Reklama

Krwawienie po porodzie może trwać tyle, co połóg, czyli półtora miesiąca. Podczas krwawienia łatwo o infekcję, dlatego uważnie obserwuj wydzielinę z pochwy. Pierwszym sygnałem, że doszło do zakażenia, jest nieprzyjemny zapach wydzieliny – jest on przykry, odstręczający. Krwawienie po porodzie naturalnym różni się od tego, jakie ma miejsce po cesarskim cięciu.

Reklama

Spis treści:

Jak długo krwawi się po cesarce, a ile po porodzie naturalnym

Po cesarskim cięciu kobiety zwykle krwawią 1-2 tygodnie, czyli krócej niż kobiety, które rodziły naturalnie. W ich przypadku najczęściej krwawienie trwa 3-4 tygodnie, choć wydzielina lekko podbarwiona krwią może utrzymywać się dłużej. Przyjmuje się, że odchody po porodzie powinny ostatecznie zaniknąć do 6 tygodni od porodu. Nawet jeśli krwawienie dość szybko ustało, kobieta do końca połogu powinna powstrzymać się od współżycia i wkładania czegokolwiek do pochwy.

Zatrzymanie krwawienia po porodzie

U niektórych kobiet dochodzi do zatrzymania krwawienia po porodzie. Jeśli krwawienie ustanie nagle, wtedy gdy powinno jeszcze być wyraźnie widoczne, mogło dojść do zablokowania wewnętrznego ujścia szyjki macicy resztkami łożyska. Stan ten wymaga pilnej konsultacji lekarskiej i udrożnienia szyjki macicy.

Obfite krwawienie po porodzie

W pierwszych dniach po porodzie krwawienie może być obfite – to normalne. Za niepokojące lekarze uznają dopiero stan, w którym kobieta krwawi tyle, że musi zmieniać podpaski poporodowe częściej niż dwa razy w ciągu godziny. Tak obfite krwawienie po porodzie może świadczyć o tym, że macica nie obkurcza się prawidłowo lub że doszło do krwotoku, dlatego w takiej sytuacji trzeba szybko skonsultować się z lekarzem.

Odchody połogowe po cc

Po cesarskim cięciu także występują odchody połogowe i krwawienie poporodowe. Wszystko dlatego, że po ciąży macica musi się oczyścić. W odchodach połogowych znajduje się krew, śluz i resztki błon płodowych. Krew pochodzi z ranki, która powstaje po odklejeniu się łożyska. Na ogół odchody połogowe po cc są mniej obfite niż po porodzie naturalnym, krócej też są krwawe (1-2 tygodnie).

Co towarzyszy krwawieniu po porodzie

Nie musisz się niepokoić, gdy:

  • krwawieniu towarzyszą bóle poporodowe i skurcze (szczególnie często w czasie karmienia piersią). Macica obkurcza się do stanu sprzed ciąży.
  • Wydzielina zawiera śluz i niepotrzebne elementy tkanki z macicy, jakie pozostały po porodzie.
  • W połogu w pierwszych dniach po porodzie krwawienie połogowe jest bardziej obfite niż to podczas miesiączki. Potem staje się bardziej skąpe. Na początku mogą też pojawiać się niewielkie skrzepy.
  • Zmieni się też barwa: z czerwonej w żółtawobrązową, biało-żółtą, a po kilku tygodniach w przezroczystą.

To może być groźne podczas krwawienia po porodzie

Są jednak sytuacje, kiedy krwawienie po porodzie może być niebezpieczne i wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem/szpitalem. Oto niepokojące objawy połogu:

  • Kiedy krwawienie jest wyjątkowo obfite, tzn. gdy krew wypełnia dwie podpaski poporodowe w ciągu godziny i czujesz ból w podbrzuszu. Być może mięsień macicy jest zbyt rozciągnięty i nie kurczy się w prawidłowy sposób.
  • Jeśli po kilku dniach od porodu krwawienie jest jasnoczerwone lub poczujesz ostry, nieprzyjemny zapach.
    Może to być objawem poważnego zakażenia.
  • Jeśli w wydzielinie są obecne duże (mniej więcej wielkości cytryny) kawałki skrzepów.

UWAGA! Połóż na podbrzusze okład z lodem – dzięki temu krwawienie i ból mogą nieco się zmniejszyć. Pamiętaj, że krew w czasie połogu powinna pachnieć mniej więcej jak ta podczas miesiączki.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama