GRY
 
 

Jak nauczyć dziecko siusiania na nocnik? 11 ważnych pytań

Nie możesz się już doczekać momentu, gdy twój maluch zamieni pieluszkę na majteczki? Może się to uda właśnie teraz? A z nami będzie prostsze!

dziecko, nocnik, nocnikowanie
fot. oksun70 - Fotolia.com
Lato to dobry czas na naukę korzystania z nocnika. W ciepłe dni maluch ma na sobie mało ubranek i łatwo może się sam rozebrać. Kluczem do sukcesu jest jednak atmosfera – dziecko nie może czuć nerwowości czy irytacji z twojej strony, ale zachętę i aprobatę. Nie zapominaj, że w nauce siusiania do nocnika nie chodzi o twoją wygodę, ale wspieranie dziecka w samodzielności.

1. Kiedy jest dobry czas?

Większość dzieci zaczyna korzystać z nocnika w połowie trzeciego roku życia, dziewczynki z reguły wcześniej niż chłopcy. To czas, gdy dzieci naturalnie dojrzewają do pożegnania z pieluchą. Kontrolowanie swojej fizjologii nie jest łatwe dla dwulatka – dziecko musi zauważyć, że chce siusiu, przypomnieć sobie, co to oznacza (że zaraz zacznie siusiać), i wiedzieć, że musi dotrzeć do nocnika. Wieści o niemowlakach świadomie siusiających do nocnika włóż między bajki. Zwykle to przypadek okupiony przez dziecko długim siedzeniem na nocniku.
Redakcja poleca: Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
Nie tylko wrzucamy pieniądze do puszek, ale same z tymi puszkami chodzimy. Czasem my, a czasem nasze dzieci. Poznaj powody, dla których redakcja mamotoja.pl wspiera WOŚP.

2. Od czego zacząć?

Wytłumacz dziecku, o co chodzi. Opowiedz, jak fajnie jest chodzić bez pieluchy i jak załatwiasz się ty lub tata, brat czy ukochana ciocia. Jeśli się nie wstydzisz, zabierz ze sobą dziecko do toalety i pokaż, jak sama z niej korzystasz. Niektóre dzieci tak bardzo chcą naśladować dorosłych, że od razu zaczynają siusiać do sedesu (kup wtedy specjalną nakładkę na deskę, by maluch mógł stabilnie siedzieć), choć na początek nocnik jest wygodniejszy, bo maluch sam może z niego korzystać. Na nocniku możesz też usiąść sama, pokazując, do czego służy i jak go używać. Wspólnie wysadźcie też misie czy lalki.

Zobacz też: Pożegnanie z łóżkiem rodziców

3. A jeśli ono się boi?

Niektóre dzieci właśnie tak reagują na namawianie je do korzystania z nocnika. To zrozumiałe – nowa sytuacja związana jest ze zmianą, więc może budzić strach. Jeśli twoje dziecko boi się usiąść na nocnik, nie denerwuj się i nie nalegaj. Spokojnie zachęcaj, a na pewno w końcu się przełamie. Niektóre dzieci, które już siusiają do nocnika, do zrobienia kupki potrzebują pieluszki. To też jest tylko etap przejściowy.

4. Jaki nocnik wybrać?

Najlepszy jest zwykły, tradycyjny. Ma przecież służyć do siusiania, a nie do zabawy. Możesz zabrać dziecko na zakupy. Jest szansa, że nocnik, który samo wybierze, łatwiej będzie mu zaakceptować. Ale istnieje też ryzyko, że wybierze grający lub o dziwnym kształcie i wtedy trudno będzie ci odwieść je od takiego zakupu.

5. Co jeszcze się przyda?

Specjalna treningowa garderoba: kilka par majteczek i łatwe do ściągnięcia spodenki na gumce (bez suwaków, guzików, szelek). Gdy jest ciepło, po domu maluch może biegać z gołą pupą. Kup też książeczki, których bohaterowie opanowują trudną sztukę siusiania do nocnika – może dziecko zechce ich naśladować? Pomocna może się również okazać siusiająca lalka.

Sprawdź, czy dziecko jest gotowe na pożegnanie z pieluszką – test

6. Jak zachęcać?

Nienachalnie. Nie pytaj co pięć minut, czy dziecko chce siusiu, bo zacznie machinalnie odpowiadać, że nie. Obserwuj je i proponuj korzystanie z nocnika, gdy widzisz, że za chwilę będzie taka potrzeba. Możesz też w łazience puścić wodę z kranu – to często działa.
Ważne są pochwały – gdy dziecko widzi, jak wielką radość ci sprawiło, robiąc siusiu tam, gdzie prosiłaś, następnym razem też się postara. Koniecznie zaś powstrzymaj się od robienia min lub komentarzy na temat zapachu kupki.

Doładuj
Przeładuj