Nie wszystkie ciążowe dolegliwości przechodzą same. Są takie, które powinnaś skonsultować z położną bądź lekarzem prowadzącym oraz takie, które powinny skłonić cię do zgłoszenia się na szpitalną izbę przyjęć. Zobacz nasz film, w którym nasz ekspert, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, tłumaczy, jak rozróżnić niegroźne dolegliwości od tych wymagających natychmiastowej interwencji.

Reklama

Nasilające się krwawienie – nie lekceważ!

Krwawienie trwające powyżej 3 dni może być sygnałem, że nie wszystko przebiega w ciąży prawidłowo. Jeżeli trwa więcej niż 7 dni, ma charakter nasilający się i charakteryzuje się żywą czerwona krwią, niezwłocznie udaj się do lekarza. Nie lekceważ zwłaszcza krwawienia na początku ciąży.

Ale uwaga! Około 6-15 proc. kobiet na początku ciąży plamią krwią w dniach, w których powinna przypadać miesiączka. Tak się zdarza i nie jest to powód do niepokoju.

Pomocy lekarskiej wymagają bóle brzucha prowadzące do regularnej akcji skurczowej, występującej co 15 minut i trwającej do 30 sekund, powodujące skracanie szyjki macicy oraz niosące ryzyko porodu przedwczesnego.

Zobacz także

Ale uwaga! Możemy odczuwać skurcze brzucha od 20 tygodnia ciąży. Są one prawidłowe, o ile nie są regularne. Może ich być do 10 w ciągu dnia i są odczuwane przez kobiety jako chwilowe twardnienie brzucha.

Nie możesz też lekceważyć nadmiernych wymiotów, których nie można pohamować oraz infekcji dróg moczowych.

Obrzęki, bóle brzucha, skurcze – do tego musisz się przyzwyczaić

Kobiety często niepokoją się dużą ilością śluzu w drogach rodnych, obawiając się infekcji. Jeżeli nie towarzyszy temu pieczenie, swędzenie czy nieprzyjemny zapach, nie ma powodów do obaw i nie wymaga to leczenia.

Na początku ciąży część kobiet skarży się na bóle brzucha. Wynikają one z rosnącej macicy. Taki stan może trwać przez 2-3 miesiące, a w łagodzeniu objawów pomogą leki rozkurczowe. Przyszłe mamy często denerwują się także obrzękami nóg. Bez potrzeby, pod koniec ciąży, około 32 tygodnia, problem ten dotyka większość kobiet.

Reklama

Ale uwaga! Obrzęki po 20 tygodniu ciąży mogą być sygnałem nadciśnienia i tego nie można bagatelizować. Ważne, abyś nie wahała się i każde dolegliwości zgłaszała lekarzowi. Fachowiec oceni czy jest to zagrożenie dla twojej ciąży, czy też nie.
Zobacz też: Co to jest ciąża zagrożona

Reklama
Reklama
Reklama