Czy dobrze rozszerzasz dietę dziecka? Sprawdź!
Dosładzamy i dosalamy, żeby tylko dziecko zjadło, karmimy za często - popełniamy mnóstwo błędów, rozszerzając dietę niemowlęcia. Może to kiedyś spowodować cukrzycę, nadciśnienie, choroby serca: alarmują specjaliści z Centrum Zdrowia Dziecka. Sprawdź, czy ty dobrze rozszerzasz dietę swojego dziecka.
Jak rozszerzać dietę dziecka karmionego piersią? Jak rozszerzać dietę niemowlęcia karmionego butelką? Jak rozszerzać dietę, jeśli karmisz sposobem mieszanym? – takie pytania zadaje sobie każda mama pod koniec pierwszego półrocza życia dziecka. Jak przekonać niemowlę do nowych dań, jak nie popełniać błędów, które mogą kiedyś spowodować nadwagę, otyłość, cukrzycę?
Zacznij rozszerzać dietę niemowlęcia pod koniec pierwszego półrocza
Gdy karmisz butelką, zacznij rozszerzać dietę niemowlęcia, gdy skończy 4 miesiące. Gdy karmisz piersią: poczekaj z rozszerzaniem diety, aż dziecko skończy pół roku. Jeśli karmisz sposobem mieszanym, o to, kiedy zacząć rozszerzać dietę niemowlęcia, zapytaj pediatry.
Uwaga: jeśli dziecko karmione piersią słabo przybiera na wadze, pediatra może zalecić, by zacząć rozszerzać dietę dziecka wcześniej: w 5 lub 6. miesiącu.
Nie opóźniaj rozszerzania diety niemowlęcia
Mleko przestaje dziecku wystarczać pod koniec pierwszego półrocza. Dziecko musi wtedy dostać nowe dnia, bo potrzebuje więcej kalorii, białka, składników mineralnych i witamin. Ważne jest zwłaszcza żelazo, którego dziecku zaczyna brakować pod koniec pierwszego półrocza. Gdy brakuje żelaza, może to spowodować anemię u niemowlęcia.
Uwaga: Nie musisz zaczynać rozszerzania diety niemowlęcia dokładnie w dzień, kiedy dziecko skończy 4 czy 6 miesięcy. Jeśli np. jest przeziębione, jesteście w podróży czy na wakacjach, nic się nie stanie, jeśli opóźnisz rozszerzanie diety o kilka dni.
Rozszerzanie diety niemowlęcia zacznij od zupki lub kaszki
Zupkę ugotuj początkowo z jednego lub dwóch warzyw – ziemniaka i marchewki. Gdy się ugotują, zagęść zupkę kleikiem lub kaszką (pszenną, w ten sposób wprowadzisz do diety dziecka gluten) i dodaj łyżeczkę tłuszczu (olej rzepakowy, oliwa z oliwek lub masło). Możesz też zrobić kaszkę kukurydzianą lub ryżową, z dodatkiem mleka modyfikowanego (jeśli je pije) lub twojego pokarmu. Następnego dnia możesz dodać do kaszki 2-3 łyżeczki utartego jabłka.
Uwaga: Pierwszego dnia podaj dziecku tylko 1-2 łyżeczki nowego dania. Jeśli zauważysz, że nic się nie dzieje, następnego dania może już zjeść więcej zupki, nawet do 120 ml.
Pozwól mu nie zjeść nowego dnia, jeśli nie chce
Jeśli malec krzywi się i nie chce jeść nowego dania, nie zmuszaj go do jedzenia ani nie zabawiaj. Pozwól nie zjeść. Ale następnego dnia (lub za kilka dni) spróbuj jeszcze raz podać nową potrawę. Dziecko czasem dopiero po 10 próbach zje nowe danie.
Uwaga: Nie zniechęcaj się, próbuj podawać niechciane dania, jeśli chcesz, by dieta dziecka była urozmaicona.
Nie sól posiłków, gdy rozszerzasz dietę dziecka
Niemowlęta nie powinny w ogóle dostawać soli. Przyzwyczajają się do słonego smaku, a sól, jedzona latami, sprzyja pojawieniu się nadciśnienia, które w przyszłości prowadzi do chorób serca. Nadciśnienie w Polsce coraz częściej mają już nastolatki! (dlatego tak ważne jest to, by przeprowadzać badania dziecka).
Uwaga: Jeśli chcesz, by zupka miała bardziej wyrazisty smak, ugotuj ją z posiekaną zieloną pietruszką czy koperkiem.
Nie dosładzaj posiłków niemowlęcia, gdy rozszerzasz dietę
Cukier uzależnia - podobnie jak alkohol czy nikotyna. Jeśli przyzwyczaisz dziecko do jedzenia słodkich posiłków, będzie chciało tylko takie jeść. Cukier jest przyczyną chorób: nadmiar cukru to jedna z głównych przyczyn cukrzycy oraz nadwagi i otyłości (nadwagę i otyłość ma już co 5. dziecko w Polsce).
Wybieraj niesłodzone kaszki, niesłodkie jogurty, serki, niesłodzone soki.
Uwaga: Nie podawaj dziecku słodkich herbatek dla niemowląt i napojów słodzonych.
Jogurty, serki: zacznij podawać, gdy niemowlę skończy 10 miesięcy.
Nie wcześniej. Podawanie słodkich serków niemowlęciu, które skończyło pół roku, to jeden z najczęstszych błędów. Półroczne dziecko nie jest jeszcze gotowe do jedzenia serków, twarożków.
Uwaga: Wybieraj jogurty i serki naturalne, nie owocowe, słodzone. Sama dodawaj do nich sezonowe owoce.
Rozszerzając dietę, ucz dziecko jedzenia 5 posiłków dziennie
Dziecko nie może jeść bez przerwy. Rekordzista badany w Centrum Zdrowia Dziecka jadł 20 razy dziennie. Podtykanie dziecku stale czegoś do jedzenia (kawałek banana, sok, chrupki), powoduje, że przewód pokarmowy nie nadąża z trawieniem. Dziecko rozregulowuje swój apetyt, nie jest głodne w porze głównych posiłków.
Uwaga: Staraj się, by dziecko jadło mniej więcej o stałych porach. Ważne, by powoli uczyło się jeść trzy większe posiłki (śniadania,obiad i kolację) i dwa mniejsze (drugie śniadanie i podwieczorek).
Warzywa nie zastąpią owoców: pamiętaj o tym przy rozszerzaniu diety niemowlęcia
Zwykle niemowlęta szybciej akceptują owoce, bo są słodkie. Jednak ucz dziecko też jedzenia warzyw.
Uwaga: Od 10. miesiąca, kiedy dziecko zacznie jeść dwudaniowy obiad, podawaj mu dwie porcje warzyw: jedną w zupce, drugą łącznie z drugim daniem.
Ostrożnie rozszerzaj dietę niemowlęcia
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Kalendarz rozwoju niemowlaka Czytaj więcejRozszerzanie diety niemowlęcia to nie wyścig: nie ścigasz się z innymi mamami, które dziecko pierwsze zje schabowego. Powoli rozszerzaj dietę. Początkowo dodawaj w kolejnych dniach do zupki, po jednym, kolejne warzywa: pietruszkę, selera, fasolkę szparagową, groszek, kalafiorka.
Uwaga: Jeśli zauważysz, że po dodaniu nowego składnika dziecko boli brzuch, ma wysypkę, wycofaj się z podawania nowego dania. Przyczyną kłopotów może być bowiem alergia pokarmowa u niemowlęcia.
Rozszerzaj dietę niemowlęcia zgodnie z zaleceniami lekarzy. Każde dziecko ma inny apetyt, jedno je więcej, inne mniej. Warto jednak znać zalecenia i znać aktualny schemat żywienia niemowląt. Wydrukuj go i powieś na lodówce.