13 zasad karmienia BLW
Rozszerzanie diety sposobem Bobas Lubi Wybór to przygoda całej rodziny. Zapomnij, co to papki czy pierwsza zupka dla dziecka. Poznaj główne zasady, jak bezpiecznie, zdrowo i smacznie karmić niemowlę, żeby lubiło jeść, czyli według metody BLW.
Każda metoda rozszerzania diety ma swoje zasady. Niezależnie od tego, czy to schemat rozszerzania diety niemowlaka Instytutu Matki i Dziecka czy Baby-Led Weaning, czyli Bobas Lubi Wybór. Jeśli nie chcesz, by twoje dziecko zaczynało przygodę ze stałymi pokarmami od papek, wybierz BLW i poznaj 13 głównych zasad tego sposobu rozszerzania diety dziecka. Metoda Bobas Lubi Wybór pozwala, by to maluch decydował ile zje, a rodzic - co poda mu na talerzu, zawsze dając kilka propozycji do wyboru. Zobacz, co jeszcze musisz o niej wiedzieć.
1. Niemowlę je posiłki wspólnie z rodziną
To podstawa: w metodzie BLW posiłki je cała rodzina, i to samo. Owszem, starsi domownicy mogą sobie jedzenie dosolić czy doprawić, ale bazą pozostają warzywa, kasze, makarony, mięso i ryby takie same dla wszystkich. Z pierwszym niemlecznym posiłkiem czekamy zaś do momentu, aż będzie gotowe do rozszerzania diety.
Sprawdź, jak poznać, że dziecko jest gotowe do rozszerzania diety.
2. Dziecko musi umieć prosto siedzieć
Aby zacząć eksperymentować z nowymi produktami, maluch powinien umieć siedzieć prosto lub lekko wychylony do przodu, nigdy do tyłu! Dzięki temu pokarm wędrujący do buzi łatwiej jest kontrolować (jedzenie nie wpada od razu za głęboko do buzi). Poza tym, ważne jest, by dziecko chętnie chwytało i przenosiło w palcach różne przedmioty.
Zobacz też rozmowę ze współautorką książki „Bobas Lubi Wybór”, Gill Rapley (wyd. Mamania)
3. Jedzenie jest łatwe do trzymania w małej rączce
Rozszerzanie diety według metody BLW zaczynamy od podawania kawałków jedzenia wygodnych do trzymania w małej rączce – najlepiej w kształcie paluszków, słupków.
4. Niemowlak na BLW zawsze ma kilka rzeczy do jedzenia do wyboru
Proponuj maluchowi zawsze kilka różnych produktów (jeśli owoce, to 3 do wyboru, warzywa też; albo mięsko, makaron i 2 rodzaje warzyw). Dieta BLW to przecież w polskiej wersji hasło Bobas Lubi Wybór! Rodzic daje wybór, dziecko próbuje i przekonuje się, co mu smakuje najbardziej.
5. Oswojenie z jedzeniem wymaga czasu
Nie pospieszamy dziecka podczas posiłku. Maluch sam decyduje, w jakim tempie i kolejności będzie próbował jedzenia.
6. Pierwsze próby rozszerzania diety to eksperymenty
Rozszerzając dietę zgodnie z zasadami BLW, pozwalamy dziecku jedzenie gnieść, rozrzucać, nadgryzać itp. – tak zapoznaje się ze wszystkim, więc czemu nie jedzeniem? Na sycące posiłki przyjdzie czas za chwilę. Przecież głównym pokarmem niemowlaka pozostaje mleko.
7. Podawaj to, co dziecko lubi i czego nie lubi
Kiedy dziecko nie chce spróbować jakiegoś produktu, podajemy mu go i tak od czasu do czasu – niemowlęta zmieniają upodobania kulinarne i nagle zajadają się czymś, na co wcześniej nie chciały nawet spojrzeć.
8. Rodzic musi patrzeć na jedzącego malucha
Nigdy nie zostawiamy dziecka samego podczas jedzenia. Ktoś dorosły musi zerkać, czy wszystko w porządku i maluch dobrze sobie radzi.
9. Zero cukru i soli w posiłkach
Nie podajemy jedzenia, które zawiera sól czy cukier albo może być niebezpieczne: orzechów, słodyczy, słonych przekąsek. Stawiamy na warzywa, chude mięso i ryby.
Zobacz też: Kiedy kupować konkretne owoce i warzywa, żeby jeść sezonowo?
10. Główny napój to woda
Do picia podajemy dziecku tylko wodę mineralną, niegazowaną, najlepiej w kubeczku (zobacz: najlepsze sprzęty do karmienie zgodnie z metodą BLW). Nie oczekujemy, że od razu załapie, jak się z niego pije :)
11. Bałagan i rozrzucanie produktów to część nauki jedzenia
Godzimy się na bałagan (jest nieodzowny, niestety), ale go ograniczamy: na podłogę warto położyć plastikową podkładkę (jak pod krzesło w biurze) lub stare gazety, ewentualnie zaprosić do kuchni łakomego psa :) Pocieszające jest, że dziecko szybko uczy się jeść w zupełnie akceptowalnej czystości.
12. Mleko mamy wciąż głównym pokarmem
Podstawą diety dziecka wciąż pozostaje karmienie piersią na żądanie, ewentualnie mieszanka modyfikowana. Pierwsze posiłki według diety BLW to jedynie początek zmian w jadłospisie.
13. Cieszcie się sukcesami malucha w jedzeniu metodą BLW!
Rozkoszujcie się obserwowaniem, jak wasze dziecko uczy się rozpoznawać jedzenie, smakować produkty – po prostu, jak niemowlę staje się smakoszem, a nie bezwolnym połykaczem zmiksowanej papki!
Zobacz też: Prawdy i mity krążące na temat metody Bobas Lubi Wybór