 x 24 cm herbatnikami, a na nie wyłóż masę z kaszy. Gdy ciasto wystygnie, wstaw je do lodówki, najlepiej na całą noc. Kolejnego dnia ciasto można kroić. Na wierzchu każdego kawałka rozsmaruj dżem niskosłodzony.

Szybka przekąska dla dzieci – mieszanka owoców w kawałkach

przekąski dla dzieci kawałki owoców
poplasen/Adobe Stock
fot. poplasen/Adobe Stock

Przygotuj owoce o różnych kolorach, np. banany, granaty, mandarynki, kiwi, jabłka. Pokrój wszystkie większe owoce w kawałki, granata wyłuskaj ze skórki. Ułóż cząstki owoców w barwną kompozycję. Pozwól dzieciom sięgać paluszkami po owoce, więc dopilnuj, aby wcześniej dobrze umyły ręce.

Fajna przekąska dla dzieci – pudding chia z owocami

przekąski dla dzieci pudding chia
dusk/Adobe Stock
fot. dusk/Adobe Stock

Trzy łyżki nasion chia zalej ciepłym mlekiem, mlekiem kokosowym lub roślinnym napojem mlecznym. Dodaj łyżkę cukru, energicznie wymieszaj, aż znikną grudki i odstaw. Po ostygnięciu wstaw do lodówki na minimum godzinę. Przez ten czas mieszaj pudding 2-3 razy. Zgęstniały pudding przełóż do miseczek lub szklanek, przekładając go owocami, np. kawałeczkami jabłka obsypanego cynamonem.

Błyskawiczna owocowa przekąska dla dzieci – mus owocowy

przekąski dla dzieci mus owocowy
Africa Studio/Adobe Stock
fot. Africa Studio/Adobe Stock

Można zrobić mus jednokolorowy albo przygotować 2-3 różnokolorowe musy i nakładać je warstwami do miseczki lub szklanki. Aby przygotować mus, wystarczy dobrze zblendować owoce. Polecamy łączenie musów różniących się smakiem, np. słodkiego truskawkowego lub bananowego z kwaśnym z agrestu lub kiwi. Porcję z wierzchu dobrze jest udekorować owocami, można też zrobić kleks z jogurtu naturalnego.

Zdrowa przekąska dla dzieci – pasta z awokado na słodko

przekąski dla dzieci dip
fabiomax/Adobe Stock
fot. fabiomax/Adobe Stock

Włóż do wysokiego naczynia 200 g serka homogenizowanego waniliowego, łyżkę soku z cytryny i obrane awokado, najlepiej odmiany Hass. Zmiksuj do uzyskania gładkiej konsystencji.

Przełóż pastę do miseczki. Przygotuj grzanki, biszkopciki, kawałki surowej marchewki, chrupki kukurydziane – czyli coś, co będzie można maczać w sosie i chrupać. Pasta z awokado idealnie nadaje się też do smarowania kromek chleba.

Fajna przekąska dla dzieci – zwierzątka do jedzenia palcami

przekąski dla dzieci kanapki zwierzątka
zefirchik06/Adobe Stock
fot. zefirchik06/Adobe Stock

Przygotuj kromki chleba, najlepiej razowego, liście sałaty, pokrojone w plastry oraz słupki warzywa oraz drobne owoce. Podaj to wszystko na stół w oddzielnych miseczkach. Na talerzyku dziecka ułóż z przygotowanych składników kanapki-zwierzątka. Pozwól dziecku układać własne zwierzaki i zjadać je.

Domowy biszkopt lub ciastka na podwieczorek

przekąski dla dzieci biszkopt
qwartm/Adobe Stock

fot. qwartm/Adobe Stock

Domowy biszkopt lub ciasteczka owsiane – w metalowej puszce przetrwają kilka dni, a ty będziesz miała pod ręką zdrową przekąskę, gdy dziecko zgłodnieje między śniadaniem a obiadem. Kawałek biszkoptu lub ciastko owsiane możesz zabrać ze sobą także na spacer.

Wykorzystaj nasz przepis na domowy biszkopt lub zdrowe ciasteczka owsiane.

Owocowa przekąska dla dzieci – kisiel z soku

Kisiel z owoców
Fotolia

Domowy kisiel robi się bardzo łatwo z soku owocowego lub po prostu z zagotowanych w wodzie owoców (powinny puścić sok) – wystarczy dodać do nich mąkę ziemniaczaną (około łyżki na pół litra płynu). Jeśli taki kisielek zamkniesz w szczelnym pojemniczku (lub słoiczku), będzie doskonałą przekąską podczas długiego spaceru. W domu możesz też dodać do niego kleks jogurtu naturalnego. 

Dodatkowe przepisy na zdrowe przekąski dla dzieci

Jeśli masz nieco więcej czasu, możesz pokusić się o przygotowanie pysznych zdrowych przekąsek w postaci prostych potraw. Można je dekorować tak, że będą bardziej atrakcyjne dla dzieci – puść wodze fantazji i zamieniaj przekąski w kolorowe dzieła sztuki:

Fajne przekąski na urodziny

Powinny być wyjątkowe! Nie tylko zdrowe i smaczne, ale przede wszystkim efektowne. Przekąski na urodziny dziecka powinny być bowiem ozdobą stołu i na tyle apetyczne, aby dzieci chętnie po nie sięgały. Poniżej znajdziesz kilka naprawdę fajnych propozycji:

Zdrowe przekąski dla dzieci, czyli jakie?

Zdrowe przekąski dla dzieci to takie, które są przygotowane z dobrych składników, nie zawierają niezdrowych tłuszczów ani za dużo cukru. Mogą to być np. orzechy lub owoce (także suszone!), kawałek domowego ciasta.

Dzieci powinny dostawać przekąski pomiędzy głównymi posiłkami, np. między śniadaniem a obiadem lub obiadem i kolacją. Dobrze jest zachować odpowiednią przerwę między przekąskami a głównymi posiłkami. Po przekąsce powinny upłynąć minimum dwie godziny. Po takim czasie dziecko z apetytem usiądzie do obiadu czy kolacji.

Warto pilnować przekąskowych porcji, aby nie były za duże i zbyt sycące – powinny tylko zaspokoić głód. Dziecko nie powinno się przekąską najadać do pełna.

Przekąsek nie można podawać maluchom tuż przed obiadem czy kolacją – jeśli tak zrobisz, dziecko straci ochotę na bardziej pożywne jedzenie, a przegryzka nie może go zastąpić. Pamiętaj też, że maluch nie powinien wciąż dostawać czegoś do podjadania. No i warto od samego początku przyzwyczaić dziecko do jedzenia tylko wartościowych przekąsek.

Orzechy podawane w całości nadają się dopiero dla dzieci po trzecich urodzinach (ze względu na ryzyko zakrztuszenia się nimi). Wcześniej dziecko może je jeść, ale w formie zmielonej, rozdrobnionej jako dodatek do dań.

Z orzechami trzeba postępować ostrożnie, bo zdarza się, że maluchy mają na nie alergię – choć najnowsze brytyjskie badania wykazały, że wczesne (tzn. w pierwszym roku życia) podawanie dzieciom orzechów, np. w postaci masła orzechowego, może zapobiegać alergii na orzechy. Potrzebne są jednak dalsze badania (póki co w Polsce zaleceń nie zmieniono). Warto kupować orzechy na wagę w sklepach ze zdrową żywnością lub w zaufanych warzywniakach (w produktach przechowywanych w plastikowych torebkach bywają ślady pleśni).

Jakich przekąsek nie dawać dziecku

Przekąski dla dzieci trzeba wybierać szczególnie starannie – nie mogą to być byle jakie produkty. Nawet przekąski powinny dostarczyć wartościowych składników odżywczych. Tymczasem w sklepie bardzo łatwo kupić gotowe, wysoko przetworzone i wydawałoby się nieszkodliwe przekąski. Opakowania zachęcają do kupna, jednak często zawierają nadmiar soli lub cukru, których dzieci powinny unikać. Nie daj się namówić na kupno batonika czy słodkiej drożdżówki. Gotowe produkty zawierają też często substancje dodatkowe (konserwanty, barwniki itp.), których powinniśmy zjadać jak najmniej. A najmłodsze dzieci powinny ich unikać.

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA