Nie zawsze masz zabierzesz ze sobą z domu kanapkę, banana czy sok przecierowy. W takiej sytuacji najlepiej jest po prostu wejść do sklepu i kupić dla malucha coś, co szybko zaspokoi głód. I wcale nie musi to być czekoladowy baton, który może mieć nawet 200 kcal (!), a w środku głównie cukier i tłuszcz. Szybko zaspokoi głód, ale na krótko. Duża ilość węglowodanów prostych powoduje, że we krwi gwałtownie rośnie poziom glukozy, ale potem szybko spada. I dziecko znów jest głodne! Co zatem dać dziecku?

Reklama

1. Ciasteczka pełnoziarniste

Mają sporo cukru, ale też bogatszą w składniki mineralne mąkę z pełnego ziarna i płatki zbożowe. Zawarte w nich węglowodany złożone – w odróżnieniu od prostych – powodują, że dziecko dłużej nie jest głodne. Dodatek orzeszków, sezamu czy rodzynek sprawia, że ciastka są jeszcze wartościowsze. To zastrzyk witamin z grupy B i dobrych tłuszczów.

Zobacz też: 6 zbożowych przebojów dla dziecka

2. Chipsy jabłkowe

Bardzo dobry pomysł na przekąskę. Są znakomite do pogryzania i zdrowe, bo to same owoce, w dodatku niczym niekonserwowane. Jedynym minusem jest fakt, że jeśli dziecko jest porządnie głodne, na długo się nimi nie naje. Ale będziesz mieć czas, by pomyśleć o czymś konkretniejszym.

3. Popcorn

W jednej porcji (20 g) jest około 1 g tłuszczu i 80 kcal. Jego zalety to spora ilość błonnika, potasu oraz magnezu. Zdrowszy będzie popcorn robiony w domu. Nic się jednak nie stanie, jeśli czasem dziecko zje też taki na mieście.

Zobacz także

4. Mieszanka bakaliowa

Orzechy, migdały, rodzynki, suszone morele, śliwki – to samo zdrowie! Mnóstwo beta-karotenu, witamin z grupy B, kwasów omega-3 i omega-6. Ale uwaga: zanim podasz dziecku suszone owoce, lepiej je umyć, gdyż często są konserwowane związkami siarki.

5. Kabanosy z łososia

Smaczne i zdrowe. W odróżnieniu od mięsnych kabanosy rybne zawierają dobre tłuszcze omega-3, których dzieci zwykle mają za mało, bo jedzą niewiele ryb. Plusem jest jeszcze i to, że łososiowe kabanosy wędzi się tradycyjną metodą (nie są do nich dodawane żadne środki chemiczne).

6. Bułka z szynką

Czasem najprościej jest kupić w sklepie 2–3 plasterki wędliny i kajzerkę (a jeszcze lepiej grahamkę). Poproś sprzedawczynię o przekrojenie bułki, do środka włóż wędlinę. Do tego soczek lub pitny jogurt. Po takim posiłku przedszkolak na pewno długo nie będzie głodny!

7. Drożdżówka

Ciasto jest lekkostrawne i delikatne, a w budyniu i serku znajduje się trochę wapnia. W drożdżówkach są też jednak utwardzane tłuszcze, a więc szkodliwe izomery trans. Kupuj je więc dziecku od czasu do czasu. Drożdżówka to jednak nie to samo, co domowe ciasto drożdżowe.

Zobacz też: 6 najzdrowszych przekąsek dla dziecka

Reklama

Konsultacja merytoryczna

dr inż. Anna Stolarczyk

Dietetyczka, członkini Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych
Reklama
Reklama
Reklama