5 produktów najlepszych dla niemowlaka
Co koniecznie powinno się znaleźć w diecie kilkumiesięcznego dziecka? Sprawdź.
1 z 5
Mleko
Do 6. miesiąca życia maluch powinien zadowolić się w zasadzie wyłącznie mlekiem mamy, które dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników, witamin, wspomaga system odpornościowy, a samo karmienie piersią jest niezwykle ważne dla budowania więzi między mamą i dzieckiem. Po 6. miesiącu powinno się stopniowo wprowadzać do diety dziecka kolejne składniki, ale nie znaczy to, że należy przerwać karmienie piersią (lub mlekiem zastępczym).
Czytaj też: Kompleksowy przewodnik po karmieniu piersią
2 z 5
Woda
Przez pierwsze pół roku mleko mamy wystarcza dziecku i nie trzeba malucha niczym dopajać (wyjątkiem jest sytuacja, gdy panują duże upały). Później można zacząć podawanie innych płynów, ale pod żadnym pozorem nie powinny to być napoje lub woda gazowana, napoje zawierające cukier, barwniki czy konserwanty. Należy unikać też wszelkiego rodzaju płynów, które mogą pobudzać malucha, czyli tych zawierających kofeinę lub teinę (czarna herbata). Dla dziecka najlepsza będzie przegotowana woda mineralna z atestem, herbatki owocowe (uważaj z ziołowymi) lub soki, jednak tylko te przeznaczone dla niemowląt lub przygotowane w domu z dokładnie sparzonych owoców.
Czytaj też: Jaka woda dla niemowlaka?
3 z 5
Warzywa
Oczywiście nie wszystkie. Zupki ze zmiksowanych warzyw to doskonały posiłek dla kilkumiesięcznego niemowlaka. Zacznij od ziemniaka, marchewki, korzenia pietruszki, później wprowadzaj kolejne i nie zrażaj się niepowodzeniami - dziecko potrzebuje kilku prób, by przyzwyczaić się do nowego smaku (dyni, cukinii, groszku, kalafiora...).
Czytaj też: 10 pierwszych dań niemowlaka
4 z 5
Jabłko
Zmiksowane, skrobane lub upieczone i przetarte jabłko to świetny deser i bomba witaminowa dla malucha. Jeśli chcesz podać dziecku deser, podwieczorek lub przekąskę, nie sięgaj po słodzone kaszki czy biszkopty - podaj mu jabłko. Dodatkową zaletą tego owocu jest fakt, że niemal wszystkie jabłka na polskim rynku pochodzą z naszego kraju, nie ma więc potrzeby stosowania silnych konserwantów, by przetrwały daleką podróż (jak np. w przypadku bananów) i środków chemicznych w dojrzewalniach.
Czytaj też: 5 produktów zakazanych w diecie niemowlaka
5 z 5
Kaszki
Warto podawać dziecku kaszki, które sycą na długo. Kaszka zjedzona na kolację pomaga uniknąć nocnych pobudek spowodowanych burczącym brzuszkiem. Przygotowanie kaszy manny czy kleiku ryżowego jest dziecinnie proste, po ugotowaniu można kaszkę mieszać z przetartymi owocami. Nie polecamy jednak podawać kilkumiesięcznemu maluchowi gotowych produktów - cukier nie jest konieczny w diecie dorosłych, a co dopiero niemowlaka.
Sprawdź przepis na kaszkę waniliową