Dietetycy zalecają, by dzieci powyżej roku jadły pięć posiłków dziennie. Dwa z nich powinny być lżejsze – to drugie śniadanie i właśnie podwieczorek. Jeśli zaś chodzi o wyliczenia, to podwieczorek powinien dostarczać około 10 proc. energii dziennie.

Reklama

Podwieczorek to dla dziecka ważny posiłek

Dzieci powinny zjeść podwieczorek, bo gdy przerwy między posiłkami są zbyt długie (ponad cztery godziny), spada poziom glukozy we krwi oraz wydolność fizyczna i umysłowa maluchów. A twoja pociecha potrzebuje w ciągu dnia mnóstwo energii, by odkrywać świat.

Zobacz też: Co podać dziecku na podwieczorek?

Po południu możesz podawać kolorowe kompozycje z owoców

Są nalepsze na podwieczorek. Mogą też być także soki przecierowe, przeciery owocowe i desery z owoców połączonych z kleikiem, kaszką lub biszkoptem. Wiele podwieczorkowych potraw można przygotować z białego sera, twarożków homogenizowanych, jajek (np. omlety).

Podwieczorek powinien być lekki

Dlatego najlepiej podawać owoce, zwłaszcza latem i jesienią, gdy jest na nie sezon. Podawaj dziecku świeże owoce, koktajle jogurtowe czy domowe ciasta z ich dodatkiem. Z nadzieniem owocowym doskonale smakują też naleśniki czy placuszki.

Zobacz także

Zobacz też: Owoce dla każdego

Podwieczorek to z reguły słodki posiłek

Ale wcale nie oznacza to, że dziecko musi jeść słodycze z dużą zawartością cukru i niezdrowym tłuszczem. Wafelki, batoniki, herbatniki czy słodzone napoje to niedobry pomysł na posiłek dla dziecka. Na jego talerzyku nie może zabraknąć świeżych owoców, nabiału i produktów zbożowych.

Podwieczorkowe danie warto dostosować do tego, co dziecko jadło na obiad

Jeśli obiad był obfity, na podwieczorek podaj tylko owoc, np. jabłko, banana, gruszkę albo jogurt czy sok przecierowy. Jeśli obiad zjedliście późno, a dziecko nie jest głodne, możesz połączyć podwieczorek z wczesną kolacją.

Co najlepiej podać dziecku na podwieczorek?

  • Świeże owoce – jabłka, truskawki (po 12. miesiącu życia). Dla młodszych dzieci przygotowuj przeciery, dzieciom powyżej roku, które umieją już dobrze gryźć, obieraj owoce ze skórki i dawaj do rączki. Możesz też wykorzystywać gotowe przeciery z owoców.
  • Jogurty – dla dziecka od 10. miesiąca nadaje się zwykły jogurt naturalny. Ale jest też specjalny jogurt przeznaczony dla młodszych dzieci.
  • Biszkopt – pieczony tradycyjnie, bez proszku do pieczenia. Możesz go zastąpić gotowymi ciasteczkami przeznaczonymi dla dzieci.
  • Kisiele owocowe – nie kupuj gotowych kiśli, ale sama rób je w domu. Wystarczy do soku dodać odpowiednią ilość mąki ziemniaczanej i zagotować.
  • Wodę mineralną – idealna do picia i dla niemowlaka, i dla kilkulatka.

Skorzystaj z naszych propozycji na podwieczorkową przekąskę:
Kisielek owocowy
Budyń z sosem kiwi
Pieczony banan
Koktajl jagodowy

Konsultacja: dr n. med. Marek Pleskot, pediatra, prowadzi prywatną praktykę medyczną w Podkowie Leśnej k. Warszawy.

td_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama