Śniadanie dla rocznego dziecka: 26 pomysłów (także na zdrowe śniadanie bez mleka)
Śniadanie dla rocznego dziecka musi być odpowiednio skomponowane. Żeby maluch prawidłowo się rozwijał, zdrowe śniadanie powinno dostarczać aż 25 proc. dziennego zapotrzebowania na energię. Te pomysły na śniadania, także dla rocznych dzieci ze skazą białkową, zasmakują też reszcie domowników.
Śniadanie dla rocznego dziecka powinno dostarczać sporo energii, żeby maluch miał siłę aktywnie rozpocząć dzień. Dietetycy wyliczyli, że powinno pokrywać aż jedną czwartą dziennego zapotrzebowania. Po nocnej przerwie, czyli co najmniej po dziewięciu godzinach snu, we krwi dziecka jest niski poziom glukozy, a właśnie ona jest paliwem dla mózgu. Zdrowe śniadanie dla rocznego dziecka jest więc niezbędne do tego, aby zdobywało nowe umiejętności, rozwijało się prawidłowo fizycznie i intelektualnie. Warto mu to ułatwić.
Spis treści:
- Co na śniadanie dla rocznego dziecka: przykładowe produkty
- Zdrowe śniadanie dla rocznego dziecka
- Pomysły na śniadanie dla rocznego dziecka (i niejadka)
- Mleczne śniadanie dla rocznego dziecka
- Śniadanie dla rocznego dziecka (bez mleka)
- Drugie śniadanie dla rocznego dziecka
- Śniadanie dla rocznego dziecka – dodatkowe przepisy
Co na śniadanie dla rocznego dziecka
Dobrym pomysłem na początek dnia dla rocznego dziecka jest śniadanie na ciepło - do jego trawienia i przyswojenia organizm zużywa mniej energii, a tym samym więcej zostaje jej dziecku na aktywne poznawanie świata. Na śniadanie dobre są produkty zawierające sporą dawkę węglowodanów (kasze, pieczywo, miód, dżem), które dość szybko nasycają i sprawnie są przekształcane w energię. Dobry zestaw śniadaniowy dla rocznego dziecka to np.:
- mała porcja ciepłej kaszy
- kanapeczki z jajkiem na twardo i kilka pomidorków koktajlowych
- owocowa herbatka (bez cukru).
Na śniadania szczególnie polecamy:
Zobacz także
- biały ser – można z niego zrobić twarożek z warzywami, np. rzodkiewką i szczypiorkiem.
- kaszki – gotowe kaszki przygotowuje się łatwo i szybko. Wzbogacane są w cenne składniki mineralne i witaminy.
- mleko – w pierwszym roku życia modyfikowane. W 12. miesiącu życia dziecko może spróbować zwykłego słodkiego mleka. Przygotowuj na nim kakao (naturalne, nie instant) lub kawę zbożową.
- naturalne kasze i płatki – są dobrym źródłem energii. Zawierają błonnik wspomagający pracę układu pokarmowego.
Zdrowe śniadanie dla rocznego dziecka
Drożdżówka i słodki sok z kartonika to nie jest zdrowe, ani nawet zadowalające, śniadanie dla rocznego dziecka. Choć szybko się je przygotowuje, to da maluchowi energię tylko na chwilę i nie dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Śniadanie dla małego dziecka powinno zawierać węglowodany, białko i tłuszcz oraz cenne dla organizmu mikroelementy. Rocznemu dziecku na zdrowe śniadanie proponuj:
- kasze na mleku - prócz manny i gotowych kaszek w diecie rocznego dziecka (i starszego) powinny znaleźć się też inne kasze i naturalne płatki. Staraj się ograniczać gotowe płatki śniadaniowe – zwykle są mocno dosładzane. Spróbuj dodawać dziecku płatki na bieżąco, w miarę jedzenia – część dzieci woli je chrupać, zamiast jeść mocno rozmoczone. Sprawdź, co bardziej odpowiada twojemu malcowi.
- potrawy z jajek i nabiał - produkty zawierające białko i tłuszcz (mleko, sery, jajka), trawione są wolniej i dlatego dają uczucie sytości na dłużej. Dzięki nim dziecko nie będzie domagać się zbyt szybko przekąski. Podaj dziecku np. jajko na twardo na kanapce lub jajecznicę, twarożek, a do tego kilka pomidor lub ogórek zielony.
Oprócz jasnego pieczywa dziecko powinno jeść też pełnoziarniste, np. chleb lub bułki grahamki.
Mleczne śniadanie dla rocznego dziecka
Małe dzieci powinny rano wypić mleko lub zjeść jego przetwory. Mleko, kefir, jogurt, maślanka, żółte sery, podobnie jak twaróg, są dla nich najlepszym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, który jest niezbędny m.in. do budowania kości i zębów dziecka. Pamiętaj jednak, że wapń najlepiej się wchłania w obecności witaminy D. W naszej szerokości geograficznej większość ludzi ma jej niedobory. Dlatego porozmawiaj z pediatrą o suplementacji diety malucha tą witaminą. Na rynku dostępne są też produkty fortyfikowane tą witaminą, czyli takie, do których w procesie produkcji dodano witaminę D.
Na mleczne śniadanie dla rocznego dziecka możesz podać:
- twarożek z truskawkami (mogą być mrożone!)
- warzywa z twarożkiem
- jogurt z owocami i płatkami kukurydzianymi (lub owsianymi)
- twarożek Gąski Balbinki
- kaszka kukurydziana z owocami
Pomysły na śniadanie dla rocznego dziecka
Bardzo ważne jest, aby w diecie dziecka znajdowały się warzywa i owoce. Dlatego dodawaj je do wspomnianych wyżej kasz, serków, jogurtów i kanapek. Zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Kładź na chleb z serem plasterki pomidora, ogórka, rzodkiewki, a także kiełki. Do twarożku i jajecznicy dodawaj szczypiorek, a do kasz – przetarte lub świeże owoce.
Dziecko, zupełnie jak dorosły, chętniej jada atrakcyjnie wyglądające potrawy. Sprawdź te pomysły na kreatywne i urocze śniadania dla rocznego dziecka:
- kanapka dla niejadka - 10 kreatywnych pomysłów
- wesołe kanapki: 10 propozycji
- nietypowe kanapeczki: 14 pomysłów
Śniadanie dla rocznego dziecka bez mleka
Dziecko ze skazą białkową uczulone jest na białka mleka krowiego. Takiemu maluchowi zaleca się dietę bezmleczną. Dlatego na śniadanie dla rocznego dziecka bez mleka można przygotować:
- kanapeczki (np. z pastą jajeczną) posmarowane oliwą zamiast masła; pieczywo powinno także być bezmleczne,
- kaszki na wodzie z dodatkiem owoców,
- dania z jaj (najbezpieczniejsze są jaja przepiórcze): omleciki, jajecznica, jajo na twardo lub miękko, pasty jajeczne – wszystko z dodatkiem warzyw, np. szczypiorku, groszku lub kukurydzy czy pomidorków.
- siemianka
- budyń z kaszy jaglanej
- tosty z jajecznicą (zastąp masło kroplą oleju rzepakowego)
- omlet dyniowy
- omlecik z jabłkiem (nie dodawaj mleka)
Drugie śniadanie dla rocznego dziecka
Powinno zaspokoić niewielki apetyt i pomóc przetrwać maluchowi do obiadu. Najlepsze są owocowe lub warzywne przekąski, które z powodzeniem zastąpią tradycyjne drugie śniadanie w postaci kanapek. Łatwo też je przygotować i zabrać ze sobą np. na spacer. Poniżej kilka podpowiedzi na zdrowe drugie śniadanie dla rocznego dziecka:
Śniadanie dla rocznego dziecka – dodatkowe przepisy
Pomysłów na śniadanie dla rocznego dziecka można znaleźć wiele. My szczególnie polecamy następujące przepisy:
- 6 pomysłów na jogurt
- Pyszny omlet z marchewką
- Owsianka z jabłkiem
- Twarożek ze szczypiorkiem
- Kaszka kukurydziana z owocami
- Kaszka ryżowa z brzoskwinią
- Ryż z musem morelowym
- Bezmleczne naleśniki z jabłkiem
- Jajecznica na parze ze szczypiorkiem
Sprawdź też:
- Co je roczne dziecko – przykładowy jadłospis na 3 dni
- Zasady komponowania diety rocznego dziecka
- 14 produktów zakazanych dla roczniaka