Dziecku, które umie już gryźć, najłatwiej podawać świeże owoce do rączki. Jabłko czy gruszkę wystarczy umyć, obrać ze skórki, wykroić gniazdo nasienne i pokroić. Małemu niemowlakowi trzeba je skrobać łyżeczką. Łatwo jest też zrobić sałatkę z różnych owoców. Ale możesz też przygotować dużo więcej posiłków. Owoce i dodatki muszą być odpowiednie do wieku, w jakim jest dziecko.

Reklama

1. Duszony miks owocowy

Pokrojone na cząstki różne owoce, np. jabłka, gruszki, pomarańcze, winogrona (pod koniec duszenia, żeby się zupełnie nie rozpadły, możesz też dodać mrożone śliwki, truskawki, maliny) wrzuć do garnuszka, dodaj łyżeczkę brązowego cukru (niekoniecznie, jeśli owoce są dojrzałe i tak będą słodkie) i dwie łyżki wody. Duś na średnim ogniu pod przykryciem. Gdy będą miękkie (nie powinny się rozpadać!), zdejmij pokrywkę, by część soku wyparowała – końcowa konsystencja deseru ma być gęsta. Podawaj z jogurtem, posypane zmielonymi orzechami, jako dodatek do musli, naleśników.
Świetne na: deser lub jako dodatek do śniadania.

2. Owoce pieczone w piekarniku

Takie danie polubi najzagorzalszy przeciwnik owoców. Pieczenie wydobywa ich naturalną słodycz. Możesz upiec zarówno jabłko czy gruszkę, jak i banana. Najprostszy sposób na pieczone jabłko to wydrążenie go (bez przekrawania na pół!) i włożenie do środka kilku rodzynek oraz łyżeczki miodu lub odrobiny konfitury. Do jabłek dla starszych dzieci możesz dodać też orzechy lub migdały, a nawet kulkę lodów waniliowych. Banany zaś możesz upiec bez skórki zawinięte w folię aluminiową lub bez obierania (uwaga, w środku będą gorące!) i podać lekko rozgniecione z jogurtem i zmielonymi orzechami.
Świetne na: podwieczorek.

3. Owoce pod pierzynką

Czyli kruszonką zrobioną z płatków owsianych lub klasycznie, z mąki i masła. W naczyniu do zapiekania ułóż świeże owoce (jabłka, gruszki) lub mrożone (śliwki, wiśnie, truskawki, maliny lub ich mieszankę). Teraz przygotuj kruszonkę, ucierając ćwiartkę kostki masła i mąkę z niewielkim dodatkiem brązowego cukru lub taką samą ilość masła i cukru z dwoma łyżkami mąki i ośmioma łyżkami płatków owsianych. Masa powinna pozwalać się łatwo kruszyć. Kruszonką posyp owoce i zapiecz je w 180 st. C przez ok. 20 minut.
Świetne na: deser lub podwieczorek.

4. Owoce gotowane z ryżem

Obrane ze skórki jabłka (mogą być również gruszki), bez gniazd nasiennych pokrój w kostkę i uduś z cynamonem w niewielkiej ilości wody. Odparuj nadmiar płynu i wyłóż owoce na ugotowany ryż. Polej jogurtem naturalnym lub świeżą słodką śmietanką.
Świetne na: bezmięsne drugie danie lub kolacja.

Zobacz także

Zobacz też: Kiedy po raz pierwszy podać niemowlakowi owoce?

5. W postaci owocowych musów

To świetny dodatek do mleka lub jogurtu – koktajle owocowo-mleczne możesz robić dziecku także zimą. Na musy najlepiej nadają się mrożone owoce, np. maliny, jagody, wiśnie, truskawki. Wystarczy sparzyć je wrzątkiem i przetrzeć przez sito lub zmiksować. Potem dodawaj je do jogurtu, mleka, kaszek dla niemowlaka.
Świetne na: drugie śniadanie lub podwieczorek.

6. Świeże soki

Nic prostszego. Wystarczy wrzucić owoce do sokowirówki (do niektórych modeli nawet bez obierania). Do cytrusów przyda się natomiast wyciskacz. Rób różne soki: łącz jabłka z mandarynkami, kiwi z bananem i pomarańczą, dodawaj winogrona, mrożone owoce, a także warzywa – każda dawka witamin jest bardzo cenna.
Świetne na: część drugiego śniadania lub podwieczorku.

7. Owoce zamiast jarzynki

Owoce dobrze nadają się także jako dodatek do dań obiadowych, a szczególnie mięsa. Świetnie w tej roli sprawdzają się żurawiny, borówki, śliwki, morele. Duszone żurawiny lub borówki podawaj jako jarzynkę do mięsa. Suszonymi śliwkami lub morelami (najlepiej ekologicznymi, bez konserwantów) możesz nadziać pieczeń lub ułożyć je obok mięsa w naczyniu żaroodpornym. Nadadzą pysznego smaku i aromatu.
Świetne na: obiad jako oryginalny dodatek.

8. Owoce z płatkami owsianymi

Najpierw ugotuj płatki owsiane z cynamonem. Gdy będą miękkie, zmiksuj je i rozłóż do miseczek. Na wierzch połóż warstwę duszonych owoców, np. jabłek i gruszek (przygotowanych tak jak w punkcie 1) lub domowego dżemu. Wierzch dania posyp wiórkami czekolady lub rozdrobnionymi płatkami migdałów.
Świetne na: deser lub lekki podwieczorek.

Zobacz też: Po co dziecku podwieczorek?

Reklama

Konsultacja: Anna Kłosińska, fizjolog żywienia, pracuje w Activum Medicum - Instytucie Medycyny Naturalnej, autorka przepisów i książek o zdrowym żywieniu dzieci.

Reklama
Reklama
Reklama