Noworodek to określenie dziecka w pierwszym miesiącu życia. Od piątego tygodnia mówi się już o niemowlęciu. To rozgraniczenie ma głęboki sens, gdyż noworodkiem jest dziecko, które dopiero adaptuje się do życia poza organizmem mamy. Z tego powodu wymaga szczególnej opieki i troski.

Reklama

Warto jednak pamiętać, że dziecko w okresie noworodkowym nie jest tak kruche i delikatne, żeby rodzice musieli się obawiać opieki nad nim. Podpowiemy, jak zadbać o szczególne potrzeby noworodka, żeby pierwszy miesiąc przebiegł bez większych niespodzianek.

Noworodek – pierwsze dni w domu

Pierwsze dni życia dziecka to czas na odpoczynek po trudach narodzin. Pierwszy miesiąc dziecka w domu powinien upłynąć na nabieraniu przez rodziców wprawy w zajmowaniu się dzieckiem. Co w tym pomoże? Oto rady na pierwsze dni z noworodkiem.

Przez pierwsze dni rodzice patrzą na ogół na swoje dzieci z niepokojem: czy wszystko w porządku, czy kupka normalna, czy noworodek wystarczająco dużo zjada, dlaczego płacze. Większość obaw o zdrowie i samopoczucie noworodka jest zupełnie niepotrzebnych.

Niepokoić powinno, gdy noworodek:

Zobacz także
 • gorączkuje powyżej 38°C,
 • odmawia jedzenia przez kilka karmień,
 • ma biegunkę,
 • wymiotuje,
 • robi się wiotki i „leje się" przez ręce,
 • sapie, charczy, ma trudności z oddychaniem przez nos.

W takich sytuacjach trzeba skonsultować się z lekarzem.

Wezwij lekarza, gdy noworodek:

 • sinieje,
 • jest blady,
 • ma trudności w oddychaniu,
 • jest bardzo senny, trudno go obudzić.

W pierwszych dniach życia noworodek najpierw chudnie (to tzw. fizjologiczny spadek masy ciała), a potem odzyskuje wagę, z którą przyszedł na świat. Między 10 a 14 dniem po narodzinach dziecko powinno wrócić do masy ciała, jaką miało tuż po porodzie. W tym czasie zwykle nie jest polecane dodatkowe ważenie noworodka. Masę ciała skontroluje lekarz podczas pierwszej wizyty. Jeśli dziecko regularnie budzi się na karmienie, je z apetytem, można zakładać, że przybiera na wadze prawidłowo. Jego stan pomoże ocenić położna środowiskowa podczas wizyty patronażowej.

Noworodek – opieka i pielęgnacja w pierwszych dniach życia

Zastanawiasz się, jak pielęgnować noworodka? Oto najważniejsze informacje dla świeżo upieczonych rodziców.

Podstawowe zasady opieki nad noworodkiem:

 • Przystawiaj dziecko do piersi zawsze, gdy się tego domaga (jeśli pielucha jest pusta, to jest duża szansa, że dziecko chce jeść).
 • Pilnuj, by przerwy między karmieniami nie były dłuższe niż 4 godziny. Jeśli dziecko śpi dłużej, przystaw je do piersi. Budzenie dziecka do karmienia jest zalecane do końca drugiego tygodnia życia.
 • Przewijaj noworodka co 3-4 godziny i zawsze od razu po zrobieniu przez dziecko kupki. Długie leżenie w wilgotnej pielusze sprzyja podrażnieniu delikatnej skóry dziecka.
 • Przy każdym przewijaniu smaruj pośladki dziecka cienką warstwą kremu ochronnego do pupy, to polecana przez dermatologów metoda zapobieganiu odparzeń.
 • Staraj się utrzymać kikut pępowinowy w suchości i czekaj, aż sam odpadnie (jeśli kikut przypadkowo zamoczy się w kąpieli, po prostu go wysusz, jeśli dziecko go zabrudzi zawartością pieluchy – umyj dokładnie wodą i płynem, którego używasz do kąpieli dziecka, środki dezynfekcyjne stosuj tylko wtedy, gdyby pojawił się stan zapalny pępka noworodka).
 • Do pielęgnacji używaj tylko kosmetyków dla noworodków, czyli takich, które są polecane od 1 dnia życia dziecka.
 • Jeśli dziecko nie ma suchej skóry, nie musisz używać balsamów lub kremów nawilżających po kąpieli.
 • Przed wyjściem z domu zawsze smaruj twarz dziecka kremem, używaj kosmetyku dostosowanego do pogody (zimą powinien to być krem na wiatr i mróz lub tzw. cold cream.
 • Po powrocie ze szpitala, obetnij dziecku paznokcie. Pozostawienie długich może spowodować, że dziecko podrapie się po twarzy.
 • Kąp dziecko 2-4 razy w tygodniu, codziennie przemywaj newralgiczne miejsca: pośladki, twarz dziecka, okolicę za uszami (tu mogą zbierać się resztki ulanego mleka).
 • Mów do noworodka, gdy go przewijasz lub kąpiesz, dziecko zna głosy swoich rodziców, słuchanie ich działa na niego uspokajająco.
 • Nigdy nawet na chwilę nie zostawiaj dziecka samego na przewijaku, nawet noworodek jest w stanie z niego spaść.
 • Nie wykonuj gwałtownych ruchów podczas zajmowania się dzieckiem, przenoś dziecko powoli, aby miało szansę oswoić się z tym, co dzieje się z położeniem jego ciała.
 • Zapewnij dziecku komfort termiczny. Ubieraj noworodka tak, aby miał ciepły (nie wilgotny) kark. Unikaj zarówno przegrzewania dziecka jak i jego wychładzania. Po przebraniu noworodka odczekaj 10-15 minut i sprawdź, czy jest mu ciepło, ale nie za ciepło.
 • Wybieraj ubranka, które łatwo się dziecku zakłada i zdejmuje. Nie wciskaj dziecka śliczne ale zbyt ciasne śpioszki – lepiej założyć mu ubranka nieco za duże niż takie w sam raz.

Choć nie musisz kąpać dziecka codziennie, pierwszą kąpiel warto zaplanować w dniu powrotu ze szpitala. Pozwoli pozbyć się ze skóry dziecka ewentualnych bakterii, które przylgnęły do niej w szpitalu. Wypierz wszystkie ubrania, które noworodek miał na sobie.

Cechy noworodka

 1. Zdrowy noworodek ma różową skórę, a jego plecy i ramiona może pokrywać może meszek.
 2. Gdy noworodek płacze, robi to głośno i donośnie. Płacz noworodka bardziej przypomina krzyk, w oczach dziecka w pierwszym miesiącu życia nie pojawiają się łzy.
 3. Noworodek przesypia większość czasu – robi to nawet 21 godzin na dobę z przerwami na karmienie.
 4. Zdrowy noworodek waży średnio między 2500-3600 g, ale w pierwszych dniach życia nieco traci na wadze. Po 10 dniu życia dziecko odrabia straty, a potem już tylko przybiera na wadze. Dziecko urodzone z masą ciała poniżej 2500 g, nawet jeśli ciąża trwała tyle ile powinna, uważane jest za wcześniaka, który ma nieco inne wymagania niż noworodek.
 5. Przeciętna długość ciała noworodka wynosi 48-52 cm.
 6. Obwód główki noworodka jest większy niż obwód jego klatki piersiowej i przeciętnie wynosi 34-35 cm. Dopiero ok. 4 miesiąca życia obwody się zrównują. Później obwód główki robi się mniejszy niż obwód klatki piersiowej. Noworodek oddycha 35-40 razy na minutę, a jego serce bije w spoczynku w tempie ok. 130 uderzeń na minutę.
 7. Kupka noworodka początkowo jest brunatno-zielona (to tzw. smółka). Po 3-4 dniach zaczyna zmieniać barwę na brunatną, później robi się żółtawo-brązowa.

W pierwszych tygodniach opieki nad noworodkiem szczególnie przyda się pomoc babci, kuzynki czy przyjaciółki. Warto, aby młodzi rodzice korzystali z ofert pomocy w postaci ugotowania obiadu, zrobienia zakupów, posprzątania mieszkania. To pozwoli im w pełni skupić się na dziecku, poznaniu jego potrzeb i wypracowaniu biegłości w opiece.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama