Nogi stają się ciężkie i puchną szczególnie w okresie letnim, kiedy jest gorąco. Czy to normalny objaw w ciąży? A może obrzęki kostek to powód do niepokoju? Jeśli tak, to czy tylko w ostatnim trymestrze? O obrzęki i żylaki w ciąży zapytaliśmy dra Tadeusza Oleszczuka, ginekologa.

Reklama

Czy obrzęki w ciąży są niebezpieczne?

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz ciąży Czytaj więcej

Zobacz także

W ciąży serce musi pompować więcej krwi. Wzrasta jej objętość, wzrasta też przestrzeń, na której ona krąży, bo dochodzi łożysko, zwiększona macica. Dlatego ta krew nie zawsze chętnie wraca, szczególnie gdy siedzimy kilka godzin z nogami do dołu... W ostatnich dwóch miesiącach ciąży spuchnięte nogi są normalne – nie wpływają na zdrowie dziecka, matki czy na przebieg porodu. Taka opuchlizna to zgromadzona w naczyniach woda, która powinna zostać oddana w postaci moczu w ciągu 6 tygodni po porodzie.
Uwaga: jeżeli silne obrzęki pojawiają się w pierwszym trymestrze, należy zbadać pracę serca i zmienić dietę w ciąży na bardziej obfitującą w warzywa, a mniej w cukier.

Zobacz też: Dość interwencji medycznych podczas porodu!

Sposoby na spuchnięte nogi w ciąży latem

Obrzękom, które powstają latem, kiedy jest gorąco, można przeciwdziałać:

  • pić dużo wody (aby rozrzedzała krew), ale nie kawy czy herbaty, bo te dodatkowo odwadniają
  • unikać przegrzanych pomieszczeń
  • nogi trzymać powyżej poziomu miednicy (najlepiej uniesione do góry, ale najniżej na wysokości brzucha)
  • unikać cukru w diecie, za to jeść dużo warzyw
  • codziennie podejmować jakąś aktywność fizyczną (wystarczy spacer, zajęcia fitness dla ciężarnych, joga czy basen).

Żylaki i pajączki – norma czy powód do niepokoju?

Jeśli masz skłonność dziedziczną do żylaków, mało się ruszasz, za to lubisz solidnie podjeść – masz duże szanse, że pojawią się u ciebie w ciąży żylaki. Same pajączki, czyli drobne żyłki, nie są niepokojące, ale z żylakami powinnaś pokazać się u lekarza prowadzącego ciążę. Ona zdecyduje, czy konieczne jest specjalistyczne leczenie.
Zobacz też: Jak ulżyć stopom w ciąży?

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama