Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Żywność ekologiczna dla dziecka
Fotolia
Żywienie

Czy warto kupować ekologiczne jedzenie dla dziecka?

Taka żywność często kojarzy się z wyższą jakością, z czymś zdrowszym. Produkty ekologiczne miewają mniej apetyczny wygląd, a do tego są droższe. Czy są dobre dla małych dzieci?
dr hab. inż. Anna Harton
Konsultacja merytoryczna

Produkty wysokiej jakości powinni jeść wszyscy, a szczególnie niemowlęta, małe dzieci, kobiety w ciąży i mamy karmiące. Ten pierwszy okres życia (łącznie z okresem prenatalnym) jest tak istotny dla najmłodszych, bo właśnie wtedy kształtują się ich najważniejsze układy i organy. Czy warto, by dziecko jadło produkty eko, skoro każda żywność dostępna w sklepach musi spełniać wymagania prawne?

Jak się produkuje żywność ekologiczną?

Certyfikowana żywność ekologiczna podlega ścisłej kontroli – poddaje się jej nie tylko produkt końcowy, ale też jego przechowywanie, przetwarzanie i oznakowanie. Produkty eko nie mogą zawierać składników (organizmów) genetycznie modyfikowanych (GMO), są też wytwarzane bez napromieniania, użycia sztucznych nawozów czy środków ochrony roślin. W większości przypadków nie zawierają substancji dodatkowych (E). Produkcja ekologiczna w dużym stopniu powinna być związana z gospodarowaniem blisko natury, nieużywaniem syntetycznych nawozów, chemicznych środków ochrony roślin. W przypadku zwierząt powinny mieć one dostęp do swobodnego wybiegu, np. kury nie mogą mieszkać w klatkach, krowy powinny chodzić po pastwisku i jeść naturalne pasze bez antybiotyków i stymulatorów wzrostu czy apetytu.

Jakie zalety mają produkty ekologiczne?

Żywność ekologiczna produkowana blisko natury: 

  • powinna zawierać mniejszą (w porównaniu do tradycyjnej) ilość substancji, które spożywane często i w dużych ilościach mogą szkodzić. Badania dowodzą, że np. pestycydy spożywane przez lata nawet w małych ilościach są groźniejsze niż zjadane krótko w większych dawkach i mogą powodować m.in. zakłócenia rozwoju, gorszą odporność, nieprawidłowy metabolizm, nowotwory, wady wrodzone. 
  • w zasadzie nie zawiera substancji dodatkowych (E), w tym konserwantów, barwników czy słodzików. Istnieje jednak opublikowana (jako rozporządzenie Komisji WE) lista dodatków, które mogą być wykorzystane przez producenta do wytwarzania produktów eko.

Zobacz też: Konserwanty, barwniki, aromaty - jaka ilość jest bezpieczna dla dziecka?

Czy produkty eko mają więcej składników odżywczych?

Żywność ekologiczną postrzega się jako bardziej wartościową, w tym często o wyższej zawartości składników mineralnych czy witamin. Nie wszystkie badania to potwierdzają. Z tymi tezami zgadzają się jednak naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Twierdzą, że mleko ekologiczne jest bogatsze w wapń niż produkowane w inny sposób, a badacze z Newcastle University w Anglii wskazują, że ma więcej antyoksydantów (np. witaminy E, C). Tak samo jest np. z marchewką eko, która zawiera mniej szkodliwych azotanów niż ta z upraw tradycyjnych. Ważne jest i to, że owoców i warzyw eko nie musisz obierać, bo w skórce i pod nią nie gromadzą się np. pozostałości środków ochrony roślin (bo się ich nie używa), a właśnie tam jest najwięcej witamin.

Jak poznać żywność ekologiczną? 

Przede wszystkim obejrzyj etykietę. Jeśli jej nie ma (np. na ziemniakach, marchewce na wagę), poproś sprzedawcę o certyfikat (powinien go mieć). Lepiej kupuj żywność paczkowaną, z etykietą – będziesz mieć niemal 100-proc. pewność. Warto także mieć zaufany sklep i tam robić zakupy.

Zobacz też: Jak czytać etykiety - 6 złotych zasad

Co powinno być na ekoetykiecie?

Jeśli produkt jest nazwany „eko”, „bio”, to wskazuje to jednoznacznie na ekologiczne metody produkcji. Wtedy zgodnie z prawem jego etykieta musi zawierać (oznaczenia muszą być widoczne, czytelne i nieusuwalne): 

  1. Logo rolnictwa ekologicznego, czyli tzw. euro-liść.
    Europejskie log żywności ekologicznej
    Mat. pras.
  2. Pod nim: kod jednostki certyfikującej producenta lub dostawcę ekoproduktu – zawiera on kod państwa certyfikującego, oznaczenie EKO, BIO, ORG i numer jednostki certyfikującej, np. PL-EKO-999
  3. A jeszcze niżej: oznaczenie pochodzenia surowców rolniczych, np. rolnictwo UE, rolnictwo PL, rolnictwo spoza UE.
  4. Etykieta musi też zawierać nazwę i adres producenta. . 

Czy produkty eko są dobre dla dzieci?

Podobnie jak produkty tradycyjne także te ekologiczne podlegają przepisom ogólnym, dotyczącym żywności. Ale te przepisy nie są tak restrykcyjne jak te odnoszące się do żywności dla niemowląt i małych dzieci – są one nawet kilkaset razy bardziej restrykcyjne w przypadku zanieczyszczeń (np. rtęć, dioksyny, azotany) w porównaniu do żywności zwykłej czy ekologicznej. Żywność dla dzieci podlega też kontroli służb sanitarnych i musi być właściwie oznaczona, co gwarantuje jej jakość i bezpieczeństwo.

Zobacz też: Fajnie być eko

Które produkty dla dziecka są bezpieczne? Jak to sprawdzić – mówi dyrektor IMiD [WIDEO]

marchewka
Żywienie
EKO jest lepsze
Czym różnią się te marchewki? Może tym, że jedna jest nieobrana, a druga mocno wyszorowana? Jedna rosła w ekogospodarstwie, a druga w tradycyjnym. Udowodnimy, że produkty spod znaku EKO są zdrowsze.

Gdzie kupisz produkty EKO Tylko odpowiedni certyfikat upoważnia do używania określenia BIO czy EKO. Wydają go specjalne instytucje, które oceniają, czy ekologiczne gospodarstwo rolne przestrzega surowych zasad upraw roślin lub hodowli zwierząt. Kontrole powtarzane są co rok – niespełnienie warunków oznacza utratę licencji. Na etykiecie produktu ekologicznego powinien być podany adres producenta, numer certyfikatu i nazwa jednostki, która go wydała. Produktów ze znaczkiem EKO szukaj: W sklepach z ekologiczną lub zdrową żywnością. Niestety, najwięcej ich w dużych miastach (Warszawa, Łódź, Wrocław), ale to się powoli zmienia. Szukaj szyldu „Organic Farma Zdrowia” (adresy na www.organicmarket.pl). W wyznaczonych stoiskach w supermarketach. Znajdziesz takie np. w Tesco (stoisko Organic). W internecie. Dobre adresy www: ecolive.pl, ekosfera.pl, fabio.pl, pysznieizdrowo.pl, naturo.pl. Uwaga! Jeśli nie masz możliwości kupienia żywności ze znakiem EKO albo po prostu brakuje ci czasu na pichcenie, zawsze możesz sięgnąć po gotowe obiadki , deserki czy soki dla maluszków. Szukaj opakowań ze znaczkiem BIO.   Cena: 3 zł/1 kg, kupiona w sklepie z ekologiczną żywnością* Nie ma szkodliwych substancji , bo warzywa i owoce w rolnictwie ekologicznym chroni się naturalny-mi metodami, np. marchewkę sadzi się na przemian z cebulą, bo jej ostry zapach odstrasza szkodniki. To nie wszystko. Pola ekogospodarstw  zwykle znajdują się w pobliżu lasów, w których aż roi się od ptaków (tworzy się też dla nich miejsca lęgowe). A przecież ptaki to naturalni wrogowie szkodników. Rośnie bez chemii, bo ziemię w ekogospodarstwach nawozi się naturalnymi kompostami. Samowystarczalność to podstawowa zasada tego typu rolnictwa – czyli ziemia daje paszę, a zwierzęta nawóz. Ma więcej wartości odżywczych, bo dzięki naturalnej opiece ziemia oddaje...

bezpieczna żywność
Fotolia
Żywienie
Gotowane w domu czy gotowe ze sklepu - jakie jedzenie jest lepsze dla dzieci?
Coraz więcej mówi się, że żywienie może wpływać - dobrze lub źle - na rozwój i zdrowie dzieci. Nic więc dziwnego, że starasz się wybierać dla malucha jak najlepsze, bezpieczne produkty. Bezpieczne – to znaczy jakie?

Eksperci zapewniają, że żywność dostępna w sklepach jest bezpieczna, bo dopuszczono ją do sprzedaży. Czuwają nad tym instytucje kontrolujące rynek. Ale nie da się zaprzeczyć, że w sklepach są produkty, które bardziej nadają się dla niemowląt i małych dzieci , i te, które nadają się mniej.  Co to znaczy bezpieczna żywność? To produkty, które nie tylko zawierają składniki odżywcze i dostarczają energię, ale też nie zawierają składników (lub zawierają je w dopuszczalnej przez prawo ilości), które mogłyby być jakimkolwiek zagrożeniem dla zdrowia. Chodzi głównie o substancje dodatkowe , ale też o zanieczyszczenia bakteryjne, pozostałości środków ochrony roślin, metale ciężkie czy związki, które powstają podczas przetwarzania. Żywność w sklepach powinna być bezpieczna pod każdym względem. Gwarantują to producenci, którzy muszą przestrzegać prawa. Normy dla żywnośc i dla niemowląt i małych dzieci są dużo bardziej restrykcyjne niż te dla dorosłych.  Zobacz też: Czy warto kupować ekologiczne jedzenie dla dzieci? Dlaczego maluchy powinny jeść dobre produkty? Dzieci są bardziej narażone na szkodliwe działanie substancji zawartych w jedzeniu. Ich układ pokarmowy w pierwszych latach życia, tak jak cały organizm, nie jest w pełni dojrzały. Silniej reaguje na nadmiar i niedobór składników odżywczych i na zanieczyszczenia żywności. Poza tym w przeliczeniu na kilogram masy ciała małe dzieci potrzebują dużo więcej energii i składników odżywczych niż dorośli, więc żywność podawana im powinna być możliwie najbardziej wartościowa. Większe potrzeby organizmu wynikają z bardzo szybkiego tempa wzrostu i rozwoju – z jednej strony dzieci mają szybszy metabolizm, a z drugiej słabszą obronę przed szkodliwymi związkami , które mogą trafiać do przewodu pokarmowego także z nieodpowiednią żywnością. Czego nie wolno dodawać do...

mama, dziecko, jabłka, dziewczynka
Żywienie
Bio, organic czy eko, czyli o żywności ekologicznej
Coraz głośniej robi się o żywności ekologicznej, czyli wytwarzanej w sposób przyjazny dla natury i człowieka. O co w tym wszystkim chodzi? Dlaczego takie jedzenie jest lepsze niż to pochodzące z rolnictwa konwencjonalnego? I dlaczego nie ma pewności, że żywność GMO jest bezpieczna? Wyjaśniamy.

Jedzenie ekologiczne wygląda mniej apetycznie, warzywa, owoce są mniejsze i droższe niż zwykłe. Ale… za to jest smaczniejsze i zdrowsze , bo zawiera więcej składników odżywczych, a mniej szkodliwych pozostałości środków ochrony roślin i metali ciężkich. To nie tylko moda Produkty eko powinny jeść zwłaszcza kobiety w ciąży, niemowlęta i małe dzieci. Głównie dlatego, że nie zawierają pestycydów , które spożywane przez lata nawet w małych ilościach są groźniejsze niż zjadane krótko w większych dawkach. Toksykolodzy są zgodni: powodują zakłócenia rozwoju, obniżenie odporności, nieprawidłowy metabolizm, zmiany nowotworowe, neurologiczne, wady wrodzone, problemy z płodnością. Udowodniono to na zwierzętach – te, które miały paszę ekologiczną , były bardziej płodne niż te na paszy konwencjonalnej. Nic dziwnego, że producenci żywności dla dzieci oznaczają swoje produkty unijnym znakiem: „Rolnictwo ekologiczne”. Szukaj unijnego ekologo Takiego unijnego znaku mogą używać wszystkie polskie certyfikowane gospodarstwa ekologiczne od 1 lipca 2010 roku. Kupując produkt ze znakiem „Rolnictwo ekologiczne”, masz gwarancję, że 95% jego składników zostało wyprodukowanych metodami ekologicznymi i spełnia on wymogi systemu certyfikacji. Zobacz też: Ekologiczne jedzenie dla dzieci - dlaczego jest lepsze? Jak kurka z podwórka Żywność ekologiczną na świecie różnie się nazywa, np. w Niemczech – „bio”, w Wielkiej Brytanii – „organic”. To to samo co nasze „eko”. Nie daj się jednak nabrać na ogólną nazwę „ zdrowa żywność ”. Tak określane (z powodów „marketingowych”) bywają produkty podszywające się pod eko. Prawdziwy produkt ekologiczny musi spełniać wiele wymagań i być dobrze oznakowany. To gwarancja, że kontroli podlega nie tylko produkt końcowy, lecz...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak