Twarożek zawiera nieco mniej wapnia niż jogurt czy kefir (bo większość zostaje w serwatce, która jest „produktem ubocznym” przy robieniu twarogu). I tak jednak jest w nim więcej wapnia niż w mleku, a ten pierwiastek zapewnia między innymi mocne kości. Twarożek lub naturalny serek homogenizowany możesz zacząć podawać dziecku, gdy skończy ono sześć miesięcy (jeżeli nie ma alergii na białka mleka krowiego). Na początku niemowlę może jeść produkty mleczne kilka razy w tygodniu. Jeśli nie zauważysz u niego żadnych reakcji niepożądanych - możesz podawać je częściej np. raz dziennie.

Reklama

Spis treści:

  1. Jaki twarożek dla niemowlaka?
  2. Twarożek dla niemowlaka - przepis
  1. Serek dla niemowlaka - uważaj na cukier!

Jaki twarożek dla niemowlaka?

Pamiętaj, że la niemowląt najlepsze są produkty naturalne, bez substancji dodatkowych i cukru. Jest kilka rodzajów twarożku dla niemowlaka, oto niektóre z nich:

  • domowy - zrobisz go sama. Potrzebne jest tylko pasteryzowane mleko (nie UHT, takie się nie zsiądzie). Musisz je zakwasić śmietanką, jogurtem lub kefirem, a po dobie, gdy się zsiądzie - wlej do niego pół szklanki wrzącego mleka. Całość wymieszaj i poczekaj, aż ser się zetnie. Potem wlej na sitko wyłożone gazą, pozostaw pod przykryciem, by serek dobrze odciekł, i przełóż do miseczki. Możesz dodać łyżeczkę jogurtu, owoce, trochę miodu i utrzeć na gładką masę.
  • twaróg na wagę - jest robiony z mleka ukwaszonego bakteriami fermentacji mlekowej. Kupuj sery tłuste lub półtłuste (organizm łatwiej przyswaja wtedy witaminy: A, D, E). Twaróg dokładnie rozgnieć widelcem, a po to, by nie był zbyt suchy, dodaj 2–3 łyżeczki jogurtu naturalnego.
  • homogenizowany - jest mieszany ze śmietanką lub z dodatkami smakowo-zapachowymi. Wybieraj naturalne. Możesz sama dokładać do nich owoce.
  • ziarnisty (np. wiejski) - do jego produkcji dodaje się niewielką ilość podpuszczki, a po ścięciu płucze wodą o coraz niższej temperaturze, dzięki czemu grudki twardnieją i oddzielają się od siebie. Serek miesza się potem z posoloną śmietanką.
  • śmietankowy - to zwykle roztarty lub zmielony twaróg zmieszany, np. z masłem, śmietaną. Może być naturalny lub z dodatkiem np. papryki.

Twarożek dla niemowlaka - przepis

Jak zrobić twarożek dla niemowlaka? Możesz przygotować go na kilka sposobów, np. sam makaron z twarogiem, twarożek z owocami lub połączyć te dwie opcje i przyrządzić pyszny twarożek z owocami i makaronem.

Makaron z twarogiem dla niemowlaka

Potrzebne będą ci:

Zobacz także
  • 3 łyżki białego sera twarogowego
  • 3 łyżki jogurtu naturalnego
  • makaron

Najpierw ugotuj makaron, następnie wymieszaj ser biały z jogurtem. Do makaronu dodaj przygotowany twarożek.

Twarożek z owocami dla niemowlaka

Możesz przygotować np. makaron z truskawkami i twarogiem. Będziesz to tego potrzebować:

  • garść truskawek (lub innych owoców)
  • 3 łyżki białego sera twarogowego
  • 3 łyżki jogurtu naturalnego

Umyj owoce, a następnie drobno je pokrój lub zmiksuj na mus. Pokrojone lub zmiksowane owoce wymieszaj z białym serem i jogurtem. Twarożek z owocami możesz podawać na ciepło lub na zimno. Całość będzie miała słodki smak, dzięki owocom, które dodasz.

Serek dla niemowlaka - uważaj na cukier!

Podajesz swojemu dziecku gotowe serki - słodkie, owocowe, w małych opakowaniach? Rzeczywiście, są bardzo wygodne, ale zanim je kupisz, sprawdź, jaki jest ich skład. Niestety, często jest w nich sporo cukru (w kubeczku to trzy, nawet cztery łyżeczki!). Jeśli maluch przyzwyczai się do słodkiego smaku, nie będzie potem chciał jeść zwykłego twarogu. To nie wszystko. W owocowych serkach często nie ma obiecanych owoców (chyba że są to produkty przeznaczone specjalnie dla niemowląt; te polecamy), a tylko dżem albo sam aromat. Czy coś się stanie, jeśli podasz dziecku taki gotowy serek? Oczywiście, że nie. Pod warunkiem, że malec będzie zajadał się nim od czasu do czasu. Na co dzień lepszy będzie twarożek przygotowany przez ciebie dla niemowlaka.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama