Szczypiorek, natka, rzeżucha, czyli witaminy prosto z parapetu
Pewnie tęsknisz już do nowalijek, ale na razie zrezygnuj z nich. Są sztucznie nawożone, by szybciej rosły i pięknie wyglądały. Lepiej samodzielnie wyhodować w domu natkę, szczypiorek czy rzeżuchę.
1 z 4
Będzie dużo zdrowiej, jeśli razem z dzieckiem posiejesz nasionka i będziecie się cieszyć z własnych parapetowych zbiorów pełnych witamin. Poza tym dziecko będzie też miało radość z obserwacji kiełkujących roślinek i opiekowania się nimi. To ważna nauka dla kilkulatka.
2 z 4
Rzeżucha
To pełen witamin zdrowy dodatek do kanapek, sałatek, twarogu, jaj, ryb, jajecznicy. Zawiera łatwo przyswajalny jod, a także dużo żelaza, wapnia oraz witaminy: C, A, PP, E i z grupy B.
Jak to zrobić: Wysiej nasionka rzeżuchy na delikatnie mokrą watę lub ligninę. Codziennie podlewaj nasiona (np. przy pomocy zraszacza) – podłoża nie można przesuszyć. Rzeżucha powinna stać w jasnym i ciepłym miejscu. Pierwsze kiełki powinny się pojawić już drugiego lub trzeciego dnia. Nożyczkami zetnij je tuż nad watą, gdy będą miały 5–7 cm. Po 10 dniach rzeżucha osiąga swoją finalną postać. Należy dbać by nie zakwitła, bo wtedy nabiera ostrego i gorzkiego smaku.
Zobacz też: Jakie danie na śniadanie?
3 z 4
Natka pietruszki
To doskonałe źródło witaminy C, drobniutko posiekaną możesz dodawać do potraw niemowlakowi od 10. miesiąca życia. Jest bogata w składniki mineralne, zawiera też kwas foliowy, który ułatwia przyswajanie żelaza – powinny pamiętać o niej przyszłe mamy. Dodawaj ją do zup, sosów, ryb, surówek, ziemniaków, sałatek.
Jak to zrobić: na talerzyk nalej około pół centymetra wody. Weź kilka pietruszek z maleńką nacią, zetnij korzeń tak, aby zostało go około centymetra, i połóż pietruszki na talerzyk z wodą. Ustaw je w nasłonecznionym miejscu, najlepiej na parapecie. Po kilku dniach pietruszka wypuści dużo zielonych listków.
Zobacz też: 6 rodzajów jajek dla dziecka
4 z 4
Szczypiorek
Ma dużo witamin (C, PP i B) i ważne dla zdrowia związki siarki. Jest lekko pikantny w smaku. Można nim przyprawiać i dekorować dania. Używaj go do sałatek, past, twarożku, jaj, ryb, zapiekanek, jajecznicy.
Jak to zrobić: do miski wsyp białe kamyczki kupione w kwiaciarni i wsadź w nie cebulki (najlepiej już kiełkujące). Obficie podlej i dbaj, by cały czas miały mokro. Po kilku dniach szczypiorkowe listki urosną. Zaletą kamykowej uprawy jest to, że można wyciągnąć cebulkę i pokazać dziecku, jak rosną jej korzonki.
Zobacz też: Egzotyczne przyprawy dla dziecka