Sos sojowy zamiast soli? Czym przyprawiać dania dla dzieci, wyjaśnia dietetyk
Sos sojowy, podobnie jak sól, nadaje potrawom słony smak, a niektórzy twierdzą, że jest zdrowszy od soli. Czy można dodawać go do dań dla dzieci zamiast soli, której dzieci nie powinny jeść w nadmiarze? Wyjaśnia dietetyk, dr inż. Anna Harton z SGGW w Warszawie.
Wydaje ci się, że niesolone zupki czy inne dania nie smakują twojemu dziecku? To tylko złudzenie! Dziecko, które nie zna smaku soli, nie potrzebuje dosalania. Czy sól w takim przypadku lepiej zastąpić sosem sojowym, który też jest słony? Wątpliwości wyjaśnia dr inż. Anna Harton, dietetyk współpracująca z miesięcznikiem „Twoje Dziecko”.
Czy trzeba dosalać dania dla dzieci?
Spożycie soli w Polsce przekracza rekomendowane poziomy i to nawet dwu-, trzykrotnie. Ponadto obserwuje się także niedobre praktyki związane z dosalaniem potraw dla niemowląt i małych dzieci, bo w żywieniu najmłodszych rodzice często kierują się własnymi preferencjami i dosalają potrawy. Tymczasem sól nie jest dla dzieci zalecana, nie jest też składnikiem niezbędnym małemu dziecku, podobnie jak niemowlakowi. Źródłem soli (czy sodu) jest nie tylko sól w czystej postaci, ale także wiele innych produktów spożywczych. Najbardziej zasobne w sól, a tym samym w sód, będą produkty o wysokim stopniu przetworzenia. Nie są one jednak zalecane w żywieniu małych dzieci.
Czy sos sojowy jest lepszy niż sól?
Sos sojowy ma, podobnie jak sól, spore ilości sodu. Z tego powodu nie jest on najlepszym wyborem w przypadku najmłodszych dzieci. Zamiast niego lepiej przyprawiać dania dla dzieci świeżymi delikatnymi ziołami i przyprawami. Warto unikać jednak mieszanek przyprawowych – te mogą właśnie zawierać sól. Czytanie etykiet zawsze uchroni nas przed niewłaściwym wyborem.
Zobacz też:
- Jak zacząć zdrowiej jeść i karmić dziecko? 5 najważniejszych zasad
- Gdzie szukać pomysłów na dania dla dziecka?
- Czy dania z grilla szkodzą dzieciom? Wyjaśnia dietetyk