Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zdrowe przekąski dla dzieci
Adobe Stock
Żywienie

Przekąski dla dzieci: zdrowe, pożywne i szybkie w wykonaniu [PRZEPISY]

Oto pomysły na szybkie i zdrowe przekąski dla dzieci. Sprawdzą się jako szybkie domowe danie, gdy u dziecka nagle pojawi się głód, jako propozycje do podania podczas dziecięcego przyjęcia lub do zabrania na spacer. Najlepsza przekąska dla dziecka to ta przygotowana w domu z owoców, warzyw i zdrowych składników. Takie przekąski zrobisz dzięki naszym przepisom.

Dzieci powinny jeść częściej, ale mniej. Dlatego między śniadaniem, obiadem i kolacją warto podawać im przekąski. Metabolizm dziecka jest szybki, więc małe porcje jedzenia między głównymi posiłkami pozwalają utrzymać stały poziom energii. 

Dawniej mówiło się o drugim śniadaniu i podwieczorku, dzisiaj modniejszą nazwą są przekąski. Jeśli będą naprawdę zdrowe, nie dodadzą dziecku kilogramów, tylko zdrowia i energii. Oto pomysły na przekąski, które można wykorzystać na różne okazje – zabrać na dłuższy spacer, w podróż, dać dziecku do szkoły, przygotować na urządzane w domu urodziny czy inną imprezę dla maluchów. Są szybkie w przygotowaniu i przede wszystkim zdrowe.

Spis treści:

Które produkty dla dziecka są bezpieczne? Jak to sprawdzić – mówi dyrektor IMiD [WIDEO]

Przekąski dla dzieci – przepisy

Wytrawna przekąska dla dzieci – jajecznica w naleśniku

przekąski dla dzieci wytrawny naleśnik
Stepanek Photography/Adobe Stock
fot. Stepanek Photography/Adobe Stock
Przygotuj tradycyjne ciasto naleśnikowe. Usmaż naleśniki dla dzieci. Pokrój w kosteczkę warzywa: pomidory, paprykę ogórek, posiekaj szczypiorek lub natkę pietruszki. Zrób jajecznicę – licz jedno jajko na jednego naleśnika. Wyłóż jajecznicę na połowę każdego naleśnika, posyp ja warzywami i zieleniną, delikatnie posól. Złóż naleśniki. Na przekąskę dla jednego dziecka wystarczy pół naleśnika.

Owocowa przekąska dla dzieci – mleczny koktajl

przekąski dla dzieci koktajl owocowy
Ruslan Mitin/Adobe Stock
fot. Ruslan Mitin/Adobe Stock

Koktajl można przygotować na bazie krowiego mleka, mleka bez laktozy, roślinnego napoju mlecznego lub świeżo wyciśniętego soku owocowego. Do płynu dodaj owoce jednego rodzaju (np. maliny, truskawki) lub mieszankę owoców (np. owoce leśne, banana). Dzieciom najbardziej smakują koktajle z bananami i mango, z truskawkami, malinami, jeżynami. Jeśli koktajl jest nieco za kwaśny, można dodać trochę miodu. Całość zmiksuj blenderem. Możesz udekorować listkiem mięty lub melisy.

Fajna przekąska dla dzieci – ciasto z manny z dżemem

przekąski dla dzieci ciasto z manny
pronina/Adobe Stock
fot. pronina/Adobe Stock

Ciasto robi się w bardzo prosty sposób, w dodatku nie trzeba go piec. Dobrze jest jednak przygotować je dzień wcześniej, aby zdążyło stężeć. Do garnka wlej litr mleka, dodaj jeden cukier waniliowy, 200 g masła i podgrzewaj do rozpuszczenia dodatków. Kiedy to się stanie, wsyp szklankę kaszy manny i mieszaj, aż zgęstnieje. Wyłóż blachę o wymiarach 24 x 24 cm herbatnikami, a na nie wyłóż masę z kaszy. Gdy ciasto wystygnie, wstaw je do lodówki, najlepiej na całą noc. Kolejnego dnia ciasto można kroić. Na wierzchu każdego kawałka rozsmaruj dżem niskosłodzony.

Szybka przekąska dla dzieci – mieszanka owoców w kawałkach

przekąski dla dzieci kawałki owoców
poplasen/Adobe Stock
fot. poplasen/Adobe Stock

Przygotuj owoce o różnych kolorach, np. banany, granaty, mandarynki, kiwi, jabłka. Pokrój wszystkie większe owoce w kawałki, granata wyłuskaj ze skórki. Ułóż cząstki owoców w barwną kompozycję. Pozwól dzieciom sięgać paluszkami po owoce, więc dopilnuj, aby wcześniej dobrze umyły ręce.

Fajna przekąska dla dzieci – pudding chia z owocami

przekąski dla dzieci pudding chia
dusk/Adobe Stock
fot. dusk/Adobe Stock

Trzy łyżki nasion chia zalej ciepłym mlekiem, mlekiem kokosowym lub roślinnym napojem mlecznym. Dodaj łyżkę cukru, energicznie wymieszaj, aż znikną grudki i odstaw. Po ostygnięciu wstaw do lodówki na minimum godzinę. Przez ten czas mieszaj pudding 2-3 razy. Zgęstniały pudding przełóż do miseczek lub szklanek, przekładając go owocami, np. kawałeczkami jabłka obsypanego cynamonem.

Błyskawiczna owocowa przekąska dla dzieci – mus owocowy

przekąski dla dzieci mus owocowy
Africa Studio/Adobe Stock
fot. Africa Studio/Adobe Stock

Można zrobić mus jednokolorowy albo przygotować 2-3 różnokolorowe musy i nakładać je warstwami do miseczki lub szklanki. Aby przygotować mus, wystarczy dobrze zblendować owoce. Polecamy łączenie musów różniących się smakiem, np. słodkiego truskawkowego lub bananowego z kwaśnym z agrestu lub kiwi. Porcję z wierzchu dobrze jest udekorować owocami, można też zrobić kleks z jogurtu naturalnego.

Zdrowa przekąska dla dzieci – pasta z awokado na słodko

przekąski dla dzieci dip
fabiomax/Adobe Stock
fot. fabiomax/Adobe Stock

Włóż do wysokiego naczynia 200 g serka homogenizowanego waniliowego, łyżkę soku z cytryny i obrane awokado, najlepiej odmiany Hass. Zmiksuj do uzyskania gładkiej konsystencji.

Przełóż pastę do miseczki. Przygotuj grzanki, biszkopciki, kawałki surowej marchewki, chrupki kukurydziane – czyli coś, co będzie można maczać w sosie i chrupać. Pasta z awokado idealnie nadaje się też do smarowania kromek chleba.

Fajna przekąska dla dzieci – zwierzątka do jedzenia palcami

przekąski dla dzieci kanapki zwierzątka
zefirchik06/Adobe Stock
fot. zefirchik06/Adobe Stock

Przygotuj kromki chleba, najlepiej razowego, liście sałaty, pokrojone w plastry oraz słupki warzywa oraz drobne owoce. Podaj to wszystko na stół w oddzielnych miseczkach. Na talerzyku dziecka ułóż z przygotowanych składników kanapki-zwierzątka. Pozwól dziecku układać własne zwierzaki i zjadać je.

Domowy biszkopt lub ciastka na podwieczorek

przekąski dla dzieci biszkopt
qwartm/Adobe Stock

fot. qwartm/Adobe Stock

Domowy biszkopt lub ciasteczka owsiane – w metalowej puszce przetrwają kilka dni, a ty będziesz miała pod ręką zdrową przekąskę, gdy dziecko zgłodnieje między śniadaniem a obiadem. Kawałek biszkoptu lub ciastko owsiane możesz zabrać ze sobą także na spacer.

Wykorzystaj nasz przepis na domowy biszkopt lub zdrowe ciasteczka owsiane.

Owocowa przekąska dla dzieci – kisiel z soku

Kisiel z owoców
Fotolia

Domowy kisiel robi się bardzo łatwo z soku owocowego lub po prostu z zagotowanych w wodzie owoców (powinny puścić sok) – wystarczy dodać do nich mąkę ziemniaczaną (około łyżki na pół litra płynu). Jeśli taki kisielek zamkniesz w szczelnym pojemniczku (lub słoiczku), będzie doskonałą przekąską podczas długiego spaceru. W domu możesz też dodać do niego kleks jogurtu naturalnego. 

Dodatkowe przepisy na zdrowe przekąski dla dzieci

Jeśli masz nieco więcej czasu, możesz pokusić się o przygotowanie pysznych zdrowych przekąsek w postaci prostych potraw. Można je dekorować tak, że będą bardziej atrakcyjne dla dzieci – puść wodze fantazji i zamieniaj przekąski w kolorowe dzieła sztuki:

Fajne przekąski na urodziny

Powinny być wyjątkowe! Nie tylko zdrowe i smaczne, ale przede wszystkim efektowne. Przekąski na urodziny dziecka powinny być bowiem ozdobą stołu i na tyle apetyczne, aby dzieci chętnie po nie sięgały. Poniżej znajdziesz kilka naprawdę fajnych propozycji:

Zdrowe przekąski dla dzieci, czyli jakie?

Zdrowe przekąski dla dzieci to takie, które są przygotowane z dobrych składników, nie zawierają niezdrowych tłuszczów ani za dużo cukru. Mogą to być np. orzechy lub owoce (także suszone!), kawałek domowego ciasta.

Dzieci powinny dostawać przekąski pomiędzy głównymi posiłkami, np. między śniadaniem a obiadem lub obiadem i kolacją. Dobrze jest zachować odpowiednią przerwę między przekąskami a głównymi posiłkami. Po przekąsce powinny upłynąć minimum dwie godziny. Po takim czasie dziecko z apetytem usiądzie do obiadu czy kolacji.

Warto pilnować przekąskowych porcji, aby nie były za duże i zbyt sycące – powinny tylko zaspokoić głód. Dziecko nie powinno się przekąską najadać do pełna.

Przekąsek nie można podawać maluchom tuż przed obiadem czy kolacją – jeśli tak zrobisz, dziecko straci ochotę na bardziej pożywne jedzenie, a przegryzka nie może go zastąpić. Pamiętaj też, że maluch nie powinien wciąż dostawać czegoś do podjadania. No i warto od samego początku przyzwyczaić dziecko do jedzenia tylko wartościowych przekąsek.

Orzechy podawane w całości nadają się dopiero dla dzieci po trzecich urodzinach (ze względu na ryzyko zakrztuszenia się nimi). Wcześniej dziecko może je jeść, ale w formie zmielonej, rozdrobnionej jako dodatek do dań.

Z orzechami trzeba postępować ostrożnie, bo zdarza się, że maluchy mają na nie alergię – choć najnowsze brytyjskie badania wykazały, że wczesne (tzn. w pierwszym roku życia) podawanie dzieciom orzechów, np. w postaci masła orzechowego, może zapobiegać alergii na orzechy. Potrzebne są jednak dalsze badania (póki co w Polsce zaleceń nie zmieniono). Warto kupować orzechy na wagę w sklepach ze zdrową żywnością lub w zaufanych warzywniakach (w produktach przechowywanych w plastikowych torebkach bywają ślady pleśni).

Jakich przekąsek nie dawać dziecku

Przekąski dla dzieci trzeba wybierać szczególnie starannie – nie mogą to być byle jakie produkty. Nawet przekąski powinny dostarczyć wartościowych składników odżywczych. Tymczasem w sklepie bardzo łatwo kupić gotowe, wysoko przetworzone i wydawałoby się nieszkodliwe przekąski. Opakowania zachęcają do kupna, jednak często zawierają nadmiar soli lub cukru, których dzieci powinny unikać. Nie daj się namówić na kupno batonika czy słodkiej drożdżówki. Gotowe produkty zawierają też często substancje dodatkowe (konserwanty, barwniki itp.), których powinniśmy zjadać jak najmniej. A najmłodsze dzieci powinny ich unikać.

Zobacz też:

ciastka, dziecko, kuchnia, słodycze
Żywienie
Zdrowe słodycze dla dzieci: jakie kupować i jak je zrobić w domu? Przepisy
Dzieci lubią słodycze i trzeba się z tym pogodzić. Zamiast z tym walczyć, naucz malca, że zdrowe desery też mogą być pyszne. Zobacz, jakie słodkie produkty możesz dawać dziecku ze spokojnym sumieniem. Podpowiadamy, jak zrobić zdrowe słodycze w domu.

Zdrowe słodycze dla dzieci – czy to możliwe? Miłość do słodkiego smaku jest zapisana w genach. Dziecko już w brzuchu mamy znacznie chętniej łyka płyn owodniowy, jeśli ma on słodki smak. Ale z drugiej strony dobrze wiesz, że nadmiar cukru prowadzi do próchnicy i otyłości, a w przyszłości także do cukrzycy. Na szczęście są też zdrowe słodkości, które można podawać dziecku bez wyrzutów sumienia. Podpowiadamy, jakie zdrowe słodycze kupować w sklepie. Podsuwamy też przepisy na domowe słodycze dla dzieci. Jakie są zdrowe słodycze dla dzieci? Najlepsze zdrowe słodycze to te naturalne. Oswajanie dziecka ze słodkim smakiem zacznij więc od owoców. Owoce zawierają naturalny cukier – fruktozę – i dlatego są tak słodkie. Możesz je miksować, przygotowywać z nich musy, dodawać do placuszków i ciast. Będą też znakomitym farszem do naleśników i pierogów. A jakie są inne zdrowe słodycze dla dzieci ze sklepu? Warto kupować suszone owoce, takie jak: rodzynki, daktyle, figi, morele, śliwki chipsy jabłkowe. Suszone owoce też są słodkie, a w dodatku można je dodawać do różnego rodzaju deserów. Oczywiście należy je włączyć do diety dziecka zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt i pokroić przed podaniem, by zminimalizować ryzyko zadławienia. Jeśli kupujesz inne słodycze dla dzieci, zawsze sprawdzaj ich składy. Produkty nie powinny zawierać cukru, soli ani żadnych sztucznych dodatków. Wybieraj tylko naturalne, z naturalnymi barwnikami i np. słodzone ksylitolem. Jak zrobić zdrowe słodycze dla dzieci? Deser mleczny Mleko jest słodkie dzięki temu, że zawiera naturalny cukier mleczny (laktozę). Bardzo dobrym deserem dla malca są różnego typu napoje mleczne, jogurty, budynie, koktajle. Zawierają białko i wapń, niezbędne do prawidłowej mineralizacji kości. Mleczne desery można przełożyć do pucharka,...

pizza dla dzieci
Adobe Stock
Żywienie
Pizza dla dzieci: przepisy na szybkie i zdrowe pizze (w tym najlepsze ciasto!)
Pizza dla dzieci zrobiona w domu – brzmi dobrze? To danie zazwyczaj króluje na liście ulubionych dziecięcych potraw. Na szczęście, w przeciwieństwie do hamburgerów czy frytek z baru, domowa pizza to całkiem zdrowe jedzenie. Przedstawiamy przepisy na ciasto na pizzę dla dzieci i sos oraz pomysły na zdrowe składniki.

Robienie pizzy dla dzieci to sama frajda. Przepisy na nią są proste, można eksperymentować z dodatkami, a do przygotowań włączyć także maluchy. Świeże składniki mają mnóstwo wartości odżywczych. Zdrowa pizza dla dzieci nadaje się na drugie danie, pożywną kolację, można ją również zjeść (na zimno) na pikniku, w podróży, na wycieczce. Spis treści : Ciasto na pizzę dla dzieci Pizza Margherita: przepis na szybką pizzę dla dzieci Zdrowa pizza dla dzieci: pizza warzywna Pizza hawajska: przepis Od kiedy pizza dla dzieci? Ciasto na pizzę dla dzieci: przepis Według naszego przepisu zrobisz grubsze ciasto na pizzę, bo takie – wiemy z doświadczenia – dzieciaki lubią najbardziej! Składniki: 2 szklanki mąki 3-4 dag drożdży 3 łyżki oleju lub oliwy szczypta soli szklanka wody lub mleka Wykonanie: Pokruszone drożdże rozpuść w letniej wodzie lub mleku, wymieszaj z mąką i solą. Wyrabiaj, wlej olej. Wyrabiaj dalej, aż ciasto będzie gładkie. Przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia (30-60 min). Gdy ciasto podwoi objętość, rozwałkuj je na placek o grubości 3–10 mm. Wyłóż nim formę, zrób brzegi. Pizzę na takim cieście piecze się w piekarniku nagrzanym do 190°C (góra-dół). Czas pieczenia wynosi około 20 minut, aż ciasto się zezłoci i ser stopi. Pizza Margherita: przepis na szybką pizzę dla dzieci Składniki: pomidory bez skórki albo sos pomidorowy (najlepszy będzie sos zrobiony według przepisu podanego w ramce niżej), ewentualnie pomidory z puszki oliwa z oliwek łyżka ziół (bazylia, oregano lub gotowa mieszanka ziół do pizzy) mozzarella albo inny ser Wykonanie: 1. Rozgrzej piekarnik do  190°C (góra-dół). 2. Spód posmaruj oliwą. 3. Pomidory pokrój w plastry i ciasno ułóż na spodzie lub...

dieta lekkostrawna dla dziecka
Adobe Stock/nenetus
Żywienie
Dieta lekkostrawna dla dziecka: jaka to dieta? Przepisy na lekkostrawne śniadania, obiady i kolacje
Dieta lekkostrawna działa leczniczo i regenerująco na organizm. Jeśli ma być przeznaczona dla dziecka, warto ją dobrze przemyśleć i stosować tylko w określonych przypadkach. Podpowiadamy, co to znaczy, że dieta jest lekkostrawna, i co można wtedy jeść. Podajemy polecane produkty i przepisy na lekkostrawne śniadania i kolacje dla dzieci.

Dieta lekkostrawna dla dziecka jest prosta w skomponowaniu – wystarczy unikać niektórych ciężkostrawnych produktów, a zamiast nich wybierać takie, które nie obciążają żołądka. Dziecko na diecie lekkostrawnej powinno przy tym jeść małe posiłki o stałych porach. Wyjaśniamy, kiedy można stosować dietę lekkostrawną u dziecka. Dieta lekkostrawna dla dziecka Dieta lekkostrawna to prosty i zdrowy sposób żywienia, także dzieci. Nie wymaga znajomości specjalnych przepisów ani kupowania wymyślnych produktów. Dieta lekkostrawna polega na szykowaniu dań z określonych, lekkostrawnych składników. Główne zasady diety lekkostrawnej dla dzieci to: mało tłuszczu, mało błonnika, niewiele przypraw, odpowiedni sposób przyrządzania (np. gotowanie w wodzie, gotowanie na parze, duszenie, pieczenie w folii lub w naczyniu żaroodpornym), spożywanie regularnych, małych posiłków (5 razy dziennie), dokładne żucie i gryzienie każdego kęsa, picie dużych ilości wody. Dieta lekkostrawna oznacza dietę łatwostrawną, czyli taką, która nie obciąża układu pokarmowego albo konkretnego, chorego narządu, np. wątroby. Jest to zdrowa modyfikacja diety tradycyjnej, z której wyklucza się produkty ciężkostrawne i długo zalegające w żołądku. Rezygnuje się też ze smażenia i grillowania, tłuszcz dodaje się na zimno. Warto przy tym pamiętać, że aby dieta lekkostrawna dla dziecka spełniała swoją rolę, musi być różnorodna, bogata w składniki odżywcze i o odpowiedniej do wieku kaloryczności (to nie to samo co dieta niskokaloryczna!). Kiedy stosuje się dietę lekkostrawną u dzieci? w czasie choroby w trakcie rekonwalescencji po chorobie przy zaburzeniach w funkcjonowaniu układu pokarmowego przy nadwadze Dieta lekkostrawna dla dziecka: produkty W diecie lekkostrawnej postaw na lekkie produkty, które nie podrażnią układu pokarmowego, ale...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak