Ewelina Mendala-Kwoczek
Archiwum prywatne
Dieta

Dzięki BLW dziecko szybciej uczy się jeść: rady mamy-logopedy cz. 2

Od czego zacząć wprowadzanie metody Bobas Lubi Wybór i dlaczego nie trzeba się martwić, jeśli dziecko zje na obiad same warzywa - tłumaczy mama, która wypróbowała BLW na swoich dzieciach.

Ewelina Mendala-Kwoczek jest logopedą, mamą dwójki dzieci, którym rozszerzała dietę metodą BLW.  Tłumaczy, dlaczego warto to robić.

Co widzi pani złego w karmieniu dziecka łyżeczką papkami?

Karmienie łyżeczką nie jest złe, ale niepotrzebne. Nie jest naturalnym etapem rozwoju umiejętności dziecka. Zaburza naturalne umiejętności dziecka do przeżuwania pokarmów stałych.
A jeżeli już ktoś decyduje się na ten sposób karmienia, to dobrze by było wykonywać go dobrze, czyli nie wpychać łyżeczki na siłę do buzi dziecka, tylko poczekać, aż dziecko otworzy buzię i wprowadzić łyżeczkę. Następnie należy poczekać, aż dziecko przymknie usta i samodzielnie ściągnie pokarm z twardej, płaskiej łyżeczki, najlepiej metalowej (nie należy wycierać pokarmu o górną wargę czy dziąsła, dziecko samo musi ściągnąć pokarm z łyżeczki). I nie należy przedłużać etapu karmienia łyżeczką, jak to robią niektórzy nieświadomi rodzice. Niestety są dzieci, które jedzą z łyżeczki papki nawet po swoich 1. urodzinach, a czasem się zdarza, że i dłużej, co oczywiście jest niekorzystne dla rozwoju dziecka.
Pokarmy papkowate powinny znikać już po 7. miesiącu życia.

Dziecko niekarmione papkami szybciej nauczy się samodzielnego jedzenia?

Kiedy niemowlętom pozwala się na samodzielne jedzenie, szybciej uczą się radzić sobie z kawałkami jedzenia. Ma to związek z tym, że dziecko bardziej kontroluje przyjmowany pokarm, gdy trzyma go w przedniej części buzi, tuż przy ustach. Przy karmieniu łyżeczką dzieci zasysają jedzenie w głąb jamy ustnej, co uniemożliwia łatwe obracanie, mielenie i przeżuwanie pokarmu. Wiele niemowląt karmionych łyżeczką za pierwszym razem wymiotuje po zjedzeniu grudowatego jedzenia (oznaczonego jako "od 8. miesiąca"), właśnie dlatego, że dziecko wcześniej zasysało pokarm. Teraz cząstki dostają się do tylnej ściany gardła i wywołują odruch wymiotny.

Czytaj też: Co to jest BLW i jak karmić: rady mamy-logopedy cz. 1

Odruch wymiotny mają częściej dzieci karmione z łyżeczki?

Tak, bo dziecko karmione łyżeczką je szybciej niż powinno, przyjmuje więcej pokarmu niż to potrzebne, często więc nie rozpoznaje uczucia sytości i problemów z przejadaniem się.
Dzieci stosujące BLW mogą zawsze wypluć pokarm, który im nie smakuje. Dzieciom karmionym łyżeczką znacznie trudniej to zrobić, gdyż pokarm przedostaje się od razu do tylnej części gardła.

Dlaczego uważa pani, że karmienie łyżeczką może być mniej korzystne od samodzielnego jedzenia rączką?

Karmienie łyżeczką zaleca się często w przypadku osób z zaburzeniem karmienia (na samym początku terapii, ale często pokarmów nie papkowatych, tylko grudowatych), u wcześniaków (kiedy lekarz zaleca podawanie posiłków stałych koło 4. miesiąca życia, bo - jak wiadomo - wcześniak nie zdążyły przyswoić tyle składników odżywczych, ile noworodek urodzony w terminie), u chorych dzieci i dorosłych, u dzieci z obniżonym lub podwyższonym napięciem mięśniowym, itp. Ale nie u dzieci zdrowych i nie jest to etap, który należy przedłużać.

Od czego zacząć wprowadzanie nowych pokarmów metodą BLW?

Najlepiej zacząć od warzyw (np. gotowanych na parze lub pieczonych – wychodzą wtedy słodkie), a po około dwóch tygodniach wprowadzać owoce, czyli naturalne słodkości. Można ze wszystkiego zrobić placuszki, które dziecko łatwo złapie i chociaż possie.
Przede wszystkim należy skupić się na kształcie pokarmu. Jest wskazane wszystko, co ma kształt pałeczki, kulki, placuszka, naleśnika albo konsystencję gęstej pasty. Kawałki powinny być na tyle grube i duże, aby wystawały poza dłoń dziecka. Będzie mogło ono wtedy swobodnie je zjeść.
Moje dzieci z zamiłowaniem jadły i jedzą (my też zresztą) pieczony, grubo krojony batat i dynię wraz ze świeżym tymiankiem i oliwą.
Nie wolno podawać dziecku orzechów (w całości), ewentualnie mogą być zmielone i wymieszane np. z serkiem lub jakimś daniem). A z owoców trzeba usuwać pestki, by dziecko się nie zadławiło.

Zobacz film: Nowe zasady żywienia niemowląt tłumaczy ekspert z Centrum Zdrowia Dziecka

Dziecko zje kawałek ugotowanej marchewki, buraczka, ale nie jest to np. pełnowartościowa zupa, w której oprócz warzyw jest mięso, tłuszcz, łyżeczka kaszki. Nie obawiała się pani, że dzieci będą miały niedobory składników?

Nie miałam takich obaw. Po pierwsze dziecko od urodzenia ma pewien zapas niezbędnych składników. Rzeczywiście po ukończeniu 6. miesiąca życia zapasy się kurczą, a mleko matki nie wystarcza, ale to nie oznacza, że już zaczynają się niedobory składników.
Zupa to w dużej mierze woda, a ugotowane warzywa i mięso to pełnowartościowe produkty. Poza tym dziecko nadal pije mleko (mamy lub modyfikowane) i uzupełnia na bieżąco potrzebne składniki.
Tylko od nas zależy, czy dziecko będzie miało niedobory składników odżywczych. Podając mu pełnowartościowy posiłek (np. dahl – potrawkę z soczewicy), nie musimy się martwić o niedobory.
Badania mówią, że dzieci jedzą to, czego im potrzeba. Jeśli dziecko nie ma dziś ochoty na mięso, a ma na dynię, to widocznie tego właśnie potrzebuje. My też nie na wszystko mamy ochotę.

Zobacz też: Co po kolei w diecie niemowlęcia: warzywa czy owoce, kaszki czy mięso

 

BLW: Jakie korzyści daje dziecku (i rodzicom!) ta metoda? [WIDEO]

Ewelina Mendala-Kwoczek
Archiwum prywatne
Dieta
Jak karmić niemowlę metodą BLW: rady mamy-logopedy cz. 1
Nie chcesz podawać dziecku zmiksowanych papek? To wcale nie jest konieczne. Coraz więcej rodziców decyduje się rozszerzać dietę dziecka metodą BLW, czyli Bobas Lubi Wybór, Jak to robić i po co - tłumaczy mama-logopeda.

Ewelina Mendala-Kwoczek jest logopedą , ale przede wszystkim szczęśliwą mamą dwójki dzieci. Zdecydowała się rozszerzać dietę obydwu synków metodą BLW. Jak jej się to udało i jakie to przynosi efekty? Na czym polega metoda BLW? BLW (baby-led weaning) to metoda, której celem jest, aby dziecko jadło samo pokarmy stałe ( nie papki, tylko kawałki jedzenia), siedząc razem z rodziną przy stole i było aktywnym uczestnikiem posiłków rodzinnych. Je to, co inni członkowie rodziny (a przynajmniej staramy się, by tak było). Dziecko decyduje również, ile zje i czy w ogóle zje oraz kiedy w ogóle rozpocznie jadać takie pokarmy. Tu nie ma etapów, które należy osiągnąć, ani programów, które trzeba zrealizować. Kiedy można rozpocząć rozszerzanie diety metodą BLW? Gdy dziecko jest gotowe do samodzielnego przyjmowania posiłków. Wymaganym kryterium jest samodzielne siedzenie (samo w krzesełku do karmienia lub na kolanach osoby dorosłej) lub z niewielką pomocą) oraz ukończenie 6. miesiąca życia , bo wtedy dziecko naturalnie rozwija umiejętność chwytania przedmiotów, wprowadzania ich do buzi, kształtuje też kompetencje do samodzielnego spożywania pokarmów stałych. Wtedy także jest odpowiednio rozwinięty układ immunologiczny i pokarmowy wraz z jamą ustną. Oczywiście najlepszą oznaką gotowości do spożywania pokarmów stałych jest to, że dziecko samo weźmie pokarm do rączki i włoży do ust kawałek jedzenia. Wymagana jest stała obecność osoby dorosłej podczas spożywania pokarmów, która nie tańczy, nie śpiewa, nie zagaduje malca, nie włącza TV, tylko razem z dzieckiem zajada przygotowany posiłek. Gdy dziecko zaczyna jeść stałe posiłki metodą BLW, karmimy je też piersią? Oczywiście. Dziecko nadal jest karmione mlekiem mamy lub mieszanką. Musi być nakarmione przed podaniem posiłku stałego, by w ogóle wykazało zainteresowanie nowością. Dobrze, gdyby było też...

Gill Ripley o BLW
Kasia Imiołek
Dieta
„W BLW chodzi o zaufanie do dziecka” – mówi Gill Rapley, współautorka „Bobas Lubi Wybór” [WYWIAD]
Przeczytaj, co brytyjska ekspertka metody BLW mówi o zaletach tego sposobu rozszerzania diety niemowlaka i dowiedz się, jak wprowadzać nowe dania, żeby samodzielne jedzenie malucha i radość ze wspólnych posiłków były normą w waszym domu!

Gdy podstawą nauki jedzenia stałych posiłków jest szacunek do dziecka i zaufanie, że ono wie najlepiej, co i ile chce zjeść, jedzenie staje się radością całej rodziny. Zamiast więc robić rocznemu niejadkowi kanapeczki z wesołymi buźkami czy kolorowymi dodatkami, od początku rozszerzaj dietę dziecka urozmaiconymi, różnorodnymi potrawami, czyli w duchu metody Baby-Led Weaning (w Polsce znanej jako metoda Bobas Lubi Wybór lub BLW ). Jedzenie już zawsze będzie mu się dobrze kojarzyło – radzi Gill Rapley , specjalistka od BLW, ale przede wszystkim ciepła, mądra kobieta, w rozmowie z Babyonline.pl.  Na początku naszej rozmowy chciałabym pani bardzo serdecznie podziękować. Gill Rapley: O! Za co? Za uratowanie zdrowia psychicznego mnie i mężowi! Gill Rapley: Jeszcze bardziej mnie pani zaintrygowała... Jestem mamą trójki dzieci: 13-latka i dwóch córek: 11- i 2-latki. Starsze dzieci miały dietę rozszerzaną miksowanymi zupkami, z różnych warzyw, zdrowo, ale monotonnie i pod lekką presją. Nie lubią jeść do dzisiaj... A właściwie mają kilka ulubionych potraw, wokół których koncentruje się ich zainteresowanie jedzeniem. Za to moja malutka Kalina, która od początku je samodzielnie i w kawałkach a nie papkach, to wielki smakosz! Kocha poznawać nowe smaki, skubnąć to tu, to tam... Jaka to przyjemność gotować dla takiego konsumenta! Zatem, dziękuję za książkę o BLW , która umożliwiła taką zmianę... Gill Rapley:  Bardzo się cieszę! Zobacz: Plusy i minusy metody BLW – wywiad z ekspertem Ale ponieważ myślę, że takich historii słyszała pani już wiele, to jestem ciekawa, jak pani uważa: czy to zasługa metody Baby-Led Weaning czy po prostu takie mi się trafiło to trzecie dziecko? Gill Rapley: Hm, mam ogromną nadzieję, że to właśnie efekt BLW . Bo takich opowieści rzeczywiście słyszałam już wiele. Jednak są i zupełnie inne...

radosna rodzina z dzieckiem
Fotolia.com
Dieta
Czy maluch naprawdę się zadławi? Prawdy i mity na temat metody Bobas Lubi Wybór
W dobie internetu i doktora Google'a, dokucza nam nie brak wiedzy, ale wręcz jej nadmiar. Niestety, wiele z informacji do nas docierających to newsy niesprawdzone czy nieprawdziwe. Podpowiadamy, jakie stwierdzenia na temat BLW są prawdziwe, a które możesz włożyć między bajki.

Jak wokół każdej chyba nowości (chociaż metoda Baby-Led-Weaning to właściwie nie jest nowość, tylko metoda odkrywana na nowo), także na temat metody  Bobas Lubi Wybór  pojawiło się kilka szkodliwych opinii. Rozprawmy się z nimi! ...przy BLW cały boży dzień trzeba stać przy garach Nie! Choć takie krążą opinie o BLW, to gotując według zasad BLW , szykujesz zdrowe posiłki dla całej rodziny, więc to oszczędność czasu, a nie jego strata. Prowadzisz jedną kuchnię , a nie dwie, jak mamy papkowo-zupkowe! Co więcej, wszyscy na tym korzystają, bo pozostali domownicy mają bardzo regularne i zdrowsze posiłki. ...BLW to zabawa, a nie jedzenie Właściwie to prawda. Maluch zaczynający przygodę z BLW nie najada się z pewnością. Ale nie o najadanie się chodzi! Dzięki BLW dziecko ma okazję poznać jedzenie: jego konsystencje, smaki, kolory . Wybiera, co zje i ile. Zobaczysz, z każdym dniem będzie jadło więcej, a rozrzucało mniej – po prostu doceni bogaty świat kuchni dorosłych. A póki co, pozwalaj na zabawę podczas posiłków , maluch szybko się nią nacieszy, a kiedy pod koniec jedzenia zacznie coś rozrzucać, będzie to znak, że się najadł. ...dziecko na BLW zakrztusi się i zadławi Nie! Rodzice często się boją, że maluchy, które jedzą produkty w kawałkach, zadławią się. Tymczasem niemowlę na BLW, które sprawnie trzyma jedzenie i prosto siedzi, nie ma większych szans na zadławienie niż maluch karmiony łyżeczką! Owszem, ono odkrztusza, kaszle czy ma odruch wymiotny, który pozwala mu wyrzucić kawałek jedzenia, który jest za duży , by go połknąć. To dobrze, bo znaczy, że smyk radzi sobie z problemem. Badania dowiodły, że dzieci mają punkt uruchamiający odruch wymiotny dużo bliżej niż dorośli (dorosłym zaczyna się niemal w gardle) i wcześniej odkrztuszą przeszkadzający kawałek jedzenia. Łyżeczkę zaś wsadzamy głębiej i tak karmione...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj