Jadłospis 5-miesięcznego dziecka: co może jeść 5-miesięczne dziecko?
Jadłospis 5-miesięcznego dziecka to przede wszystkim mleko: jeśli karmisz piersią, nie musisz jeszcze rozszerzać diety. Jeśli podajesz mleko modyfikowane, także możesz to nadal robić. Od tego miesiąca możesz też wprowadzać do diety dziecka nowe potrawy w małych ilościach. Jak to najlepiej zrobić? Podajemy przykładowy jadłospis 5-miesięcznego dziecka.
- Magdalena Drab
Jadłospis 5-miesięcznego dziecka nie musi się zmieniać: po skończeniu 4 miesięcy dietę dziecka możesz wzbogacać, ale nic się nie stanie, jeśli niemowlę nadal będzie dostawać tylko mleko – twoje lub modyfikowane. Zasady rozszerzania diety są teraz bowiem dość liberalne. Zgodnie z aktualnym schematem żywienia oraz wytycznymi WHO wprowadzanie pokarmów uzupełniających można rozpocząć w 17. tygodniu życia (początek 5. miesiąca) i nie później niż w 26. tygodniu życia (początek 7. miesiąca). Jeśli karmisz wyłącznie piersią, możesz nadal to robić do 6. miesiąca życia dziecka. Poniżej przykładowy jadłospis 5-miesięcznego dziecka.
Jadłospis 5-miesięcznego dziecka karmionego piersią
Dziecko karmione piersią w 5. miesiącu życia może pić tylko mleko z piersi. To najlepszy sposób odżywiania niemowlęcia, nie ma konieczności wprowadzania do jego diety nowych potraw: zupek, kaszek, warzyw czy owoców. Ważniejsze dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka jest to, by dostawało pokarm mamy. Dodatkowo podawaj dziecku tylko witaminę D (400 IU na dobę w pierwszych 6 miesiącach życia i 400-600 IU na dobę do 12. miesiąca). Lekarz może jednak zalecić (np. z powodów zdrowotnych), by maluch dostał już teraz jakieś dodatkowe produkty do jedzenia.
Jadłospis 5-miesięcznego dziecka karmionego butelką
Jeśli karmisz dziecko butelką, po skończeniu 4 miesięcy możesz zacząć rozszerzać mu dietę. Po kolei wprowadzaj do jego jadłospisu nowe produkty. Uwaga! Wszelkie witaminy podawaj tylko wtedy, gdy zaleci je pediatra.
Co może jeść 5-miesięczne dziecko:
- Zacznij od zupki: papki z warzyw. Początkowo z 1 lub 2 warzyw, np. ziemniaka i marchewki. Warzywa obierz, ugotuj w małej ilości wody. Zmiksuj. Możesz zagęścić kleikiem ryżowym i dodać łyżeczkę oleju (rzepakowego) lub oliwy z oliwek albo masła. Podaj dziecku 2-3 łyżeczki nowego dania. Jeśli nie zauważysz niepokojących objawów (biegunka, bóle brzuszka, wysypka), w kolejnych dniach podawaj dziecku większe ilości zupki-papki. Stopniowo do zup dodawaj kolejne warzywa, takie jak: pietruszka, por, burak, cebula, seler, kalafior, brokuł, fasolka szparagowa.
- Wprowadź owoce. Do niedawna lekarze podkreślali, że np. utarte jabłko może być pierwszym posiłkiem niemowlęcia. Obecnie jednak uważa się, że lepiej będzie, jeśli na początek dziecko przyzwyczai się do warzyw. Lepiej zacząć podawać mu owoce po ok. 2 tygodniach podawania warzyw. Owoce są słodkie i jeśli dziecko przyzwyczai się do ich smaku, może mniej chętnie jeść potem warzywa. Najlepiej podawać dziecku owoce z naszej strefy klimatycznej. Zacznij od jabłka. Stopniowo możesz dodawać inne owoce, np. w sezonie: porzeczki, maliny, jagody. By posiłek owocowy był bardziej kaloryczny, podawaj go wraz z kleikiem, kaszką ryżową albo kukurydzianą.
Czego nie może jeść i pić 5-miesięczne dziecko:
- soków,
- herbatek,
- mleka krowiego, koziego ani owczego,
- mleka roślinnego i smakowego,
- podrobów i tłustych mięs,
- surowego mięsa, jaj, ryb,
- zwykłego ryżu,
- grzybów leśnych,
Przepisy:
Jadłospis 5-miesięcznego dziecka karmionego sposobem mieszanym
Jeśli karmisz dziecko piersią i dokarmiasz mieszanką, porozmawiaj z lekarzem, czy konieczne jest w jego przypadku wprowadzanie dodatkowych posiłków. Zwykle lekarz zaleca stopniowe wprowadzanie nowych dań, przede wszystkim zupy warzywnej, podobnie jak w przypadku dziecka, które pije wyłącznie mleko modyfikowane. Staraj się nie zmniejszać ilości karmień piersią. Ważne jest też dodatkowe podawanie witaminy D3.
Zobacz i wydrukuj przykładowy jadłospis dla 5-miesięcznego niemowlaka:
Zobacz też:
- Śniadanie dla niemowlaka – przepisy dla dzieci w różnym wieku
- Przekąski dla niemowlaka – zasady i przepisy
- Ryż tylko w małych ilościach albo wcale: nowe zalecenia dla dzieci są bardzo surowe!