Kiedy wprowadzić do diety dziecka gluten?
Zastanawiasz się, czy wczesna interwencja żywieniowa może zapobiec celiakii? Badania mówią, że wprowadzenie glutenu w 4. miesiącu życia dziecka nie zapobiega chorobie. Czytaj, co jeszcze wiadomo.
1. Wprowadzenie małych ilości glutenu w 4. miesiącu życia nie zapobiega rozwojowi celiakii.
2. W 2014 roku zakończyło się badanie na 944 niemowlętach z 8 krajów. Sprawdzano, czy wprowadzenie małych ilości glutenu w czasie, gdy dziecko jest karmione piersią, zmniejszy ryzyko wystąpienia choroby.
3. Celiakia ma podłoże genetyczne i częściej występuje u dziewcząt.
4. Wystąpienie celiakii nie zależy od czasu karmienia piersią.
Kiedy wprowadzić gluten do diety niemowlęcia
Celiakia to co innego niż alergia pokarmowa. To przewlekła choroba trzewna, czyli układu pokarmowego. Istnieje pogląd, że wprowadzenie glutenu w 4. miesiącu życia dziecka zapobiega celiakii. Sugerowany jest właśnie 4. miesiąc, aby wprowadzić gluten jeszcze w czasie karmienia piersią. Wyniki najnowszego europejskiego badania PreventCD (Zapobiec Celiakii) mówią, że to założenie jest nieprawdziwe.
Obecnie zaleca się, aby wprowadzać gluten tak samo, jak każdy inny produkt uzupełniający, czyli po 6. miesiącu życia dziecka. Wprowadzenie glutenu między 4. a 6. miesiącem życia nie uchroni dziecka przed celiakią. Decyduje o tym predyspozycja genetyczna.
Jeżeli na celiakię nie choruje nikt z najbliższej rodziny dziecka (rodzice lub rodzeństwo), są minimalne szanse, że rozwinie się u niego ta choroba.
Badanie PreventCD (Zapobiec Celiakii)
W latach 2007-2011 przeprowadzono nowe badanie na temat tego, czy wczesne podanie glutenu zapobiega rozwojowi celiakii. Wzięło w nim udział 944 niemowląt z Chorwacji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Niemiec, Polski, Węgier i Włoch. Były to dzieci z grupy ryzyka – przynajmniej jedno z rodziców lub rodzeństwa miało celiakię, a u dzieci stwierdzono obecność przynajmniej jednego genu odpowiedzialnego za zachorowanie – HLA-DQ2 i/lub DQ8.
Dzieci w wieku 16-24. tygodni podzielono na 2 grupy. Jedna dostawała codziennie 100mg glutenu, a druga placebo, czyli 100mg laktozy, naturalnie obecnej w kobiecym mleku. Ani rodzice, ani badacze nie wiedzieli, która grupa dostaje jaki składnik. Gdy dzieci osiągnęły 24. tydzień zalecono wszystkim rodzicom wprowadzenie glutenu do diety dziecka, zgodnie ze standardowymi schematami żywieniowymi. W ten sposób stworzono 2 grupy – w pierwszej gluten wprowadzono do diety niemowląt w 4. miesiącu życia, a w drugiej dopiero w 6. miesiącu.
Gdy najmłodszy uczestnik badania skończył 3 lata, ogłoszono wyniki. Celiakię rozpoznano u 80 dzieci biorących udział w badaniu. 59 proc. z nich stanowiły dziewczynki. Różnica między 2 grupami była niewielka – w grupie otrzymującej gluten od 4. miesiąca stwierdzono 5,9 proc. zachorowań, a w grupie otrzymującej placebo 4,5 proc. Zasady statystyki mówią, że ta różnica może być przypadkowa.
Co ma wpływ na rozwój celiakii
- Moment wprowadzenia glutenu do diety dziecka nie ma wpływu na rozwój celiakii.
- Dziewczynki są niemal dwukrotnie bardziej podatne na tę chorobę.
- Na rozwój celiakii nie ma wpływu fakt czy, ani jak długo dziecko było karmione piersią.
- O rozwoju celiakii decydują przede wszystkim czynniki genetyczne.
Komentarz dr Magdaleny Pałczyńskiej, pediatry z Centrum Medycznego Remedium w Łodzi. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl:
– W ciągu pierwszych 20 lat mojej pracy jako pediatry informowałam moich pacjentów o zakazie wprowadzania glutenu w pierwszym roku życia dziecka, co miało zapobiegać celiakii. Przez ostatnie 6 lat zgodnie z zaleceniem WHO informuję o konieczności wprowadzania glutenu między 5. a 6. miesiącem życia, co ma stanowić profilaktykę celiakii. Wobec najnowszych odkryć, że celiakia jest chorobą genetyczną, czas wprowadzania glutenu może okazać się bez znaczenia.
Czytaj także:
- Komu tak naprawdę szkodzi gluten
- Glutenowa rewolucja w diecie niemowlęcia