Cukinia to po włosku zucca, czyli dynia. Pochodzi z tej samej rodziny co wspomniana dynia, ogórek czy arbuz. Składa się głównie z wody, ale i wartościowych składników odżywczych takich jak witaminy A, B i C, a także fosfor, żelazo, wapń i jod. Cukinię dla niemowlaka i starszego dziecka można przyrządzić na wiele sposobów. Zapiekanka z cukinią, leczo, zupa-krem czy ciasto to tylko kilka dań, w których cukinia gra główną rolę. Od kiedy można podać cukinię niemowlakowi i jak ją przygotować?

Reklama

Cukinia dla niemowlaka – od kiedy można ją podać?

Cukinia jest lekkostrawna i niskokaloryczna. Można podawać ją już na samym początku rozszerzania diety – od 6. miesiąca życia. Na początku cukinia powinna być podana w formie przecieru dla niemowlaka, w późniejszym okresie można podać ją gotowaną, pieczoną czy smażoną (to wersja dla starszaków!) w formie zupy, zapiekanki czy ciasta.

Cukinia dla niemowlaka – jak ją przygotować?

Jeśli chcesz podać cukinię swojemu maluszkowi, zwróć uwagę na gabaryty – im większa, tym lepsza – a także na jej skórę. Skórka cukinii powinna być gładka, pozbawiona plam. Najlepiej podać niemowlakowi cukinię obraną i ugotowaną albo upieczoną. Po ukończeniu pierwszego roku życia można podać cukinię smażoną, w formie placuszków albo w cieście (najlepiej czekoladowym).

Przecier z cukinii dla niemowlaka – jak zrobić?

To bardzo proste danie, które z powodzeniem można wykorzystać jako bazę do sosu (doskonale smakuje z makaronem) czy leczo.

  1. Cukinię należy umyć, obrać i pokroić w drobną kostkę, pozbyć się ewentualnych pestek.
  2. Pokrojoną cukinię wrzucić do garnka z gorącą wodą albo ugotować ją na parze, do miękkości.
  3. Miękką, ugotowaną cukinię zmiksować blenderem na gładką masę. Gotowy przecier przełożyć do wyparzonego słoika.

Obiad z cukinią dla niemowlaka — przepisy

Z cukinii da się wyczarować wiele pysznych i wartościowych potraw. Zapoznaj się z naszymi propozycjami, które dostosowane są do potrzeb żywieniowych niemowlaka od 6. do 12. miesiąca życia.

Zobacz także

Pieczona cukinia dla niemowlaka

Pieczone, młode warzywa (+6 miesięcy)

Składniki:

  • Cukinia
  • Młode ziemniaki
  • Młoda marchewka
  • Oliwa z oliwek/olej rzepakowy
  • Koperek

Wykonanie: wszystkie warzywa dokładnie myjemy i pozbawiamy skórki. Wkładamy je do naczynia ceramicznego albo żaroodpornego. Polewamy niewielką ilością oleju albo oliwy z oliwek (wystarczy kilka kropli, można pominąć!). Na końcu posypujemy warzywa koperkiem. Pieczemy w 180°C do miękkości pod przykryciem.

Gotowana cukinia dla niemowlaka

Leczo warzywne z cukinią (+10 miesięcy)

Składniki:

  • Cukinia
  • Papryka (czerwona, żółta, biała, po jednej sztuce)
  • Passata pomidorowa
  • Oliwa z oliwek/olej

Wykonanie: warzywa dokładnie myjemy, pozbawiamy skórki i kroimy w dość drobną kostkę. Dusimy pod przykryciem z dodatkiem łyżeczki oleju lub oliwy. Kiedy całość zmięknie, zalewamy warzywa passatą pomidorową. Gotujemy do momentu, w którym warzywa będą całkowicie miękkie, a passata znacznie się zredukuje. Najlepiej smakuje ze świeżą bułką.

Zupka z cukinii dla niemowlaka (+6 miesięcy)

  • Młode ziemniaki (dwie sztuki)
  • Cukinia
  • Łyżeczka oliwy albo oleju rzepakowego, zimnotłoczonego

Wykonanie: dokładnie myjemy warzywa i obieramy je ze skórki. Wszystko przekładamy do garnka i gotujemy. Zupę odstawiamy do przestygnięcia i blendujemy na jednolity krem. Na koniec do ostudzonej zupy dodaj łyżeczkę oliwy albo oleju rzepakowego. Zimnotłoczony zawiera dużą dawkę cennych kwasów z grupy omega.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama